fbpx

Potulky po Above 2022

szombat 2022-08-27, 08:00:00
Abov

JEDNODŇOVÝ AUTOBUSOVÝ VÝLET: 27. AUGUST 2022
*******
ODCHOD o 8:00 Parkovisko pri Jumbo Centre, Košice
PREDPOKLADANÝ NÁVRAT o 18:00
*******
Vedeli ste, že Kláštor premonštrátov v Jasove je ako kalendár? Poznáte legendu o vyvieračke a svätom Ladislavovi? Ako sa dostala socha anjela do obce Háj alebo čo ukrýva obec Hrhov? Máme toho veľa na objavovanie. Navyše o území Národného parku Slovenský kras nám porozpráva jaskyniar a pracovník Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorý nás bude počas výletu sprevádzať.
📍 Miesta, ktoré počas výletu navštívime
🏰 > Kláštor premonštrátov v Jasove <
Dominantou obce Jasov je Kláštor premonštrátov, ktorý je najväčším neskorobarokovým objektom na Slovensku. Je dielom významných rakúskych neskorobarokových umelcov. Výstavba sa začala v roku 1746 a slávnostné požehnanie bolo 24. septembra 1766. Dnes je celý objekt národnou kultúrnou pamiatkou. Centrom celého kláštora je Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, kde absolvujeme obsahovo hodnotnú komentovanú prehliadku so skvelým sprievodcom.
🌿 > Rastlinný kostol a vyvieračka sv. Ladislava v Debradi <
Pozoruhodný rastlinný kostol leží na Jasovskej planine pri výdatnej Ladislavovej vyvieračke. Ide o čiastočne obnovenú trámovú kaplnku, kde koncom 15. storočia stál kostol sv. Ladislava. Po zničení kostola na jeho základoch vyrástol kamenný múrik a symbolická drevená konštrukcia v podobe niekdajšieho kostola. Strom, ktorý rástol medzi základmi, bol ponechaný a pomaly obrastá drevené trámy kostola. V kaplnke je umiestnený oltár zhotovený z kameňa a kamenný ruženec. Znovuobnovená kaplnka bola vysvätená a miestu je pripisovaných niekoľko zjavení a zázrakov.
👼 > Socha anjela v obci Háj <
Obec Háj má jednu atypickú atrakciu. Je ňou vyše 7-metrová socha anjela s ulomeným krídlom, vyrobená z polystyrénu a tvrdená cementáciou. Nemá síce za sebou bohatú históriu, je ale veľkým lákadlom pre turistov. Bola vyrobená ako rekvizita filmu Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines), v ktorom hlavné úlohy si zahrali Gene Hackman a Owen Wilson. Film mal svetovú premiéru v roku 2001 a filmári sochu venovali obci.
💧 > Hrhovský vodpopád <
Unikátnou atrakciou obce Hrhov je rovnomenný vodopád, nachádzajúci sa priamo medzi domami. Ide o najväčší a najvýdatnejší travertínový vodopád v Národnom parku Slovenský kras. Je napájaný vyvieračkou Féj. Výhľad na padajúci vodopád do hĺbky 15 metrov v susedstve rodinného domu stojí určite za pár fotozáberov.
*******
Ceny lístkov:
> základný (dospelá osoba): 27 €
> zľavnený (dieťa, študent, senior nad 62 rokov, ŤZP): 25 €
> bez stravy základný (dospelá osoba): 19 €
> bez stravy zľavnený (dieťa, študent, senior nad 62 rokov, ŤZP): 16 €
*******
V cene výletu je zahrnuté:
- preprava autobusom
- služby koordinátora a sprievodcu
- vstupy do kláštora
- obed
🎟 Lístky na výlet si môžete kúpiť online cez priložený link alebo osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach.
*******
---------------------------------------------
☝🎟 Viac informácií a možnosť zakúpenia lístkov nájdete tu: https://vylety.kosiceregion.com/vylety/potulky-po-above/