fbpx
Dobite si energiu v lone prírody

Zhlboka sa nadýchnite – Gelnica

Dobite si energiu z nádherného prostredia Volovských lesov nad bývalým kráľovským baníckym mestom Gelnica. Nad obľúbenými Turzovskými kúpeľmi nájdete aj turistickú trasu, pre ten najčerstvejší nádych, aký si viete predstaviť. Táto Kyslíková trasa vám zaručene zabezpečí poriadnu dávku sviežeho vzduchu. Prechádzka v prírode na trase vhodnej pre peších turistov, prípadne v zimnom období aj pre bežkárov, začína v počiatočnom bode – Perši jarek, ktorý ponúka možnosť občerstviť sa vodou z lesných prameňov. V rámci prechádzky pokračujte relaxom na lavičke pri Kráľovskom buku, a ak sa vám žiada náročnejšia aktivita, zrealizujete výstup na Ostrý vrch, ktorý ponúka výhľady na Turzovskú dolinu, Folkmársku skalu, či Kojšovskú hoľu. Na konci trasy navštívte Oázu pokoja v Turzovskej doline nad kaplnkou Povýšenia Svätého Kríža.


Ukážte svoju silu – Hrabušice

Preverte si svoju kondíciu a zacvičte si priamo v lone nádhernej zobúdzajúcej sa prírody. V rámci projektu, ktorý podporil aj dotačný program Terra Incognita,  boli v lokalite Zelená hora vytvorené dve tematické atrakcie: Cesta bojovníka, ktorá predstavuje príbeh človeka v spojení s históriou miesta. Ide o zážitkovú cestu – tzv. kardio trať – Výzva bojovníka, na ktorej boli osadené drevené lavičky a hrazdy, ktoré dovolia záujemcom načrieť hlbšie do svojich fyzických rezerv, alebo naopak, kľudnejším turistom sadnúť si a oddýchnuť na polceste k hradisku. Druhou tematickou atrakciou je tzv. „Čarovný les“, ktorý predstavuje samotnú silu prírody. Je to viacúčelový areál primárne určený na oddych a vnímanie atmosféry okolitej prírody.


Srdce dobrodruhov zaplesá – Rejdová

Nájdite opäť v sebe dobrodruha, ktorý cez zimu oddychoval, a vydajte sa do Rejdovej do zákutí Sterminy nad Hamriskami. Tento náučný chodník, ktorý spája mesto Dobšiná s obcou Vyšná Slaná návštevníkom prinesie nezabudnuteľný zážitok. Na ceste je inštalovaných 7 nosných prvkov poskytujúcich pre návštevníkov zážitkovú formu trávenia voľného času  – hojdačka s výhľadom, chodník medzi stromami, drevené šlapáky, lezecká stena, lavička „Prak“, lesná šmýkačka a drevené hrazdy s doskokmi zvierat. Súčasťou náučného chodníka sú dve informačné tabule s informáciami o chodníku a baníckou históriou obce a dve stanovištia s možnosťou prehliadky domácich zvierat (kozy, ovce, zajace, sliepky …).Zážitkový chodník je prístupný celoročne, odporúčame však jeho návštevu od 1.apríla do 30.novembra.


Prebudenie romantickej duše – Brdárka

V období jari sú v Košickom kraji, a nielen v ňom, chýrne najmä nádherné kvitnúce brdárske čerešňové sady, pokrývajúce značnú časť chotára maličkej dedinky Brdárka. Či už na jar, kedy sú odeté do slávnostnej bielej, v lete, keď môžete ochutnať rôznorodosť plodov, na jeseň – odeté do pestrých farieb, alebo v zime, ktorá podčiarkuje pokoj tejto oblasti, tunajšia krajina je vždy očarujúca. V dedine i v okolí vyvierajú bohaté pramene kvalitnej pitnej vody.


