fbpx

Potulky Krasom

Saturday 11/07/20, 08:00:00 - 18:00:00
Gemer

JEDNODŇOVÝ AUTOBUSOVÝ VÝLET: 11. JÚL 2020
*******
Zbaľte si batohy, vyrážame na Gemer!

Najprv navštívime unikátnu jaskyňu Domica, zapísanú v Zozname svetového dedičstva UNESCO, dáme si dobrý obed v historickej Rožňave, kde nás nakŕmia okrem iného aj hodnotnými múdrosťami o histórii a pamiatkách mestečka.

Výlet zakončime v romantickom vidieckom prostredí obce Kováčová, kde si pozrieme historický vodný mlyn, ktorý mlel múku ešte pre Andrássyovcov.

Možno preto tie koláče v Betliari tak chutili…

*******
ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00
*******

Miesta, ktoré počas výletu navštívime

>JASKYŇA DOMICA<

spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex, ktorý sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenskej republiky a Maďarska. Jaskyňa bola v nedávnej minulosti známa plavbou v podzemí po riečke Styx či natáčaním slávnej rozprávky Soľ nad zlato s hviezdnym hereckým obsadením. Je domovom až dvetisíc-člennej kolónie netopiera podkovára južného. Okrem toho je jaskyňa aj významným archeologickým náleziskom, pretože v nej našli dôkazy osídlenia pravekým človekom spred 5- až 6-tisíc rokov. Pri vykopávkach boli nájdené rôzne kamenné a kostené predmety, ktorých časť môžete vidieť vo vstupnej hale.

>ROŽŇAVA<

známa svojou baníckou tradíciou nám, v doprovode šikovného sprievodcu, poodhalí svoje námestie i menej známe zákutia.

>MÚZEUM VODNÝ MLYN V KOVÁČOVEJ<

je autentickou pamiatkou, vodný mlyn kedysi vlastnili aj zástupcovia rodu Andrássyovcov z Krásnej Hôrky. Odvtedy ale mlynským kolom pretieklo naozaj veľa vody. Mlyn v malebnej dedinke Kováčová má pôvodné originálne vybavenie. Rodinný pokračovateľ nám s nadšením ukáže, ako sa niekedy vyrábala múka. V príjemnom prostredí mlyna nás čaká aj malé osvieženie.

*******
Ceny lístkov:
> dospelí (bez nároku na zľavu): 22 €
> študenti do 26 r. (denné štúdium), seniori nad 62 r.: 20 €
> deti do 15 r., ZŤP s dopr.: 18 €

!!! V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, komentovaná prehliadka jaskyne Domica, prehliadka mesta Rožňava, komentovaná prehliadka historického mlynu v Kováčovej.

Lístky na výlet si môžete kúpiť online cez priložený link alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.