fbpx
Povedz si “WOW” na Kraji sveta

Túžite po výlete, na ktorom sa nebudete potkýnať o davy turistov, čakať v rade na preplnené atrakcie a kupovať predražené vstupenky, ale skôr si budete na každom kroku hovoriť “WOW, toto tu naozaj je?”.

Objavovanie krásnych, dobrodružných a inšpiratívnych miest a zážitkov môže byť dostupné nečakane blízko.
Ponúkame vám tipy na unikátne ľudské výtvory, netradičné umenia a miesta v prírode, pri ktorých sa všetky vaše slová budú dať zhrnúť do výstižného a mladými ľuďmi obľúbeného slova: „WOW“

Ľudské výtvory a netradičné umenie

Vyhliadková veža Green Point

Nad obcou Kluknava, na vrchole kopca s názvom Kremenec, sa týči 35 m vysoká, prekvapivá a jedinečná vyhliadka. V čom je tak unikátna oproti iným?

V prvom rade tým, že disponuje na Slovensku výnimočnou, vlastnou energetickou samostatnosťou.  Na jej vrchole sú umiestnené veterné turbíny a fotovoltaické články, vďaka ktorým je jej prevádzka  celodenná a celoročná. Môžete si v nej bezplatne nabiť svoj mobil alebo elektrobicykel alebo si proste vychutnávať večerné dobrodružstvo. Veža je totiž osvetlená súmrakovým spínačom aj v noci… jednoducho jedna “WOW” veža!

Naplánujte si svoj výlet na vyhliadkovú vežu Gren Point peši alebo na bicykli, s deťmi či bez alebo ako romantický večerný výlet. Stojí to za to. Viac informácií o vyhliadkovej veži Green Point nájdete >>TU

Kométa v Zádielskej tiesňave

Ak si myslíte, že nerozumiete modernému umeniu, nechajte sa viesť nami. Na okraji prírodnej rezervácie, na začiatku Zádielskej tiesňavy pri parkovisku, vás prekvapí umelecká inštalácia, ktorá svojím tvarom a postavením pripomína letiacu kométu na oblohe.

Popustite uzdu svojej fantázii a kým naskenujete QR kód s audio popisom tohto zaujímavého landartového diela, prezrite si z akých netradičných materiálov je vyrobené – “Čože? Miešačka a staré vianočné stromčeky? WOW”

Necháme vás objavovať a neprezradíme viac ako to, že výsledok tohto kvalitného umenia nepochybne zaujme svojou hĺbkou a symbolikou a zo súvisiacich videí na mieste sa dozviete, ako a prečo dielo vzniklo. Viac tipov na netradičné umenie v prírode nájdete >>TU

Technické “netradičné” pamiatky

Serényiho cisterna

Na plešiveckej pastvine sa na začiatku 20. storočia objavila kruhová stavba, ktorá budí dojem zásahu mimozemskej civilizácie. Zvláštny útvar vsadený do zeme, na ktorom už vidieť známky plynutia času, nestráca nič na svojej veľkoleposti aj dnes. Pomyslíte si: „WOW“, že by tam skutočne pristálo ufo?“

Môžeme vás ubezpečiť, že táto stavba je výsledkom výhradne ľudského umu a dôvtipu zvládnuť odveký boj s prírodným živlom a nepriaznivými dôsledkami počasia. Práve sucho priviedlo vtedajšieho ministra grófa Bélu Serényiho na myšlienku vybudovať na plešiveckej pastvine napájacie zariadenie – cisternu pre dobytok.

Serényiho cisterna je jedným z ďalším z miest, na ktorom davy turistov nečakajte. 8,4 km dlhá trasa k tomuto jedinečnému technickému dielu je turisticky značená, náročnosťou dosahuje ľahkú úroveň vhodnú aj pre deti, je dostupná pre peších turistov aj cyklistov. A v neďalekej obci môžete pohodlne zaparkovať a dať si chutný obed.

Viac informácií o Serényiho cisterne nájdete >>TU

Slavošovský tunel

Máte pocit, že sa vaše deti všade nudia alebo vy sami hľadáte výraznejšie dobrodružstvo a adrenalín? Poďte sa s nami trochu báť a objavovať tajomstvá Slavošovského tunela. Vstup do tunela sa pred vami objaví tesne pod povrchom v širokej jame, do ktorej vedie drevené schodisko (pozor šmýka sa! . Čaká vás tajomná až napätá atmosféra, ktorá nadchne deti aj dospelých. Tunel je dlhý približne 2400 krásnych strašidelných metrov a dá sa prejsť zhruba za hodinu… “WOW, tak dlho byť v úplnej tme?” Je dôležité spomenúť, že zo strany Slavošoviec je pred vchodom do tunela vybudovaný krásny rozprávkový areál pre deti s tematikou Dobšinského rozprávok.

