fbpx

Marianna café

Zrekonštruovaný meštiansky dom zo 17. storočia slúžil ako mestská bašta a v rokoch 1650 - 1681 v ňom pôsobili bratia Andrej a Silvester Joanelliovci, ktorí sa zaslúžili o rozvoj obce Smolník. V dome sa nachádza kaviareň, obchod so suvenírmi a rozličným tovarom, ubytovanie pre 12 osôb a súkromné múzeum, ktoré odkazuje na banícku históriu Smolníka. Možnosť parkovania v uzavretom dvore a odkladania bicyklov. Rozloženie izieb: 1x4, 1x2+2, 1x2+1, 1x2. Komunikácia je možná v nemeckom, maďarskom, ruskom a anglickom jazyku.

V tomto mestskom dome turistov radi privítajú majitelia objektu, ktorí ochotne poskytnú akékoľvek informácie ohľadom histórie obce a ukážu Expozíciu Známy - neznámy Smolník a Expozíciu baníctva a histórie Smolníka, ktorá sa nachádza v historických podzemných priestoroch.

V kúzelnej oblasti Slovenského rudohoria a Volovských vrchov, kde do dnes vládne pokoj a krása panenskej prírody sa nachádza i starobylé kráľovské mestečko Smolník nachádzajúce sa na Gotickej a Železnej ceste. Smolník dnes už obec, sa preslávil svojou banskou históriou ako i fabrikou, kde sa vyrábali ručne cigary. Cigarová fabrika bola od roku 1872 jedinou manufaktúrou na Slovensku. Zaujímavosťou obce je aj návšteva Náučného banského chodníka.

Milovníci turistiky, cykloturistiky alebo pokoja a oddychu v jedinečnom prostredí si taktiež prídu na svoje. Cez obec vedie červená turistická značka vedúca cez Slovenské rudohorie a Volovské vrchy označená ako A8 Cesta hrdinov SNP, z ktorej sa zo Štóšského sedla dostanete doplniť zásoby alebo oddýchnuť. V blízkosti objektu sa nachádza tiež žltá turistická značka, ktorá vám umožní spoznať okrem iných okúzľujúcich miest i Zádielskú dolinu, ktorá je známa i zápisom v Guinessovej knihe rekordov. K spomínaným miestam vás zavedie i zelená cyklistická značka.
Ak túžite spoznať históriu tejto oblasti ponúka sa vám hrad Krásna Hôrka, ktorý je vzdialený 19 km, alebo kaštieľ Betliar s mauzóleom a mesto Rožňava. Ak sa rozhodnete zájsť opačným smerom nájdete po ceste Markušovský zámok alebo starobylú zrúcaninu Spišského hradu, ktorá je najväčšou zrúcaninou hradu v Európe.
V blízkosti Smolníka sa nachádzajú i liečebné kúpele Štós, ako aj sprístupnená Krásnohorská a Jasovská jaskyňa.

Ak Smolník navštívite v letných mesiacoch, 5 km vzdialený Smolnícky tajch (technická pamiatka z roku 1768) vám ponúkne osviežujúce kúpanie alebo možnosť rybárčenia.

Smolník 115, Smolník
Karte