fbpx
FILMOVÝ BUCKET LIST: Natoč si zážitky do svojej pamäte

1. Máš kopu odvahy, ale len štipku rozvahy 

Eragon 2006, Tomášovský výhľad

Dokážeš si to vôbec predstaviť? Ty ako autor voľného pokračovania filmu Eragon? Jedna výborná jeho scéna bola natočená v Slovenskom raji na Tomášovskom výhľade, preto neváhaj, odvahu na to máš, rozvahu už odhoď a vybehni ten výhľad zvečniť ako režisér či scenárista. Čo ak regionálny audiovizuálny priemysel čaká práve na teba? Veď ani hlavného hrdinu Eragona nehral nejaký slávny hollywoodský krásavec, ale celkom obyčajný Edward Speleers. Osemnásťročný anglický debutant, ktorý v konkurze porazil neuveriteľných 180-tisíc ďalších adeptov na túto rolu! A to je výzva pre teba,  nečakaj na vyšší vek, vyber sa do výšky Tomášovského výhľadu, kde na teba čaká výhľad na tvoju filmovú budúcnosť.

Tomášovský výhľad, lokalita natáčania filmu Eragon
Trailer filmu Eragon

Z Tomášovského výhľadu vidieť Čertovu dieru, ktorá si zaslúži, aby aj do nej vkročila dračica Saphira, a aby sa príbeh nanovo odohrával ďalej aj v rajskom prostredí. Veď Saphira rozhodne nie je prvý drak, ktorý kedy navštívil Slovensko, videla síce Tatry, no zostala v nej túžba po Raji! Sadni si na lákavý okraj skaly Tomášovského výhľadu, pozri si z neho Tatry v plnej kráse a svojim príbehom skoč do filmového sveta svojim pokračovaním. Veď výskyt pravých drakov, chrliacich oheň a rozbíjajúcich skaly, je zatiaľ doložený iba nepriamo, ľudovou slovesnosťou. Zmeň to. Zemepisné názvy Dračí štít, Dračie pleso, Vyšné Dračie sedlo, Dračie pazúriky, Dračia hlava, Dračia dolinka a pod.  sú spojené s legendou o  strašidelnom drakovi, ktorý tak dlho trápil obyvateľov podtatranských obcí, až skamenel v hornej časti Zlomiskovej doliny. Viac sa o drakoch, tentoraz z výšky Tomášovského výhľadu, možno dozvieme z tvojho pokračovania Eragona. Tak nečakaj a začni písať ďalší scenár.

Jeremy Irons ako Brom, John Malkovich ako kráľ Galbatorix a veľkolepé dobrodružstvo Eragon vzniklo podľa celosvetového knižného bestselleru z pera iba 22–ročného Američana Christophera Paoliniho.  Osud mladého muža v podaní Edwarda Speleersa v sa zmení vo chvíli, keď sa dozvie, že je súčasťou elitnej jednotky Dračích jazdcov. Hlavný hrdina Eragon je vzápätí vtiahnutý do sveta mágie a sily, pričom zistí, že môže zachrániť – alebo, naopak, zničiť – celú Ríšu.

2. Zostúp za láskou do podzemia

Soľ nad zlato 1982, Jaskyňa Domica

Princeznovská láska je snom každej Marušky, tak naber si z tej rozprávkovej moci jaskynnej živej soli. Zostúp k tajomnej kráse podzemia a načri zo speleovôd všetkých skupenstiev a krásnych štruktúr v najdlhšej jaskyni Krasu.  A vtedy sa tvoj zážitok zmení  na zlatistú až oslnivú žiaru lásky. Pre jaskyňu sú typické aj kaskádové jazierka plné večnej lásky, cibuľovité stalaktity a pagodovité stalagmity vytvorené zo živých „sĺz“ roniacich sa z romantickej oddanosti Marušiek všetkých vekov. Roztop láskou stalagnitovú sochu Soľného princa.

Jaskyňa Domica, lokalita natáčania filmu Soľ nad zlato
Ukážka filmu Soľ nad zlato

Príbeh filmovej tvorby Soľ nad zlato sa tu začína turnajom, kde rytieri bojujú o priazeň Vandy, Barbory a Marušky, dcér kráľa Pravoslava. Kým nápadníci Vandy a Barborky úspešne zdolali svojich sokov, Maruška utečie do záhrady, kde sa stretne so svojím ctiteľom. Krásny a tajomný princ je v skutočnosti synom Kráľa podzemia. Kráľ Pravoslav chce svoju korunu zveriť tej dcére, ktorá mu čo najvrúcnejšie vyjadrí svoju lásku. Zatiaľ čo Vanda a Barbora hovoria o zlate a šperkoch, Maruška prehlási, že má otca rada ako soľ, ktorá je podľa nej hodnotnejšia ako zlato. Urazený kráľ pohrdne soľou, Marušku vyženie zo zámku a hrubo poníži Soľného princa. V tej chvíli sa zjaví kráľ podzemia a Pravoslavovo kráľovstvo prekľaje. Všetka soľ sa premení na zlato, avšak počiatočná radosť netrvá dlho. Teraz je úlohou Marušky nielen zachrániť otcove kráľovstvo, ale aj Soľného princa, premeneného na sochu.

Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Objav jaskyne sa datuje do roku 1926, sprístupnená je od roku 1932. Od roku 1995 je zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Pozornosť púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. Jaskyňa je prepojená s jaskyňou Čertova diera a tvorí jednotný celok s jaskyňou Baradla v Maďarskej republike v celkovej dĺžke asi 25 km. Jaskyňa Domica je dlhá 5 368 m a hlboká 70 m. Jej raritou je, že v čase dostatku vody v podzemnej riečke Styx sa prehliadka jaskyne spája s plavbou na člnoch. Krátky okruh má dĺžku 780 m, dlhý okruh (bez plavby) má dĺžku 1180m, okruh s plavbou má dĺžku 930 m, z toho plavba je 150 m. Dĺžka trvania prehliadky krátkeho okruhu je asi 45 min, pri dlhom okruhu a okruhu s plavbou je to približne 60 min. Teplota v jaskyni je od 10,2 do 11,4°C. Najmohutnejšou podzemnou sieňou je Majkov dóm s kaskádovými vodopádmi, nazývanými tiež Rímskymi kúpeľmi. Okrem toho je jaskyňa aj významným archeologickým náleziskom, pretože v nej žil praveký človek pred 5-6 tisíc rokmi v mladšej dobe kamennej – neolite. Pri vykopávkach boli nájdené rôzne kamenné a kostené predmety, ktorých časť môžeš vidieť vo vstupnej hale.

3. Choď po stopách rockfortského školníka

Svet bez konca, 2012, Košice

Vkroč na územie majestátnej histórie ešte majestátnejšej katedrály a sleduj stopy sveta  bez konca medzi piliermi gotickej stavby, a rovnako filmovej doby čiernej smrti v tieni pilierov zeme. Poznávanie samotného Dómu sv. Alžbety  je bez konca. Toľko jedinečností pod  jednou a tak jedinečnou strechou! Pretože svet Košíc je nekonečný. Tak ako začiatok storočnej vojny v seriály Svet bez konca, rovnako môžeš ty aj sto rokov venovať Dómu sv. Alžbety.

V polovici 14. storočia sa Anglicko ocitá na prahu storočnej vojny, ale súčasne ju čaká hrôza čiernej smrti. Avšak morová epidémia, ktorá si vyžiadala tisíce životov, nepriamo zapríčinila tiež zásadné premeny v dobovej spoločnosti, ktoré pripravili pôdu pre renesanciu. Do tohto dobového rámca je opäť zasadené rozprávanie, kde sa pretínajú osudy, lásky i kruté pletichy postáv zo všetkých vrstiev vtedajšej spoločnosti – od roľníkov a remeselníkov cez zástupcov cirkvi až po šľachtica i kráľa.

Dóm sv. Alžbety, lokalita natáčania filmu Svet bez konca
Zákulisné zábery z natáčaniu filmu Svet bez konca

A tu začínajú aj prvé stopy stavania Dómu sv. Alžbety. Jeho severná strana sa môže pýšiť najkrajšou a najbohatšou výzdobou. Ibaže! Ibaže severná strana bol vnímaná ako strana zla. Nesvietilo na ňu slnko, bičoval ju dážď, bola studená.  Veľakrát na tejto strane kostoly nemali ani vchod, ani okná. A tu odrazu úplne opačne. Prečo? Nevieme. Skús to zistiť. Čaká tu na teba veľa výziev. Od konca storočnej vojny až po koniec prvej svetovej vojny – celokovový neogotický oltár sv. Kríža venovaný pamiatke obetí prvej svetovej vojny. Konštrukcia bola odliata zo zbraní, ktoré sa zachovali na bojiskách východného Slovenska.

