fbpx

Rokoková kúria v Krásnej nad Hornádom

V Košickej mestskej časti Krásna nad Hornádom sa zachovala rokoková kúria z roku 1773. Už v roku 1820 prešiel objekt významnou prestavbou. Získal klasicistickú arkádu. Kúria je evidovaná ako kultúrna pamiatka v celoslovenskom zozname.

Rokoková kúria stojí v centre obce, neďaleko kostola, presnejšie na rohu ulíc Horná a Opátska.

Zaujímavá kúria v Krásnej bola postavená na dochovaných častiach pôvodného kláštora, ktorý bol na tomto mieste vybudovaný v 14. storočí. Lokalita, v ktorej sa táto rokoková kúria nachádza, je jedným z prvých osídlení na Slovensku, v tom čase na území Abovskej župy. Podlahy sú tu pokryté fládrovaným travertínom uloženým monolitickým spôsobom. Ten je kombinovaný s drevenými vlysmi vyrobenými na mieru s precíznou pokládkou. V celom objekte je rozmiestnený dobový nábytok vytvárajúci dojem majestátnosti doby a umeleckého štýlu. Ide o jednopodlažnú stavbu, ktorá je do dvora otvorená širokými arkádami. V súčasnosti sú už zasklené. Trojosová uličná fasáda bola členená lizénami, ako aj rokajmi a oknami vybavenými mušľou. Priestory sú zaklenuté pruskými klenbami. Na komíne bolo datovanie stavby 1773.

Rovnako očarujúci je v Krásnej aj Kaštieľ a v okolí Krásnej vám ponúkame aj krásy historického centra Košíc či krásne zákutia Hradu Slanec.

Zdroj fotografií: www.keturist.sk

Opátska 579/26, Košice - Krásna
map