fbpx

Gemerské sakrálne tajomstvá 2022

szombat 2022-06-04, 08:00:00 - 18:00:00
Hlavná 48, Košice

JEDNODŇOVÝ AUTOBUSOVÝ VÝLET: 4. JÚN 2022
*******
ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00
*******
🌳🗺⛪ Nechajte sa sprevádzať po gotickej ceste Gemera, na ktorej pod šedým nánosom nezastaviteľného času, objavíme skutočné poklady gemerských kostolíkov Štítnického okruhu. V nenápadných dedinkách, za hrubými kostolnými múrmi, spoznáte gotické fresky, poetické nástenné maľby so silným akcentom talianskych majstrov. Hoci pravdu o skutočnom autorovi Majstrovi ochtinského presbytéria už asi neobjavíme, majstrovská práca zanechá hlboký dojem aj v dnešnej dobe.
📍 Miesta, ktoré počas výletu navštívime
⛪ > Gotická bazilika v Štítniku <
je pôvodne trojloďová bazilika zo 14. a 15. storočia s krásnymi hviezdicovými a sieťovými klenbami. Kostol má mohutnú vežu a tvorí tak výraznú dominantu celej Štítnickej doliny. Na stenách je viac ako 200 štvorcových metrov nástenných (secco i fresco) malieb, ktoré znázorňujú rôzne, prevažne náboženské námety. Unikátna gotická bronzová krstiteľnica z roku 1454, najstarší organ na Slovensku z roku 1492, ručne maľované lavice či miesto posledného odpočinku potomkov Bubekovcov – to všetko ukrýva jediná bazilika.
⛪ > Kostol v Koceľovciach <
patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky stredovekej architektúry a najmä nástenného maliarstva na Slovensku. Chrám postavili približne v prvej polovici 14. storočia a zasvätili ho sv. Bartolomejovi. Návštevníka na prvý pohľad zaujme netradične riešená veža, podobná severnej Žigmundovej veži Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Vzácne fresky v taliansko-byzantskom štýle s motívmi zo života Ježiša Krista a Panny Márie sú o 150 rokov staršie ako Da Vinciho Posledná večera, či Michelangelov Posledný súd v Sixtínskej kaplnke.
⛪ > Kostol v Ochtinej <
ukrýva figurálnu freskovú výmaľbu z polovice 14. storočia, ktorá pokrýva celý povrch presbytéria, víťazný oblúk a je dochovaná aj v podkrovnom priestore. V rokoch 1976 – 1977 sa v kostole uskutočnil reštaurátorský výskum malieb. Profesor Milan Togner a akademický maliar Jiří Josefík zaviedli pojem „Majster ochtinského presbytéria“ pre autora týchto fresiek.
*******
Ceny lístkov:
> základný (dospelá osoba): 18 €
> zľavnený (dieťa, študent, senior nad 62 rokov, ŤZP): 15 €
*******
V cene výletu je zahrnuté:
- preprava autobusom
- služby koordinátora a sprievodcu
🎟 Lístky na výlet si môžete kúpiť online cez priložený link alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.
*******
---------------------------------------------
☝🎟 Viac informácií a možnosť zakúpenia lístkov nájdete tu: https://vylety.kosiceregion.com/vylety/gemerske-sakralne-tajomstva/