fbpx

Medzinárodné medziodborové kolokvium: Alternatívne krajiny

14/06/23, 14:00:00 - 15/06/23, 14:00:00
Zimná 46, Spišská Nová Ves

Medzinárodné medziodborové kolokvium v kurátorskej koncepcii Mgr. art. Kataríny Balúnovej, ArtD. je organizované v rámci výstavy Niekoľko zelených záznamov nadrozmernej čiernej skrinky uvedenej v dramaturgickom cykle Téma. Kolokvium sa zaoberá ekologicko-utopickými otázkami možných budúcich krajín, pričom ponúka rôznorodé uhly pohľadu na danú tému prepájajúc vizuálne umenie, environmentalistiku, architektúru, filozofiu a literatúru.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Streda, 14. 6. 2023, 14.00 – 18.00
I. BLOK / Pamäť krajiny

12.00 – 14.00 | Registrácia účastníkov.

14.00 – 14.15 | Mgr. Lucia Benická, riaditeľka Galérie umelcov Spiša:
Otvorenie I. bloku kolokvia.

14.15 – 14.30 | Mgr. art. Katarína Balúnová, ArtD., kurátorka Galérie umelcov Spiša :
Niekoľko zelených záznamov nadrozmernej čiernej skrinky.
Krátke uvedenie konceptu aktuálnej výstavy a medziodborového kolokvia.

14.30 – 15.00 | PhDr. Edita Vološčuková, PhD., intermediálna umelkyňa a výskumníčka: Záznamy z putovania po matičnej doske.
Umelkyňu dlhodobo zaujíma prepojenie umenia, filozofie a biochémie. V rámci prednášky priblíži svoje heterotopické archy / objekty ako špecifický priestor, ktorý ponúka blúdenia medzi minulosťou a budúcnosťou. Paralely digitálnej pamäte matičnej dosky a prírodnej krajiny ponúkajú zaujímavé interpretácie.

15.00 – 15.30 | Ing. arch. Štefan Jančár, architekt: Vrstvenie.
Prednáška vychádza z diplomovej práce nominovanej na Cenu profesora Jozefa Lacka. Úspešný absolvent študijného odboru Architektúra a urbanizmus Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach sa v nej zaoberá miznutím, pretrvávaním a pripomínaním vrstiev pamäte v krajine regiónu Spiš. Ekologický aspekt je prirodzenou súčasťou navrhnutých architektonických intervencií.

15.30 – 15.45 | Prestávka, občerstvenie

15.45 – 16.15 | MgA. Dagmar Šubrtová (CZ), vizuálna umelkyňa a výskumníčka:
Územia nikoho, miesta prírodnej obnovy.
Autorka predstaví svoje umelecko-environmentálne aktivity a projekt Na pomedzí samoty / Frontiers of solitude, ktorý v rokoch 2015 – 2017 skúmal aktuálne otázky premeny krajiny a prepojenia postindustriálnej spoločnosti a prírody. Vznikajúce miesta takzvanej novej divočiny sú fyzickými príkladmi prirodzenej obnovy s prekvapujúco širokou škálou rastlín a útočiskom pre zvieratá. www.dagmarsubrtova.cz, www.dagmarsubrtova.cz

16.15 – 16.45 | doc. PaedDr. Mgr. art. Boris Vaitovič, ArtD., Fakulta umení TUKE:
Ilúzie pozitívneho myslenia.
Umelec dlhodobo pracuje na rozhraní umenia a vedy, pričom ho zaujíma vzťah medzi objektívnou skutočnosťou a ilúziou. Ako spoločnosť sme vedení k optimistickému nazeraniu na budúcnosť, čo môže byť v konfrontácii s realitou zavádzajúce. Psychologický efekt negovania nepríjemných faktov je aplikovaný aj v rámci ekologickej krízy – čím zjavnejšie sú dôsledky globálneho otepľovania, tým naliehavejšie ich v našich mysliach potláčame.

16.45 – 17.00 | Voľná diskusia

17.00 – 18.00 | Komentovaná prehliadka

Štvrtok, 15. 6. 2023, 9.00 – 12.00
II. BLOK / Environmentálne koexistencie

8.00 – 9.00 | Registrácia účastníkov.

9.00 – 9.15 | Mgr. Lucia Benická, riaditeľka Galérie umelcov Spiša:
Otvorenie II. bloku kolokvia

9.15 – 9.45 | Mgr. art. Peter Králik, vizuálny umelec, člen Strany Železných:
V agrárnej krajine (Pô-vod-dné súvislosti).
Autor dlhodobo pracuje s konceptom agrárnej krajiny, pričom vychádza z osobných skúseností života na Zemplíne. Všíma si zabudnuté súvislosti dedičstva predkov, reaguje na súčasný boj o pôdu a stavia otázky o budúcnosti. Predstaví rozvinuté série a cykly prác súvisiace s pôdou, aby poukázal na jej členenie a využívanie pre rôzne účely. www.dagmarsubrtova.cz

9.45 – 10.15 | Mgr. art. Kristína Mičová, vizuálna umelkyňa:
Pomaly kráčať a učiť sa počúvať kamene starnúť.
Autorka priblíži metódy svojej tvorby, kde dôležitú úlohu zohráva pomalosť času, záľuba v zberateľstve nepovšimnutých objektov a hra nepredvídateľnej náhody. Porozpráva o spolupráci s Jánom Púčekom a vydavateľstvom EJ publishing na knihe Karpaty! a prečíta úryvky zo svojich voľných textov, ktoré reflektujú precítenú poetiku krajiny. www.dagmarsubrtova.cz

10.15 – 10.45 | Jiří Šigut, fotograf, člen skupiny Měkkohlaví: Záznamy.
Jiří Šigut sa viac ako tridsať rokov venuje intenzívnemu prieskumu média fotografie, prekračuje jej hranice a rozširuje ju do performatívnych rituálov. Príroda v priemyselnej a postindustriálnej lokalite širšieho ostravského regiónu sa stáva neilen inšpiráciou, ale aj matricou autentických fotozáznamov. Citlivý fotopapier položený priamo v krajine zachytáva svetlo a energiu prírodných elementov a zvečňuje tak prchavý moment. www.dagmarsubrtova.cz

10.45 – 11.15 | Prof. Miroslav Brooš, akad. maliar, Fakulta výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici: Koexistencie v sociálno-environmentálnom priestore.
Autorská tvorba ako špecifická skúsenosť, forma kontextuálneho vnímania a pohybu v interakcii s prostredím. Komunikácia, poznávanie, spoznávanie, spolupráca. Tvorivé procesy majú za cieľ orientovať senzibilitu participienta na socio-ekologické vnímanie s potenciálom nadobudnúť špecifickú skúsenosť ako sa pohybovať v sociálno-environmentálnom priestore.

11.15 – 12.00 | Voľná diskusia, záver

Registračný poplatok: 10 € / osoba. V cene zahrnuté: kolokvium, komentovaná prehliadka výstavy, bedeker, edukačný sprievodca výstavou a občerstvenie.

Vstup voľný na kolokvium a komentovanú prehliadku výstavy.

Prihlášky účastníkov: najneskôr do pondelka, 12. 6. 2023.

Informácie, rezervácie: projekty@gus.sk, 0948 882719.

map
contact