fbpx
Umenie na mieste X

Na turistickej, ale i na umeleckej, mape Košického kraja oficiálne objavilo 5 unikátnych landartových diel. Projekt Umenie na mieste X, pritiahne do Košického kraja novú skupinu návštevníkov a podporí širšie vnímanie princípov ekoturizmu v cestovnom ruchu. Koncept symbolických priesečníkov umenia, človeka, prírody a lokality zároveň symbolizuje 10 rokov skúseností organizácie v priestore slovenského cestovného ruchu.

Mapa Umenie na mieste X

Dielo Za časom na oblohe, ktoré vyrastá v blízkosti Herlianskeho gejzíru, je inšpirované slnečnými hodinami. Jeho témou je plynutie a prežívanie času. Jeho integrálnou súčasťou sa stáva prichádzajúci človek.

Za časom na oblohe
Dielo: Za časom na oblohe, Autor: Samuel Velebný, Lokalita: Herliansky gejzír

Inštalácia Kométa, ktorá uvíta návštevníkov Zádielu, spája bubon miešačky a vyhodené vianočné stromčeky. Umiestnená je na pomedzí prírodnej rezervácie a industriálnej krajiny, pričom prepája vápencové skaly s neďalekou stavbou cementárne.

Kométa
Dielo: Kométa, Autor: Michal Machciník a Doxa s.r.o., Lokalita: Zádielska dolina

Dielo Kukaň vytvorili Tomáš Kocka Jusko a Alex Selmeci v areáli Senianskych rybníkov, ktoré sú významnou európskou ornitologickou lokalitou. Dve samostatne stojace vertikálne štruktúry sú koncipované ako monumenty spolužitia vtáctva a ľudí.

Kukaň
Dielo: Kukaň, Autor: Tomáš Kocka Jusko a Alex Selmeci, Lokalita: Senianske rybníky  

Martin Piaček a Matej Gavula osadili do areálu Letohrádku Sans Souci v Iliašovciach Figovú jamu – dielo, ktoré pozýva k úvahám o enviromentálnych výzvach, ktorým čelíme. Použitá odroda figovníka je zasadená do priehlbiny, ktorá rastline vytvára potrebnú ochranu a mikroklímu.

Dielo: Figová jama, Autor: Martin Piaček a Matej Gavula, Lokalita: Sans Souci

Jarmila Mitríková vytvorila pri jazere Turzov subtílne umelecké dielo vychádzajúce zo spomienok s názvom Račia procedúra. Abstraktná kompozícia tvorená z farebných glazovaných keramických častí je osadená na brehu jazera na spôsob reliéfnej dlažby.

Dielo: Figová jama, Autor: Martin Piaček a Matej Gavula, Lokalita: Sans Souci

Všetky diela sú v prírodnom prostredí umiestnené s ohľadom na ducha konkrétneho miesta, no zároveň tomuto miestu dodávajú nové významy. Je iba na samotnom návštevníkovi, ako ich bude „čítať“. Udržateľnosť diel na Miestach X je zamýšľaná na minimálne dva roky a aktivita samotnej prírody sa stane integrálnou súčasťou ich životného cyklu.