fbpx

Rastlinný kostol a vyvieračka sv. Ladislava

Na Jasovskej planine v blízkosti obce Debraď sa nachádza pozoruhodná stavba zvaná Rastlinný kostol. Drevená konštrukcia postavená na stredovekých kamenných základoch pôvodného kostola vytvára priehľadný obraz niekdajšieho chrámu v doslova dokonalom súzvuku s okolitou prírodou. Strom, ktorý vyrástol medzi základmi stavby a jeho koruna prerastá cez trámy, tvorí dominantu chrámu. Na mieste dnešného Rastlinného kostola, stál od koncom 15. storočia kostol svätého Ladislava, ktorý patril premonštrátskemu radu v Jasove.


Zrúcaniny kostola bolo možné vidieť ešte začiatkom 20.storočia. Na mieste pôvodného kostola bola po 2. svetovej vojne postavená kaplnka, ktorú však údajne dala v 50. rokoch vypáliť štátna garnitúra, keďže kaplnka a neďaleký vyvierajúci prameň boli známym pútnickým miestom. Pútnická tradícia tohto miesta znova ožila až po roku 1989. V tom čase bola kaplnka obnovená v duchu jednoduchej prírodnej stavby, pretože na území národného parku, v ktorom sa nachádza, už rekonštrukcia do pôvodného stavu nebola možná. Citlivá, do chránenej prírody nezasahujúca rekonštrukcia je príjemnou ukážkou podareného kompromisu. Napokon, viera nerastie iba v palácoch z mramoru. Rastlinný kostol v Debradi je vskutku neobyčajným miestom s tajomnou atmosférou, ku ktorej patria generáciami opradené legendy z pradávnej histórie, ale tiež z menej bradatých kolísavých čias 20. storočia.


K Rastlinnému kostolu sa dostanete po žltej turistickej značke z obce Jasov (zo severu) 7 km, z obce Drienovec (z juhu) 5 km a po zelenej turistickej značke z mesta Moldava nad Bodvou (9 km). Ak cestujete autom, zviezť sa môžete blízko k miestu záujmu. Peši z obce Debraď je to približne 3 km.

Debraď
Karte
virtuelle Tour