fbpx
Život dobrodruhov: Dobšinský kopec

Pokiaľ chcete stráviť čas v Slovenskom raji, kochať sa úžasnými výhľadmi, a prejsť sa nádhernou prírodou, Dobšinský kopec je to správne miesto. V jeho okolí je mnoho lúk a lesov, ktorými sa oplatí túlať. A dokonca máte možnosť schladiť sa v najchladnejšej priehrade na Slovensku – v Palcmanskej Maši. To znie na výlet plný nezabudnuteľných zážitkov! Čo vy na to?

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Dobšinský kopec je neveľký, pomerne nezalesnený vrch. Nachádza sa na južnej hranici Národného parku Slovenský raj vo výške 974 m.n.m. Je to nenáročná turistika, ktorá je možná v každom ročnom období. Dobšinský kopec poskytuje výhľady na časť Slovenského rudohoria a Slovenského raja a aj na vodnú nádrž Palcmanská Maša. Dá sa sem dostať z obcí Dobšiná, Mlynky a Dedinky (túto trasu sme si zvolili my).

Vodná nádrž Palcmanská Maša

Dobšinský kopec je však viac ako turistikou preslávený pretekmi automobilov. Vedie ním cesta prvej triedy z Rožňavy do údolia Hnilca. V roku 2021 sa tu bude konať už 37. ročník pretekov automobilov do vrchu Dobšinský kopec 2021. Tieto preteky sú dokonca súčasťou FIA Majstrovstiev Európy pretekov automobilov do vrchu. Zvyčajne sa konajú v polovici júla.

Dobšinský kopec z vtáčej perspektívy

Pod Dobšinským kopcom sa nachádza vodná nádrž Palcmanská Maša. Je to najväčšia vodná nádrž na území Slovenského raja a je súčasťou vodnej elektrárne Dobšiná. V obci Dedinky je možné kúpanie na vlastné riziko. Zároveň si tu môžete zapožičať loďku či vodný bicykel. Na Palcmanskej Maši je zaujímavé, že sa považuje za najchladnejšiu priehradu na Slovensku. V letných mesiacoch je jej priemerná teplota 20 °C. Jej hĺbka je max. 23 metrov.

Palcmanská Maša

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Vlaková zastávka
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Dobšiná, Dobšinský kopec
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO, Dedinky
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 1,5 km
Trvanie trasy: 0:34 h Prevýšenie trasy: 94 m

 

Ako sa dostanete na Dobšinský kopec?

My sme trasu začali pri vlakovej zastávke Dedinky. Odtiaľto sa vydávame po žltej turistickej značke. Po ľavej strane míňame hrádzu Palcmanskej Maše. Pár minút kráčame asfaltovou cestou, ktorá nás zavedie na hlavnú cestu. Na pravej strane máme železničný most.

Prejdeme popod neho a pár metrov ešte kráčame hlavnou cestou. Po ľavej strane cesty je žlté značenie. Na tomto mieste schádzame z cesty a odbáčame do lesa na lesný chodníček.

Kráčame malými lúčkami pomedzi stromy. Asi po 15 minútach znova prichádzame na hlavnú cestu.

Ak sa od tohto bodu rozhodneme pokračovať po hlavnej ceste a budeme sa držať vľavo, onedlho sa dostaneme k malému drevenému prístrešku. Z tohto bodu sa nám už naskytá úžasný výhľad na cestu tvorenú serpentínami a na okolité dediny.

Hlavná cesta, držíme sa vľavo
Vyhliadka na Dobšinskom kopci

Ak by ste sa zhora radi pozreli aj na Palcmanskú Mašu a obec Dedinky, odporúčame hneď na konci lesného chodníčka odbočiť doľava. Chvíľu budeme kráčať po červenej značke. Pred nami sa bude nachádzať výrazný stožiar. V jeho okolí je lúka a v ohrádke sa tu pasú ovce. Z tohto miesta si môžete vychutnať pohľad na vodnú nádrž Palcmanská Maša z rôznych uhlov.

Výhľad z lúky na Palcmanskú Mašu a Dedinky

Pokiaľ ste sa sem rozhodli prísť autobusom, vystúpite na zastávke Dobšiná, Dobšinský kopec. Hlavnou cestou kráčate smerom na juh. Netrvá dlho (2-3 minúty) a pred vami už bude spomínaný drevený prístrešok s výhľadom. V prípade, že sem prídete autom, zaparkovať je možné priamo pri prístrešku.

Trasa na Dobšinský kopec

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov