fbpx

Turzovské jazero

Jazero Turzov patrilo za Rakúsko-Uhorska medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné strediská. Turzovské kúpele poznala celá monarchia, schádzala sa tam šľachtická smotánka i bežný ľud, k jazeru cestovali aj hostia z Budapešti. Vodnú hladinu brázdili člnky, v kúpeľoch sa konali povestné Anna-bály za vyhrávania cigánskej kapely, koncerty, nechýbali kolkáreň a tenisové kurty. V minulosti bolo Turzovské jazero využívané najmä ako liečebné klimatické kúpele, ktoré navštevovali najmä ľudia s chorobami dýchacích ciest a nervovými chorobami.

Vodu z jazera prevárali s ihličím, čím tvorili kúpele s inhaláciou liečivých živíc. Toto malebné podhorské jazero leží v krásnom prírodnom prostredí, len asi tri kilometre od okresného mesta Gelnica. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 450 až 600 m n. m. a jeho súčasťou sú dve umelo vytvorené jazerá. Obe Turzovské jazerá sú priezračné a čisté. Nachádzal sa tu kúpeľný dom. Ten však už v súčasnosti nie je využívaný ako liečebné zariadenie, ale poskytuje ubytovacie a stravovacie služby. Kúpeľné jazero bolo vybudované pre zabezpečenie dostatočného prítoku vody do banských zariadení v kritických ročných obdobiach. V dolnej časti strediska sa nachádza takzvané Spodné jazero, ktoré poskytuje možnosti rybolovu. Jazero predstavuje nielen dokonalú lokalitu na turistiku, ale počas leta aj príjemné osvieženie, má krištáľovo čistú vodu a v najhlbšom bode dosahuje až 17 metrov. Kúpanie v jazere je však len na vlastné riziko. Jeho voda je chladná a rovnako priezračná ako tatranské plesá.

Odporúčame si zobrať aj jedlo na piknik, poopekať si môžete priamo pri vode, nachádza sa tu aj staršie detské ihrisko s ohniskami. Jeho okolím vedie napríklad aj modro značený chodník z Gelnice na Plejsy. Stredisko je dobrým východiskom do turistického sedla Tatarkov kríž [860 m n.m.] K Turzovskému jazeru vedú viaceré turistické chodníky s rôznou náročnosťou a dĺžkou. Zaparkovať môžete pred bývalou Školou v prírode, prejdete vpravo okolo plota úzkou cestičkou a smerujete do lesa. Uvidíte prvý schátraný kúpeľný dom a pri ňom aj jazierko plné pstruhov. Hneď pri odbočke k penziónu Erihof (pri dolnom jazere) sa nachádza vysunutá expozícia Baníckeho múzea v Gelnici (Banský skanzen) a štôlňa Jozef. Ku stredisku vedie z mesta Gelnica líniový a samoobslužný banský náučný chodník s baníckym a historickým zameraním, vedie k štôlňam pod hradom, tie sú pamiatkami na ťažbu medenej rudy. Pri dedičnej Štôlni Jozef sa nachádza banský skanzen. Strediskom tiež prechádza zelená cyklotrasa. Spojiť tak banskú históriu s priezračnou vodou a voňavým ihličím a stráviť tak jedno popoludnie je rozhodne dobrá voľba, čo poviete?

Adresa: Turzovská ulica, Gelnica, 056 01
Telefón: +421 53 481 41 27
Web: http://www.gelnica.sk/

Turzovská ulica , Gelnica
Karte
virtuelle Tour