Kúpanie v lone prírody – Štós

V juhovýchodnej časti Slovenska na hranici Spišského Rudohoria a Slovenského krasu, v malebnom prostredí zmiešaného lesa, môžete nájsť krásne malé a útulné kúpele Štós. Ak si chcete oddýchnuť od všetkého stresu a pokochať sa krásnou prírodou, ste na správnom mieste. Okolie kúpeľov tvorí kúpeľný lesopark vyzdobený  potôčikom, kaskádami a fontánkou, ktoré vás svojou energiou očaria v prvej chvíli ako do nich vstúpite. V tomto lesoparku možno nájsť dokonca 200 druhov vzácnych kvetov a drevín. Kúpele sa nachádzajú v prostredí, kde je mierne dráždivá klíma čo sa využíva ako prírodný  liečivý faktor. Využiť môžete tiež speleoterapiu v krasovej jaskyni.


Zapúčúvajte sa do spevu vtákov – Perínsko -chymske rybníky

Ak hľadáte dokonalý oddych od rušného prostredia v meste, máme pre vás jedinečný tip. Navštívte Perínsko-chymske rybníky. Najvyšší bod areálu, rozhľadňa, stojí na brehu prekrásnych Perínskych rybníkov, neďaleko obce Perín-Chym. Rybníky sú chráneným areálom vyhláseným na ochranu pôvodného biotopu rybníkov močaristej Bodvianskej depresie, ako cenného prvku krajiny. Hlavným dôvodom ochrany je skutočnosť, že rybníky sú významným hniezdiskom a migračnou zastávkou vtáctva. Rozhľadňa bola u nich postavená v roku 2021. Z jej vyhliadkového podlažia je skvelý výhľad na hladinu okolitých rybníkov a hniezdiace vtáctvo. K rybníkom sa návštevníci dostanú po ceste od miestnej komunikácie spájajúcej obce Perín-Chym a Vyšný Lánec. Na tomto mieste začína aj náučný chodník venovaný chránenej oblasti. Návštevníci sa k rozhľadni od prvej náučnej tabule dostanú za 10 minút.


Okúste lesný kúpeľ – Vínne jazero

Pojem lesný kúpeľ vznikol v Japonsku (Shinrin Yoku). Ľudia si totižto uvedomili, že les má ohromne mnoho benefitov pre naše zdravie. Je to naše prirodzené prostredie. Veď človek predsa žil milióny rokov v úzkom spojení s prírodou. A práve preto všetci z nás intuitívne cítime, že v lese sa cítime veľmi príjemne. Štebot vtákov, zurčanie potoka, slnečné lúče predierajúce sa pomedzi koruny stromov…

A prečo je Lesný kúpeľ vlastne taký zdravý?

Sú za to zodpovedné neviditeľné látky, ktoré poletujú v lesnom vzduchu. Tieto látky, fytoncídy produkujú stromy aj pre svoju ochranu. Chránia ich pre baktériami, vírusmi, hubami i hmyzom. A prostredníctvom fytoncídov stromy dokonca medzi sebou komunikujú! Fytoncídy sú mimoriadne voňavé, a to vďaka rôznym terpénom, ktoré obsahujú.Pri lesnom kúpeli sa teda okúpeme v terpénoch, vo „voňavom koktaile stromov“. A práve terpény sú zodpovedné za priame zlepšenie nášho zdravotného stavu.


Nájdite pokoj pri sopke – Vínne

Objavte jedno z nájkrajších zátiší na Slovensku. Na jar sa prebúdzajú nielen nádherné lesné stráne ale aj vodné toky, jazerá či oká, ktorým opäť jarný vietor vlieva život do vĺn po zimnej prestávke, kedy sa skrývali pod ľadom. Jedným z takýchto nádherných miest je práve Morské oko na Zemplíne. Vznik Morského oka pri Vihorlate (618 m.n.m.) spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate. Morské oko je výnimočné svojim pôvodom, polohou, fyzikálno-chemickým a biologickým režimom. Leží v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty leží a je štátnou prírodnou rezerváciou s chránenou flórou a faunou. Je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha . Nad jeho hladinou sa vypína jedna z dominánt vihorlatských vrchov – Sninský kameň, známy nádherným výhľadom na okolité vrchy a doliny.