Je takmer neskutočné, že aj toto vám vie splniť Košický svetový kraj – jedným slovom “WOW”

Viac informácií o Slavošovskom tuneli nájdete >>TU

Huta Etelka

Ak ste fanúšikom historických technických pamiatok a prechádzate Gemerom, urobte si krátku pauzu v obci Nižná Slaná a zájdite sa pokochať pohľadom na 11 metrov vysokú pec huty Etelka, ktorú jej staviteľ gróf Emanuel Andrássy v časoch najväčšieho rozmachu baníctva a hutníctva (1867-1907) hrdo pomenoval po svojej matke Etele – “WOW, taký príbeh ste nečakali, čo?!

Dnes je už menej hrdá a zubom času ohlodaná Etelka v rekonštrukcii a hoci sa k nej nedá priblížiť kvôli oploteniu, nič vám nebráni hľadať jej niekdajšiu krásu a technickú dokonalosť cez vaše fotografie.

Viac o Hute Etelke nájdete >>TU

Netradičné múzeá

Múzeum veteránov

„Starý, ale jarý“ – V múzeu veteránov v Michalovciach to platí doslova. Očaria vás ladné krivky a stále pretrvávajúca elegancia a lesk automobilov a motocyklov, ktorým vek proste pristane. Prehliadku s názvom História na kolesách si môžu vychutnať aj ľudia a deti, ktorí  bez „vlastných“ koliesok nemajú možnosť pohybu, pretože celý interiér je bezbariérový.

V peknom počasí čaká nezbedných malých návštevníkov oddychovo-relaxačná zóna pre deti s nástupnou stanicou vyhliadkového vláčika Veterán Expres, ktorý vás odvezie po meste Michalovce, na Zemplínsku Šíravu alebo k Morskému oku… Áno, hovoríte si “WOW, aj také možnosti sú na Zemplíne?”

Viac informácií Múzeu veteránov nájdete >>TU

Príroda ako “netradičný” umelec

Zejmarská roklina

Zažili ste už pocit, keď prekonáte samého seba a prídete až do cieľa? Keď dosiahnete vrchol túry?  Ak nie, nevadí, každý má právo na svoje vlastné vrcholy, a to v každom veku.

A možno teraz je tá pravá chvíľa pre vás vstúpiť na svoju prvú stúpačku, vykročiť na prvý stupienok rebríka. Skúsiť to prvýkrát alebo zopakovať si tento neskutočný zážitok zas a znova s vašimi deťmi alebo priateľmi. Ten nádherný veľkolepý výhľad si predsa musíte odfotiť a ukázať s neochvejnou hrdosťou celému svetu s popisom „WOW, dali sme to“.

Viac o Zejmarskej roline nájdete >>TU

Senianske rybníky

Môžeme vám sľúbiť, že v náručí prírody Senianskych rybníkov  získate  novú superschopnosť – schopnosť  vidieť a počuť. Stíšme seba, stíšme naše deti, našu myseľ. Príroda nám predsa premieta dokonalý obraz aj zvuk. Vidieť  potápku, volavku či rybárika, kŕdle divokých husí a kačíc v prirodzenom prostredí tohto vtáčieho raja vo vás zanechá intenzívne a hlboké presvedčenie, že príroda nepatrí len nám ľuďom.

Staňte sa tichou súčasťou prírody a ak sa vám žiada práve tu povedať svoje „WOW“, nevyslovujte ho nahlas, tá krása divokej flóry a fauny vyznie v plnej sile zvuku vo vašich myšlienkach.

Viac informácií o Senianskych rybníkoch sa dočítate >>TU

Herliansky gejzír

Herliansky gejzír tu bol, keď sme boli deti my a keď boli deťmi naši rodičia. S pravidelnosťou 32-36 hodín nám ukazuje svoju 22 metrovú krásu vody vytryskujúcu z útrob našej Zeme už celé stáročia. Ukážme toto jedinečné prírodné divadlo aj našim deťom. Veď ktovie, kedy sa príroda rozhodne, že už stačí a „zatiahne“ pomyselný kohútik. Ale vy si tento jedinečný zážitok ešte môžete v pokoji malej obce Herľany bez obáv vychutnať.

Podobný gejzír by si najbližšie mohol nájsť napríklad v nemeckom Andernachu, na Ukrajine a ďalšie podobné gejzíry sú na Islande… “WOW, toto máme v Košickom svetovom kraji?”

Viac informácií o Herlianskom gejzíre nájdete >>TU

Tak čo poviete? Vybrali ste si ten váš zážitok na Kraji sveta? Nechajte sa inšpirovať našou ponukou a možno vaše „WOW“ zaznie viackrát ako len raz. Viac zaujímavých tipov na výlet, počas ktorých si zaručene neraz poviete “WOW” nájdete >>TU