fbpx
Brzotínske skaly

Ambasádori Kraja sveta: Na cestách s Nikou

Ak túžite zažiť krásny západ slnka neďaleko Košíc, jednoznačne Vám odporúčam navštíviť Brzotínske skaly. Na západ slnka sme sa vybrali netradične v Pondelok. Určite to bola tá správna voľba, nestretli sme ani jedného nadšenca pre turistiku, a tak celá trasa patrila len nám.

Informácie o trase a lokalite

Vhodné pre deti

NIE

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

STREDNÁ

Najkratší prístup je z obce Jovice, odkiaľ vedie ku skalám značená turistická trasa v dlhá cca 4 km. Zaparkovať auto môžete buď v obci alebo za mostom, ktorý vedie cez potok Čremošná. My sme sa pre istotu opýtali tunajších, kam vieme zaparkovať auto. Odporučili nám, aby sme odparkovali vedľa cesty alebo priamo na trávu – na neoficiálne vyhradené parkovisko. Tunajší nám popriali peknú túru a hneď nás navnadili, keďže povedali, že západ slnka je tu netradične krásny, vďaka čomu sme dostali dostatok elánu na cestu.

Od začiatku, prakticky až na vrchol, pôjdete po lesnej ceste – najprv modrej, neskôr zelenej turistickej trase.

Trasa začína hneď od parkoviska stúpať, ale to, čo sme uvideli krátko po vstupe do lesa, nás prekvapilo. Výrazné konštantné stúpanie celú dobu, dalo našim kolenám riadne zabrať. Celkovú trasu, ktorá má približne 8 km, sme zvládli za 5 hodín.

Po približne 2 hodinách šliapania ste v cieli. Brzotínska skala pred vami, vám odhalí nádherný výhľad na severozápad.

Pod vami sa rozprestiera Rožňavská kotlina, Brzotín a jeho rybníky a taktiež rieka Slaná.

Naše oči priam žasli. Po 15 minútach čakania to prišlo – krásny západ slnka. V tom momente sme všetci úplne stíchli a nechali sa unášať krásou. A tu sa mi perfektne hodí citát:

,,Západy slnka sú dôkazom toho, že aj konce môžu byť krásne.”

Ďalšia zaujímavosť, ktorú nesmiem vynechať je, že miesto je vyhlásené za prírodnú rezerváciu s výskytom niekoľkých vzácnych a chránených druhov rastlín (napr. Klinček včasný nepravý, Chudôbka drsnoplodá a Tarica kopcová …) a preto tu platí 5. stupeň ochrany!

Informácie o trase a lokalite

 

Parkovanie

ÁNO
v obci Jovice alebo za mostom cez potok Čremošná na neoficiálne vyhradenom parkovisku

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

 Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @nacestachsnikou.