fbpx

Havrania skala Vyhliadka

Chcete vidieť krásu Slovenského raja z takej výšky ako orly či havrany? Tak takýto pohľad vám poskytne výrazný vrchol v centrálnej časti Slovenského raja Havrania skala s veľmi strmými skalnatými zrázmi padajúcimi na juh a juhovýchod do doliny Veľkého Zajfu. Je to veľmi významný výhľadový bod. Strmé skalné steny sú od 60 do 80° sklonu. Vyhliadkovo je skala situovaná na severovýchod až juhovýchod. Naskytne sa vám výhľad na najpodstatnejšiu časť Slovenského raja s jej dolinami, roklinami a samotnými vrchmi. Ich čaro je ukryté v lesnom poraste a v dolinách. Určite každý turista nejaké miesto zo Slovenského raja pozná a z tejto skaly ho môže skúsiť nájsť. Pri pohľade vpravo sa vám zaleskne časť hladiny Palcmanskej Maše a z tejto výšky vám doslova učarí pohľad na nádhernú prírodu južnej časti národného parku. V skalnatých svahoch Havranej skaly je viacero menších jaskynných priestorov.

Prístup je zo Stratenského kaňonu, Stratenej, Stratenskej píly a Geráv. Túra má prevýšenie 359 metrov a určite potrebujete na ňu pol dňa. Trasu začnete v obci Dedinky, kde môžete nechať zaparkované auto, pokračujete na Stratenskú Pílu (795m) [0:45] - Stratenú (800m) [0:35] - Stratenský kaňon (820m) [0:30]. To sa už dostanete na Havraniu skalu (1154m) [1:00], odtiaľ trasa vedie späť cez Občasný prameň (990m) [0:25] - Veľké a malé Zajfy, rázc. (825m) [0:40] - Malé Zajfy (920m) [0:35] - Geravy (1032m) [0:40] - Dedinky [0:35]. Na túre uvidíte Gačovskú skalu - južné ohraničenie planiny Geravy strmými skalnými zrázmi, spadajúcimi do kotlinovitého rozšírenia údolia Hnilca pri vodnej nádrži Palcmanská Maša, Stratenský kaňon - kratší, ale veľmi romantický kaňonovitý úsek horného toku Hnilca.

Veľmi významný je aj Občasný prameň - prírodná rarita Slovenského raja. Voda z prameňa vyviera na povrch len v istých časových intervaloch, ktoré závisia od podzemných vôd a zrážok. Celkový čas, ktorý na túto trasu potrebujete, je 6 hodín. Keďže je to 16 kilometrová trasa, doprajte si odpočinok na Geravách pri pivku a kofole. Na vrchole vo výške 1154 m n. m. vám bude odpočinkom a načerpaním nových síl pohľad, aký sa naskytá nielen havranom. Tie vám určite budú závidieť, keď po zostupe budete člnkovať na Palcmanskej Maši alebo keď sa pôjdete trochu schladiť do neďalekej Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Havrania_skala_%28Havranie_vrchy%29

Stratená
Karte
virtuelle Tour