Päť dní natáčania prebiehalo aj v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, opri sa tu o piliere krásy, histórie. Dóm svätej Alžbety je skutočne najväčší kostol na Slovensku, najvýchodnejšie položená gotická katedrála v Európe. So svojou dĺžkou aj výškou 60 metrov je dominantou Hlavnej ulice v Košiciach. Jednoducho je neprehliadnuteľná. Nekompromisná vo svojej gotickej zdobnosti, obsypaná sochami, ružami, chrličmi, mocný v kamenných blokoch , bodavá v pichľavých tvaroch dverných a okenných rámov, asketická v štíhlosti rebier, stĺpov, nosníkov, farebná v okenných vitrážach. Kráľovské schodisko je v Dóme takého typu, že podobné v Európe nájdete len v rakúskom Grazi. Áno, dvojité točité gotické schodiská sú v Európe asi len dve. Ostatné schodiská podobného typu sú mladšie a zaraďujú sa až do obdobia renesancie. Chrám je plný európskych rarít. Hlavný oltár Dómu je jediný v strednej Európe, ktorý má dva páry otváracích krídiel. Od kedy bol postavený zo svojho miesta sa nepohol  a z jeho 48 obrazov môžu návštevníci vidieť dvanásť. Všetky s výjavmi zo života sv. Alžbety Durínskej. Dóm sv. Alžbety je úžasná stavba. Za jej krásu, monumentálnosť, výtvarné stvárnenie by sa určite nehanbili ani Mekke svetovej gotiky vo Francúzsku. Preto dóm v Košiciach treba vidieť!

4. Vyšetruj záhady na zámku

Seriál 1890, Betliar

Naozaj sa nad Betliarom vznášal tieň zločinu? Napätie, dráma, romantika i humor v atraktívnom prostredí zámku Betliar je to, čím sa odomyká zámok do tajomného kaštieľa. Po príchode na miesto prejdi  historickým parkom, kde sa rozpína kaštieľ šľachtického rodu Andrássyovcov, ktorý svoj terajší charakter získal po prestavbe v r. 1880 – 1886. A práve do tohto obdobia je situovaný dej 13-dielného historického dramatického seriálu s názvom 1890. Je z obdobia, keď sa ľudové povery a viera v mágiu či nadprirodzené bytosti miešajú s príchodom prevratných technických vynálezov ako telefón či automobil a objavmi dodnes využívaných kriminalistických metód a postupov – daktyloskopia, balistika.  V seriáli po celý čas kolujú desivé povery, že mladé ženy – okrem Eržiky ich bolo ešte zopár – zabíja démon z neďalekej Zádielskej tiesňavy. Tejto teórii veria takmer všetci okrem detektíva Martona, pokrokového muža.

Kaštieľ Betliar, lokalita natáčania seriálu 1890
Titulná skladba k seriálu 1890

Čomu veríš ty? Preskúmaj zákutia s kriminálnou zápletkou, v ktorom však okrem napätia a prekvapivých zvratov nechýbajú ani dobrodružné, romantické a humorné prvky. Nejde o vernú dobovú rekonštrukciu a tvorcovia sa napriek konzultáciám s odborníkmi nesnažili o absolútnu historickú presnosť vo všetkých zložkách, ale vytvorili vlastný svet.  Hlavnou postavou seriálu je detektív János Marton z Pešti, v podaní Jána Koleníka. János má uznávaný pestrý život, v ktorom vyvedie niečo, za čo je potrestaný. Musí odísť na Betliar, kde bude vyšetrovať veľmi zložitý prípad, ktorý sa stal v jednej rodine. Martonov príbeh však nie je len o vyšetrovaní prípadu, ale aj o tom, ako sa chtiac-nechtiac zamieša karty v jednej zámožnej rodine. Detektív teda nebude odhaľovať len pozadie zločinu, ale aj vnútro rodiny a popritom ruka v ruke hľadať vraha.

Portréty niekdajších významných šľachticov, ich manželiek a rodinných príslušníkov rozvešané po stenách vzbudzujú prirodzený rešpekt. V momente si uvedomíš, ako nápadne sa podobá seriálový gróf Wisniewski (Łukasz Kos) na skutočného Gejzu Andrássyho, ktorý tu pred sto rokmi rád trávil letné radovánky so svojou rodinou a priateľmi. Seriáloví herci sa tak pod šikovnými rukami maskérok a kostymérok premenili aspoň na chvíľu na Andrássyovcov a vrátili nás do napínavej minulosti. Tvojej pozornosti neunikne ani Červený salónik, v ktorom seriálový gróf prijíma vzácne návštevy. Pred storočím tu podobne „úradoval“ skutočný šľachtic Emanuel Andrássy, ktorého prezývali aj Železný gróf, a to pre jeho podnikateľské aktivity v oblasti baníctva a hutníctva. Andrássyovci boli významnými zberateľmi a podporovateľmi umenia, vášnivými cestovateľmi a poľovníkmi, ale venovali sa tiež politike a filantropii. Aj Gejza, Emanuelov syn, bol významným cestovateľom, úspešným podnikateľom, politikom, športovcom, a poľovníkom, ale aj milovníkom života a žien. V Uhorsku udomácnil dovtedy neznáme športy ako jazdecké pólo, golf, jachting, ale venoval sa aj amatérskej fotografii a umeniu.

