fbpx

Za permoníkmi do Gelnice (august 2021)

Saturday 07/08/21, 08:00:00 - 18:00:00
Hlavná 48, Košice

JEDNODŇOVÝ AUTOBUSOVÝ VÝLET: 7. AUGUST 2021
*******
ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00
*******
Dnes sa bližšie pozrieme na banícke remeslo v obci Žakarovce a v kedysi slobodnom kráľovskom baníckom meste Gelnica. Bohatá história nás prevedie po železnej ceste na dolný Spiš, kde si pripomenieme dobu najväčšej slávy týchto miest. Zoznámite sa s ťažkým remeslom baníkov, ktorých kanceláriou bolo podzemie plné bohatých kovov. Zabudnuté remeslo bude kľúčovou témou tohto výletu plného zážitkov a nových poznatkov.
📍 Miesta, ktoré počas výletu navštívime
>ŽAKAROVCE<
Žakarovce vznikli ako banícka obec na území Gelnice. Železorudné a medené bane boli v obci už v 16. storočí, avšak nájdené listiny uvádzajú, že vznik baníctva v tejto oblasti treba hľadať o niečo skôr. Časom sa tieto ložiská vyčerpali a bane postupne úplne zavreli. O tejto činnosti sa môžete dozvedieť viac na náučnom chodníku, kde vás čaká niekoľko interaktívnych zastávok a na záver aj izba tradícií a remesiel. Sprevádzať nás bude odborník na tému.
>GELNICA<
Počiatky baníctva v oblasti Gelnice spadajú do 13. storočia. V dobe najväčšieho rozmachu baníctva sa tu ťažila medená ruda, v menšom množstve zlato a striebro, ortuť, olovo a železná ruda. Gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku. V súčasnosti túto činnosť dokumentuje Banícke múzeum, kde sa dozviete aj kúsok z histórie mesta kráľovských cechov. V banskom skanzene navštívime štôlňu Jozef, prezrieme si banský stroj Pochwerk a taviacu pec, ktorá bola znovupostavená takmer po 300 rokoch.
>GELNICKÝ HRAD<
Na neďalekom hradnom kopci Zámčisko sa nachádzajú zrúcaniny niekdajšieho Gelnického hradu, ktorý bol postavený v 13. storočí. Nájdeme tu zvyšky 130 cm hrubého obvodového múra a torzo viacpodlažnej strážnej veže. Z areálu hradného kopca je nádherný pohľad na celé mesto.
>TURZOVSKÉ JAZERO<
Na chvíľu zrelaxujeme pri jazere, priamo na kyslíkovej trase v úžasných ihličnatých lesoch, ktoré blahodárne pôsobia na dýchacie ústrojenstvo. V okolí jazera sú schátrané vilky, no ich zachované časti svedčia o ich vznešenej minulosti. Aj keď to tak dnes už nevyzerá, areál má slávnu kúpeľnú históriu, ktorá spomína hostí z celej Európy. Počas druhej svetovej vojny sa sem chodili zotavovať nemeckí vojaci a mládežnícka organizácia Hitlerjugend. Neskôr tu vznikol pioniersky tábor a obľúbená škola v prírode pre československé deti.
*******
Ceny lístkov:
> každá osoba: 16 €
> dieťa (do 18 rokov), ZŤP, študent, senior: 14 €
V cene výletu je zahrnutá doprava autobusom, komentovaná prehliadka v Žakarovciach, prehliadka Baníckeho múzea, banského skanzenu a štôlne Jozef v Gelnici, sprevádzaný výstup k ruinám gelnického hradu a Turzovskému jazeru. Na výlet si zabezpečte občerstvenie a pitný režim, pevnú nepremokavú obuv a vrstvu teplého oblečenia pre vstup do štôlne.
🎟 Lístky na výlet si môžete kúpiť online cez priložený link alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.
V prípade zrušenia výletu, budú samozrejme, finančné prostriedky ihneď vrátené späť.