fbpx

Sninský kameň Vyhliadka

Na samom vrchole Vihorlatu je skala, ku ktorej sa viaže jedna povesť: „V dávny vek sa čert pohneval na ľud Krajňanský (oblasť v okolí Sniny), pretože cerkvi budovali a kríže stavali namiesto toho aby jemu slúžili. Preto chcel celu Krajňu potrestať - vzal z mora preveľiký kameň i nim chcel celú zem zadusiť a ľud tunajší pobyť. No keď však nešťastný čert nad horou bol, zakikiríkal kohút. Na ten hlas čert sa nastrašil, pustil kameň na zem, ktorý pretože veľmi ťažký bol, zapichol sa do zeme tak, že iba vrch mu vidno. I tento kameň dodnes, ako symbol diablov stojí vo Vihorlate.“ Ale možno patríte k tým, ktorí radšej privítajú verziu o vzniku

Sninského kameňa v súvislosti so sopečnou činnosťou. Konečnú podobu mu však vymodeloval mráz a voda. Tento vyvreninový andezitový útvar sa skladá z dvoch samostatných skalných brál a to plošne menšieho ale vyššieho Malého Sninského kameňa (1 006 m n. m.) a nižšieho ale plošne väčšieho Veľkého Sninského kameňa (998 m n. m.). Vrcholové plošiny oboch častí Sninského kameňa sú prístupné turistom pomocou železných rebríkov. Turisti hovoria, že pri jasnom počasí je taký dobrý výhľad, že im ani ďalekohľad netreba. Nuž, ktovie, choďte sa sami presvedčiť. A možno tam kohút doteraz rád kikiríka a stále žije v bukových pralesoch s vyše 240-ročnými exemplármi, vďaka ktorým sú vrcholové časti Sninského kameňa zaradené do chráneného územia Vihorlatský prales. Sninský kameň je botanicky významnou lokalitou, v rámci ktorej majú návštevníci možnosť uzrieť hneď niekoľko dôležitých fenoménov. Prvým z nich je obmedzený vzrast drevín, pod ktorý sa podpísala vrcholová klíma, na území Sninského kameňa dochádza k stretu teplomilnej flóry a flóry horských bučín.

Na skalnatom vrchole sa nachádzajú fragmenty xerotermných trávnatých spoločenstiev s endemickou kostravou ovčou vihorlatskou, ktorá rastie len na Sninskom kameni a nikde inde, jej trsy zarastajú vrchol a terasy jeho skál. Možno aj jej jedinečnosť je pre kohúta motiváciou žiť tu, tak ako je motiváciou pre vás v tejto chvíli vyhliadka zo Sninského kameňa, však? Túru začnite v Zemplínskych Hámroch pri kameňolome, kde je bezplatné parkovisko a Turistické informačné centrum. Na Sninský kameň je odtiaľ pekne vidno. Samotná trasa obsahuje veľa pekných miest a miestami otvárajúce sa výhľady. Túra zo Zemplínskych Hámrov trvá asi 4 hodiny, v rámci ktorých si v pokoji užijete aj výhľad. Zdoláte 8,3 km s prevýšením 596 metrov. Potom ešte máte čas preladiť sa na šľachtickú vlnu a pozrieť si napríklad kaštieľ v Snine, osvieženie na biokúpalisku Sninské rybníky. Neďaleko Sobraniec je zaujímavý drevený kostol v obci Ruská Bystrá, alebo lom Beňatina.

Adresa: Zemplínske Hámre, 066 77
Web: http://sk.wikipedia.org/wiki/Sninsk%C3%BD_kame%C5%88_%28vrch%29


Karte
virtuelle Tour