fbpx

Nedotknuté tradície a remeslá

Remeselný dom v Krásnohorskej Dlhej Lúke

Remeslo na Gemeri 

V minulosti sa bez šikovných remeselníkov nezaobišla žiadna domácnosť. Obyvatelia obcí boli sebestační a navzájom si pomáhali. Mnohé remeslá časom upadali do zabudnutia, nahradili ich moderné továrne a fabriky, ktoré produkty vyrábajú doslova na bežiacom páse. Chýba im originalita, jedinečnosť, nápad. A pravdepodobne by to tak dopadlo s každým remeslom nebyť zanietených ľudí, ktorí ešte stále veria, že tradičné postupy a poctivá ručná výroba ponúkajú viac. Tradície odovzdávajú aj nasledujúcim generáciám. Takýchto remeselníkov nájdeme i na Gemeri v obci Krásnohorská Dlhá Lúka, kde vzniklo združenie Gemerských remeselníkov a vybudoval sa Remeselnícky dom. V jeho priestoroch nájdete miesto na prezentáciu výrobkov jednotlivých remeselníkov a zároveň miesto, kde sa jednotlivým remeslám môžete aj priučiť. O svoje vedomosti sa s vami podelia zruční šikovní ľudia, ktorí si ctia tradície svojich predkov.

V Remeselníckom dome si môžete vyskúšať aj tieto remeslá:

Šúpoliarstvo

Šúpoliarstvo bolo kedysi rozšírené najmä v oblastiach s dobrými podmienkami na pestovanie kukurice. U nás to bolo najmä južné Slovensko. Výrobky zo sušených listov kukurice mnohokrát slúžili v domácnosti ako úžitkové i dekoračné predmety. Z tohto ľahko dostupného materiálu sa vyrábali rohože, tašky, detské koše, klobúky, podložky pod hrnce a dokonca aj obuv. Postupne sa od hrubých tvarov prechádzalo k jemnejším, estetickejším. Pridávali sa farby a rôzne výpletové vzory. Nebojte sa, nezabudli sme ani na ikonické šúpoľové bábiky, populárne nielen u nás, ale aj v zahraničí. V minulosti sa s bábikami hrali deti, boli jednoduché, menej vyzdobené. Dnes sa často zobrazujú pri prácach z tradičného ľudového prostredia, niekedy sa odievajú do krojov, jednoduchých alebo modrotlačových látok.

Košikárstvo

Košikárske výrobky bežne slúžili na uskladnenie a transport rôznych materiálov a potravín. Boli dôležitou súčasťou vybavenia každého roľníckeho hospodárstva, používali ich aj remeselníci, obchodníci, nechýbali v mestských domácnostiach. Sortiment košikárskych výrobkov bol rozmanitý. Zachovali si technickú i výtvarnú kvalitu, zaujímavé tvary a nápadité vypracovanie. Najrozšírenejšie boli koše rôznej veľkosti, tvaru a určenia, vyrábané z vŕbového prútia. Tieto výrobky môžeme obdivovať ešte aj dnes. Je to jedno z najstarších remesiel, ktoré v nezmenenej forme prežilo až do dnešných dní.

Hrnčiarstvo

Pod rukami skúsených majstrov vznikali hlinené predmety pre praktické potreby v domácnosti. Pôvodne sa modelovali ručne, neskôr s využitím hrnčiarskeho kruhu či tvarovaním pomocou foriem. Každá správna gazdiná mala súpravu hlineného riadu, ktoré vďaka svojej dostupnosti aj značnej ohňovzdornosti nadobudli široké uplatnenie. Dnes okrem hlineného riadu, môžeme obdivovať aj rôzne dekoračné predmety zdobené ornamentami a farebnou glazúrou. Výroba sa čiastočne modernizovala, no kontakt rúk s hlinou ostáva zachovaný.

Viac informácii nájdete na:

www.gomorikezmuvesek.sk

 

Navštívte aj :
Granárium v Jablonove nad Turňou
www.granarium.sk
Granárium v Jablonove nad Turňou je originálnym a autentickým miestom, kde sa odrážajú tradície Gemeru. Kvalitné suroviny a recepty odovzdávajúce sa z generácie na generáciu prinášajú skutočné gurmánske zážitky. Vychutnajte si obed alebo večeru pečenú tradične a pomaly vo vonkajších pieckach z pálených tehál. K tomu ešte ochutnávka miestneho vínka a domáce koláče a hostina bude zavŕšená.
Hrnčiarstvo v Háji
www.hrnciarstvo.webnode.sk
Priamo v obci nájdete zaujímavý dom a zároveň dielňu – predajňu s originálnymi hrnčiarskymi výrobkami. Hline tu vdychuje dušu pani Amália Holíková, ktorá z nej vytvára ručne točenú alebo modelovanú úžitkovú keramiku na hrnčiarskom kruhu. Venuje sa aj tvorbe kópií pravekej keramiky, organizuje workshopy, kurzy a stavia pece na výpal keramiky drevom, ktoré má aj vo svojej záhrade. Hrnčiarstvo je otvorené pre náhodných i vopred ohlásených návštevníkov.
Pivovar Kaltenecker v Rožňave
www.kaltenecker.sk
Najoceňovanejší Slovenský pivovar vo svete ponúka poctivé remeslo. Vyrába len z kvalitných surovín a tradičnou metódou. A keďže sa riadi heslom: „Život je krátky na jednu chuť piva”, vyrába najviac pivných špeciálov v krajine. Z dobrého chmeľu a s majstrovským kumštom sládka vzniká unikátne pivo.