fbpx

Koscelek

Zaniknutý kostol pri obciach Nižná a Vyšná Myšľa bol pomerne dlho neznámy. Ide o ranogotický jednoloďový kostol z 13. storočia. V blízkosti kostolíka sa nachádza vyvierajúci nezamŕzajúci termálny prameň využívaný v minulosti na kúpeľné účely. Celá lokalita leží v lese, čo dotvára jej ojedinelú atmosféru. Dnes je tam malé jazero s lavičkami a ohniskom.

V Slanských vrchoch, v katastri obce Vyšná Myšľa, sa nachádza zaniknutý kostol, ku ktorému je azda bližšie Nižná Myšľa. Jeho rekonštruované základy môžete nájsť na zalesnenej vyvýšenine nad ľavým brehom rieky Olšava na náučnom chodníku Horný Abov.

Z tejto stredovekej stavby sa zachovali približne 1 m vysoké kamenné múry, oltárna menza a čiastočne zachovaná tehlová dlážka. Jednoloďový kostol, ktorého presbytérium malo štvorcový uzáver, má zachované aj zvyšky západného a južného vstupu lode. V okolí kostola sa nachádzala osada, ktorú pravdepodobne vyplienili vojská Jána Jiskru, takže zanikla. Ani kostol v lokalite Koscelek neušiel svojmu osudu a bol pri tomto boji vypálený a zruinovaný. Nebola to osada či dedina v dnešnom zmysle, tvorili ju roztrúsené usadlosti, kde žili poľnohospodári, ale tiež kováč. Zvyšky jeho dielne archeológovia objavili na protiľahlom brehu rieky Olšava. Presný názov tejto osady nepoznáme, pravdepodobne znel Musla. Sformovala sa niekedy v 12. až 13. storočí a zanikla v roku 1458. Na príkostolnom cintoríne boli objavené hroby až z 18. storočia. Táto skutočnosť je potvrdená aj kanonickou vizitáciou z roku 1769, ktorá spomína južne od Nižnej Myšle Kostol sv. Márie Magdalény. Ten mali v správe jezuiti z Košíc a sv. omše sa konali dvakrát ročne. V súčasnosti je pri kostolíku osadená informačná tabuľa a kríž.

Kostolík je súčasťou náučného chodníka Horný Abov. V blízkom okolí si nenechajte ujsť Hrad Lipovec, Rankovské skaly, Herliansky gejzír, Malé brdo či Dubnícke bane.

Vyšná Myšľa
Karte