fbpx
Užite si leto na východnom pobreží

Najkrajšie obdobie v roku je tu a vy uvažujete ako, čo najlepšie využiť váš voľný čas počas slnečných a horúcich dní? Nemusíte chodiť na ďaleké dovolenky do zahraničia, aby ste sa osviežili pri vode. Východné pobrežia nášho malebného Slovenska ukrýva nejedno “slovenské more”, ktoré vás nielen osvieži, ale jeho okolie vám dá ďalšie možnosti skvelého vyžitia.

Využite leto naplno! Košický kraj vám ponúka množstvo príležitostí, ako ho stráviť, čo najlepšie aj v tých najväčších horúčavách. Nezáleží či chcete športovať, spoznávať, alebo len relaxovať. Podstatné je, že to bude pri vode, a preto vám prinášame skvelé tipy na vodné plochy, za ktorými nemusíte cestovať ďaleko.


Zemplínska Šírava
Zemplínska Šírava alebo aj Kráľovná Zemplína patrila dlhé roky medzi TOP slovenské destinácie, kde si tisícky slovenských rodín užívali letné horúčavy. Rekreanti z celého Slovenska, ale aj zahraničia prichádzali na Šíravu, aby tu načerpali nové sily. Zemplínska Šírava je druhá najväčšia vodná plocha (33 km2) na Slovensku a zároveň tretia najväčšia podľa celkového objemu vody. Jej skvelé klimatické podmienky môžete využiť na kúpanie, vodné športy, rybolov, cykloturistiku a pešiu turistiku v okolitých Vihorlatských vrchoch. Jej pobrežie môžete spoznávať aj z paluby výletnej lode. Ak patríte medzi aktívnych dovolenkárov, okolie Zemplínskej Šíravy vás nesklame. Určite nevynechajte výstup na najvyšší vrch Vihorlatských vrchov – Vihorlat (1 075,5 m n. m.), z ktorého sa naskytá doslova letecký pohľad na Zemplínsku šíravu a návštevu najväčšieho sopečného jazero na Slovensku, Morské oko. Pre všetkých milovníkov výhľadov odporúčame “vybehnúť” aj na známy Sninský kameň, ktorý ulahodí nielen vášmu oku. Zemplínska Šírava určite patrí, aj vždy bude patriť medzi slovenské destinácie, kde sa človek nudiť nebude.


Palcmanská Máša
Ak sa potrebujete počas letných horúčav naozaj schladiť, zamierte na juh Slovenského raja, do obce zvanej Dedinky, kde sa v údolí rieky Hnilec nachádza najväčšia vodná nádrž tohto národného parku, Palcmanská Máša. Voda je tu chladnejšia, no o to osviežujúcejšia. Vyhľadávaná je nielen dovolenkármi, ale aj turistami či rybármi. Nádherná okolitá príroda a množstvo zaujímavostí, či ubytovacie a stravovacie možnosti v jej blízkosti, robia z Palcmanskej Máše ideálne miesto pre váš výlet alebo dovolenku strávenú na v Košickom kraji.

Tip: Využite mimoriadny turistický vlak Ľadový expres, vďaka ktorému môžete pohodlnejšie spoznávať západnú časť košického kraja (Telgárt, Chmarošský viadukt, Kráľova hoľa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Zejmarská roklina, Geravy…)!

Ružín
Len 35 km severozápadne od Košíc sa nachádza vodná nádrž Ružín, ktorá kopíruje pôvodné meandre rieky Hornád, obtáča zalesnené vrchy so strmými bralami a vytvára tak impozantné zátišie pre milovníkov vody a vodných športov. Ružín je rajom pre rybárov, vodných trampov a vodákov, pre ktorých sú tu možnosti využitia nielen v rekreačných centrách, ale aj v tichých a opustených zákutiach s dvoma malebnými ostrovčekmi (skalnatý Ostrov lásky a Malý ostrov). Priehrada patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku a ponúka ideálne podmienky pre “domácich” dovolenkárov. Plávanie, člnkovanie, paddleboarding, vodné bicykle… nudiť sa tu rozhodne nebudete.

Ružínska priehrada je obkolesená nádhernými vrchmi, medzi ktoré patrí slávny vrch Sivec (781 m n.m.). Po jeho zdolaní sa vám naskytne prekrásny výhľad na celú vodnú nádrž, Volovské vrchy a za priaznivého počasia aj na Vysoké Tatry.


Beňatina
Vedeli ste, že aj u nás v Košickom kraji máme kúsok Chorvátska? V obci Beňatina, v Sobraneckom okrese, je ukrytá nádherná až tajomná prírodná pamiatka – Beňatinský travertín. Populárne je travertínová stena, na ktorej akoby bola znázornená veľryba. Či ide o fakt, alebo o očný klam sa vedú vášnivé debaty už roky. Názor si môžete spraviť sami, ak sa rozhodnete schladiť na tomto čarovnom mieste. Podstatné však je, že jazierko vyniká čistou vodou a pre mnohých je stále neznámym miestom.
Obec Beňatina sa nachádza v širšom okolí TOP lokality UNESCO – Ruská Bystrá, ktorú by ste pri návšteve jazierka určite nemali vynechať.


Vinianske jazero
Pre niekoho nič nové, no pre mnohých ďalší skvelý tip na miesto, kde sa dá počas letných horúcich dní schladiť. Vinianske jazero sa nachádza len 10 km od Michaloviec v katastri obce Vinné. Vďaka príjemným klimatickým podmienkam a prekrásnej prírode, patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta v regióne. Ide o prírodné jazero, ležiace v malebnom prostredí, uprostred hustých lesov. Vinianske jazero je veľmi vyhľadávanou rekreačnou oblasťou. Ponúka skvelé ubytovacie aj stravovacie možnosti (penzióny, chaty, kemp, autokemp). Nájdete tu požičovňu člnov, vodných bicyklov, tenisový kurt…ideálne miesto pre celé rodiny.

Košický kraj je naozaj bohatý na vodné plochy, a to prírodné aj umelo vybudované. Širokej verejnosti ponúkajú možnosti na oddych, osvieženie, ale aj športové vyžitie. Niektoré vodné plochy nie sú určené na kúpanie, no ich návšteva vás aj tak nadchne.

Morské oko je najväčšie jazero (sopečného pôvodu) vo Vihorlatských vrchoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Ak hľadáte ideálne miesto pre romantickú prechádzku, toto miesto splní všetky vaše predstavy o dokonalom mieste ukrytom uprostred hustých lesov.

Senianske rybníky sú obľúbené nielen ľuďmi, ale hlavne vtáctvom. Ako už hovorí samotný názov, nejde o vodnú plochu určenú na kúpanie, ale o národnú prírodnú rezerváciu. Senianske rybníky patria medzi najvýznamnejšie ornitologické lokality v strednej Európe. Ich návšteva vás síce neosvieži na tele, no určite si odtiaľto odnesiete jeden netradičný zážitok.

Tuzrovské jazerá objavíte neďaleko mesta Gelnica, uprostred niekdajších Turzovských kúpeľov. Sláva tohto miesta už upadla, no história a nádych nostalgie ostal.