fbpx
Kam na lyžovačku pri Košiciach a v Slovenskom raji

Dlhé rady, ľadové a preplnené zjazdovky, príliš drahé lístky… Aj takéto sú často skúsenosti lyžiarov z veľkých lyžiarskych stredísk na Slovensku. Ak už aj vy strácate trpezlivosť a radšej by ste si užili lyžovačku bez stresov, možno vás inšpiruju nasledujúce tipy na lyžiarske strediská blízko Košíc a v Slovenskom raji. Možno len pár desiatok kilometrov od vášho bydliska sa ukrýva parádny kopec, ktorý dokonalé naplní vaše predstavy o tom, ako vyzerá skvelá lyžovačka.


Výhodou menších, lokálnych lyžiarskych stredísk sú nielen nižšie ceny lístkov, menej ľudí na zjazdovke a s tým spojená kvalita snehu, ale aj bezpečnosť počas lyžovania. Takéto strediská sú navyše ideálne aj pre začiatočníkov či rodiny s deťmi.


Kam na lyže v Slovenskom raji

Pod Kráľovou hoľou, v údolí medzi Nízkymi Tatrami, Slovenským rajom a Slovenským Rudohorím, sa v nadmorskej výške 980 – 1300 m n. m. rozprestiera areál lyžiarskeho strediska Ski Telgárt. V tomto stredisku si na svoje príde každý, počnúc priaznivcami zjazdového a bežeckého lyžovania až po milovníkov freeride a snowboardingu.

Ski Telgárt sa delí na dve časti – Stodolisko vhodné skôr pre začiatočníkov a mierne pokročilých a Tresník obľúbený najmä skúsenejšími a náročnejšími lyžiarmi. Dovedna sa v stredisku nachádza 10 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 6,5 km všetkých troch obtiažností (ľahká, stredne ťažká i ťažká). K ďalším atrakciám strediska patrí prírodné klzisko, jazda ratrakom či jazda na snežnom skútri. Samozrejmosťou sú služby ako lyžiarska a snowboardová škola, požičovňa lyží a ski servis.

Bohaté možnosti Národného parku Slovenský raj v blízkosti Palcmanskej Maše sa v zime znásobujú. Lyžiarske stredisko Biele Vody v obci Mlynky ocenia celé rodiny. Ponúka síce len jednu, no upravenú zjazdovku s dĺžkou 450 m, detský vlek, upravené bežkárske trate, ale aj večerné lyžovanie. Služby v stredisku môžu konkurovať aj väčším strediskám. K dispozícii máte ski servis, požičovňu lyží, predajňu so športovými potrebami, lyžiarsku. škola, ale aj lyžiarska  škôlka. V blízkosti strediska je pohostinstvo (bufet), reštaurácie a ľadová plocha na korčuľovanie.

Lyžiarske stredisko Ski Gugeľ Mlynky je najväčším a najvýznamnejším lyžiarskym strediskom v Slovenskom raji. Na výber máte spomedzi šiestich umelo zasnežovaných zjazdoviek s celkovou dĺžkou až 5.530 metrov pre pokojné lyžovanie. Gugeľ si užijú aj tí najmenší na detskom vleku či nároční lyžiari na tzv. čiernej zjazdovke. Okrem skvelej lyžovačky môžete využiť služby ski servisu, bufetu, reštaurácie či bezplatné parkovanie.

lyžovačka v košickom kraji

Lyžiarske stredisko Vernár – Studničky sa nachádza asi 500 m od obce Vernár, na rozhraní Nízkych Tatier a Slovenského Raja. Dve pravidelne upravované zjazdovky ľahkej a stredne ťažkej obtiažnosti sa nachádzajú v nadmorskej výške 800 až 1000 m. Ich celková dĺžka dosahuje takmer 1,4 km. V stredisku sú vybudované 3 lyžiarske vleky s celkovou hodinovou prepravnou kapacitou 1800 osôb i zasnežovací systém. Bezplatné parkovisko sa nachádza hneď pod vlekmi a návštevníci môžu, samozrejme, využiť služby lyžiarskej školy, požičovne lyžiarskych potrieb, jednoduchého ski servisu, úschovne a bufetu.

Neďaleko obce Dobšiná a v tesnej blízkosti chaty Radzim sa ukrýva lyžiarsky areál strediska Vyšná Slaná – Július. Nachádzajú sa tu 2 zjazdovky s dĺžkou 950 m a 400 m a prevýšením 244 m. Kombinácia ľahkých a stredne náročných lyžiarskych terénov je vhodná pre začínajúcich lyžiarov, no zároveň poskytuje možnosť zdokonalenia techniky každého lyžiara. Rodičia s deťmi majú možnosť využiť detský vlek, prípadne lyžiarsku škôlku, ktoré sa nachádzajú v areáli strediska. Po západe slnka dostáva Július nový rozmer, s ktorým sa môžete zoznámiť počas večerného lyžovania.

Lyžovačka pri Košiciach

Lyžiarske stredisko Jahodná plní funkciu prímestského strediska pre Košice. História strediska siaha takmer na začiatok minulého storočia do roku 1918, kedy bola vybudovaná chata na Jahodnej – chata Otília. 

Živý prenos z webkamery na Jahodnej

Vzdialenosť Jahodnej od centra Košíc je 16 km a premáva sem pravidelná linka MHD č. 14. Stredisko je ideálne pre rodiny s deťmi. Ponúka 7 lyžiarskych vlekov s dĺžkou 120 až 600 m, dve stredne ťažké (červené) a jednu ľahkú (modrú) zjazdovú trať. Všetky zjazdové trate sú osvetlené pre večerné lyžovanie a vybavené technickým zasnežovaním. V prípade potreby môžete využiť ski servis, požičovňu, ale aj školu lyžovania. Deti s výškou do 140 cm lyžujú za výhodnejšie ceny.


Ak vás zaujímajú tipy na ďalšie lyžiarske strediská v Košickom kraji, určite nevynechajte náš článok o zjazdovkách na Spiši a na Zemplíne.