Väčšina seriálových scén sa odohráva aj v jedálni, kde sa aristokracia stretávala. Večere u Andrássyovcov niekedy trvali aj päť hodín, keďže sa podávalo aj dvadsať chodov. Jedáleň je jednou z vyše 50 obytných miestností, ktoré kaštieľ ponúka, teda ak nerátame 16 honosných kúpeľní, za ktoré by sa Andrássyovci nemuseli hanbiť ani dnes. Na prelome 19. a 20. storočia si šľachta užívala luxus ako ústredné kúrenie, elektrické poistky, vodovodné kohútiky so studenou i teplou vodou, splachovacie záchody a bidety či telefón. Pozri si točité schody, po ktorých chodilo služobníctvo, knižnicu, ale aj kotolňu či tajnú chodbu, ktorou prechádzal detektív Marton. Zájdi do deja a zasaď doň tvoje voľné účinkovanie, nech seriál pokračuje.

5. Buď v bezpečí pod krídlami anjela

Za nepriateľskou líniou 2001, Zádielska dolina, Háj

Pri potulkách po východnom Slovensku je možné naraziť na rôzne kuriozity. Jednou z nich je aj socha anjela v obci Háj. Vzlietni preto na krídlach anjela do výšky filmovej slávy Owena Wislona a nechaj sa unášať malebnou Zádielskou dolinou, ktorá bola neodolateľnou aj pre režiséra Johna Moorea a jeho film  Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines, 2001). V hlavných úlohách sa predstavili  okrem Owena Wilsona, Gene Hackman, David Keith, Marko Igonda a ešte nemálo amerických, ruských a slovenských komparzistov a drobných úloh.

Socha anjela, ktorá je rekvizitou z filmu Za nepriateľskou líniou
Ukážka filmu Za nepriateľskou líniou

Najzásadnejším miestom, ktoré sa s filmom a kľúčovými scénami spája, je práve Zádielska dolina. Nezabudnuteľná scéna zamrznutého jazera pokrytého ľadom, pri ktorom sa skláňa smutná socha postrieľaného anjela, vznikala v prírodnom exteriéri, kde v skutočnosti žiadne jazero nie je. Filmová ilúzia hladkých platní na drevenej konštrukcii dokázala tento dojem naozaj krásne navodiť. Niekoľko metrov vysoká socha bez jedného krídla je v skutočnosti z upraveného polystyrénu a krídlo nemá zámerne už od výroby. Jedinečné dielo však neputovalo do „skartu“, ale filmári ho venovali obci Háj do daru. Odpadli im tak povinnosti pri likvidácii a obci pribudol artefakt, ktorý má pre filmového fanúšika mimoriadnu hodnotu. Ako filmový originál je jedinečný. Obec  zaujímavá svojim názvom je celoročne cieľom filmových turistov, ktorí merajú cestu sem južnou trasou medzi západom a východom aj preto, aby si pozreli anjela. Je na mieste, kde vyniká jeho svetlá farba a výška. Viditeľný je z mnohých okrajov obce. Na informačných tabuliach sa dozviete všetko podstatné. Napríklad, že v súlade s témou akčného filmu anjel vyzerá, že mu niekto časť jeho tváre i polovicu tela rozstrieľal guľometom. Na zemi vedľa neho leží ulomené krídlo.

Príbeh filmu Za nepriateľskou líniou z vojnou zasiahnutej Juhoslávie zachytáva udalosti náhodného odhalenia maskovania masového hrobu prieskumnou stíhačkou F-18. Srbská armáda, ktorá má záujem na tom, aby nafotené dôkazy o genocíde nedorazili späť k silám NATO, vypáli k prieskumnému lietadlu protilietadlovú strelu. Pilot a navigátor sa stihnú katapultovať, no ocitnú sa aj s dôkazmi o vojnových zločinoch za nepriateľskou líniou. Vojaci prehľadávajú trosky, popravia navigátora, kým pilotovi (Owen Wilson) sa podarí uniknúť.  

Začína sa jeho boj o vlastný život a strastiplná cesta za záchranou dôkazov. Vojnou zmietaná Juhoslávia, tá skutočná, nebola záležitosťou vzdialenej histórie. Reálne ju zažili aj niektorí ľudia, s ktorými sa môžeme stretnúť na Slovensku – mnohí zahraniční Slováci z Vojvodiny. Ich pohľad na film by bol možno iný. Pre svetového a slovenského diváka je však ilúzia Juhoslávie spravená tak dokonale, že sa pocitovo naozaj presunieš do oblasti nepokojnej, neistej a nebezpečnej. Tak unikni zo sveta nepokoja, stresu a hektiky do anjelsky krásnej prírody s idylickými Hájskymi vodopádmi, do bezpečnej zóny pod ochranou anjelských krídel.