fbpx
Na cestách s Nikou – Viniansky hrad

Ambasádori Kraja sveta: Na cestách s Nikou

Povesť hovorí, že posledný hradný Vinianskeho hradu, pán Štefan, si alchýmiou zadovážil obrovské poklady, ktoré pred zbúraním hradu obďaleč narýchlo zakopal. Potom však bez stopy zmizol, pretože sa vraj spolčoval so zlom a tieto vzácnosti dodnes nikto nenašiel. Tak čo poviete, ideme hľadať tento poklad?

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

Nie, až pri jazere Vinné

   

 

Obrázok, na ktorom je exteriér, bióm, kufor, rastlina

Automaticky generovaný popis

Hneď na začiatku našej túry nás potešilo krásne slnečné počasie. Slnečné lúče prerážali cez stromy a my sme tak mali o krásnu atmosféru postarané. Keďže bolo značne horúco, za tieň stromov sme boli veľmi vďační.

Pre tých, čo sú zvyknutí chodiť po hradoch v rámci Košického kraja bude možno prekvapením, že trasa k tomuto hradu nie je až tak náročná ako k iným. K zrúcanine hradu vedie naozaj veľmi krátka trasa. Od parkoviska sme pokračovali, bez problémov, po asfaltovej ceste. O čosi neskôr sme už pokračovali cez pomerne hustý les a už po pol hodine cesty sme videli, ako sa spoza mierneho kopca týči hradné torzo – teda presnejšie jeho najvyššie a najzachovalejšie časti.

Obrázok, na ktorom je exteriér, nebo, oblak, budova

Automaticky generovaný popis

Obrázok, na ktorom je exteriér, nebo, ruiny, rastlina

Automaticky generovaný popis

  • Zaujímavosťou je, že hrad si oproti poväčšine hradov zachoval viac zo svojej stredovekej podoby, pretože napriek jeho relatívne dlhému využívaniu nedošlo k podstatnejšej modernizácií jeho opevnenia, ani k väčšiemu rozšíreniu, či úpravám budov. Aktuálne na hrade prebiehajú dlhodobé archeologické vykopávky a masívna oprava múrov, preto nie sú všetky jeho časti prístupné a na viacerých miestach vidieť lešenie. Verím, že po dokončení bude tento hradný komplex vyzerať fantasticky.

Celý areál je vskutku krásny až romanticky pôsobiaci. Hradné múry sa  na viacerých miestach zaobalili do krásnej zelenej farby vďaka brečtanu a iným popínavým rastlinám, ktorým sa tu, na hradnom vŕšku, darí evidentne veľmi dobre.

Obrázok, na ktorom je exteriér, ošatenie, strom, obuv

Automaticky generovaný popis

 Z hradného vrchu je nekonečný panoramatický výhľad na Východoslovenskú nížinu. Je možné vidieť mesto Michalovce a Zemplínsku šíravu, ktorú si v lete určite do sýtosti užijeme. Ako výlet popri pobyte na Šírave, je takýto hradný výlet príjemným spestrením oddychových dní pri vode.

Obrázok, na ktorom je exteriér, nebo, oblak, strom

Automaticky generovaný popis

 

A či som našla ten stratený poklad? Asi mi dáte za pravdu, že jednoznačne áno!

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko pod hradným kopcom.

Viac sa o tomto mieste dozviete na: Hrad nad Vinným | Košice Región (kosiceregion.com)

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE
(Zobraziť na mape)

   

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @nacestachsnikou.