fbpx

Skárošská vyhliadka

Mať na chvíľu svet ako na dlani je naozaj pekný pocit. Doprajte si teda aspoň kúsok Abova, pretože nádherné výhľady z výšky takmer 800 m na okolie naozaj stoja za to. V blízkosti metropoly východného Slovenska sa v Slanských vrchoch nachádza mohutná skala nazývaná Skárošská rozhľadňa, ktorá vám dopraje malebný rozhľad.

Skárošská rozhľadňa je prístupná niekoľkými značenými turistickými chodníkmi, východiskovými bodmi môžu byť obce Skároš (asi 5 km), Slanská Huta (asi 3 km), alebo jazero Izra (asi 7 km). Nachádza sa na slovensko-maďarskej hranici. Leží južne od vrchu Suchá hora.

Rozhľadňa sa nachádza na okraji prírodnej rezervácie Marocká hoľa, ktorá sa vyznačuje pravekou vegetáciou na vulkanických horninách. Vrchné časti tejto veľkej vápencovej skaly poskytujú nádherné výhľady na široké okolie. Môžete si vychutnať výhľady na mesto Košice, Košickú kotlinu, Slovenský kras, Volovské vrchy a za dobrého počasia aj Vysoké Tatry. Takou zaujímavosťou je, že patrí pod chránené vtáčie územie Slanské vrchy. K najvzácnejším zástupcom vtáctva patria napr. orol kráľovský, orol krikľavý či sova dlhochvostá. Zaznamenali tu výskyt 12 biotopov a štyri druhy živočíchov európskeho významu. Je to nenáročná trasa v peknom prostredí a je vhodná pre rodiny s deťmi, ktoré by zvládli aj kratší výstup nahor.

Z vyhliadkového brala máte možno pokračovať po slovensko-maďarskej hranici (resp. turistickom chodníku, ktorý ju kopíruje) až na jej najvyšší bod – vrchol Veľký Milič. Toto lákavé miesto patrí tiež k pohoriu Slanské vrchy.

Koncom minulého roka (01.12.2021) boli vyhlásené nové chránené územia v kategórii PR Pralesy Slovenska. V pôsobnosti RCOP Prešov pribudlo 6 lokalít, z toho jednou z nich je PR Pralesy Slovenska - Marocká hoľa o výmere 66,49 ha. Oproti pôvodnej rezervácii došlo k jej zväčšeniu o plochu zmapovaných nových pralesných spoločenstiev lipovo-javorovo-sutinových lesov a bukovo a jedľovo-bukových kvetnatých lesov.

Zdroj fotografií: www.keturist.sk

Skároš
Karte