fbpx

Sans Souci - Tisícročná kaplnka

V druhej polovici 18. storočia na vrchu Zámčisko nad obcou Iliašovce vyrástol osvietenský skvost. Letohrad Sans Souci dali postaviť v rokoch 1773-1776 páni z Iliašoviec, gróf Štefan a Júlia Csákyovci podľa vzoru letohradu Fridricha II. v Postupime. Bol akýmsi barokovým zábavným parkom nielen pre grófsku rodinu, ale i pre široké okolie. Centrom areálu je ešte i dnes Kaplnka sv. Štefana, ktorá je - najmä vďaka snahe miestnych nadšencov - jedinou zachovanou spomienkou na majestátny areál. Túto kaplnku dnes miestni nenazvú inak ako Tisícročná kaplnka. Oproti kaplnke sa hrdo vypína obelisk ako dôstojná spomienka na úžasný osvietenský skvost.


V areáli sa nachádzalo mnoho palácov a budov, podľa historických pamätí tu stál grófsky palác s bohatou knižnicou, palác pre hostí, budova pre úradníkov a služobníctvo, filagória, pustovňa, miesto pre loptové hry, strelnica na streľbu z luku či dokonca dostihová dráha. Vrch, na ktorom letohrad stál, manželia nazvali „Parnasom“ – tu mal Apollón aj svoju sieň s obrazom „Deväť múz“. Údolie za vrchom, v ktorom zriadili kúpele, nazvali údolím „Dafné“.


Nákladný spôsob života ale priviedol Csákyovcov už na začiatku 19. stor. na mizinu. Gróf nechal v zúrivosti letohrádok vysťahovať, predmety predať a celý areál zbúrať a zapáliť. Jediné, čo sa zachovalo, bola kaplnka a obelisk dokumentujúce zašlú slávu letohrádku.


Tisícročná kaplnka je skromne schúlená v objatí nádhernej prírody Spiša, vedie k nej aj značená turistická cesta. Z vrchu Zámčisko si užijete nádherné výhľady na všetky svetové strany a ľahko dovidíte aj na končiare Tatier.

Iliašovce 303, Iliašovce
Karte
virtuelle Tour