fbpx
Košický región: Cyklistika

Objavovať košický región na bicykli nemusí byť iba pre tých, ktorí majú výhradne športové sklony, keďže sa tu nachádza viac ako 1 300 kilometrov cyklotrás rôznej náročnosti. Je to jeden z najlepších spôsobov ako spoznať blízke a vzdialenejšie okolie Košíc. Každý sa môže vydať na trasu, ktorá mu najviac vyhovuje, a vybrať si podľa toho, či si po ceste chce pozrieť architektúru, prírodu alebo miesta súvisiace s históriou.

Priniesť si svoj vlastný bicykel nie je zlý nápad, aj keď je možné si ho požičať na viacerých miestach v kraji. V niektorých mestách, ako napríklad v Košiciach, je dobré ozvať sa do požičovne aspoň 24 hodín vopred.

Foto: Eva Dučaiová

JEDEN Z MNOHÝCH

Denný cykloturistický výlet z Košíc na chatu Lajoška ponúka skvelé výhľady a možnosť zastaviť sa na rôznorodých miestach. Centrum Košíc je výhodné miesto pre začiatok cyklotúry, z ktorého sa dá postupne vzďaľovať od mestských scenérií do prírody. Z Ulice Komenského vedie cyklochodník priamo do Čermeľského údolia, kde sa nachádza najväčší lesný park v okolí Košíc. Zelená cyklotrasa prudko stúpa až na Bankov.

„Začiatočný výšľap je veľmi dobrý na zahriatie,“ hovorí Gabriel Müller, aktívny cyklista z Košíc. Ako vysvetľuje Eva Dučaiová, ktorá často jazdí po tomto cyklochodníku, Bankov bol oddávna miestom oddychu Košičanov a niektorí starší ľudia si tu dodnes chodia po vodu k prameňu pod kaplnkou, ktorému sa pripisovala liečivá moc. Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie na Bankove bola postavená v neogotickom štýle na začiatku 20. storočia.

Zelená cyklotrasa následne schádza na Alpinku. Je to ďalšie rekreačné miesto, kde sa nachádza aj golfové ihrisko. „Pred Alpinkou si treba dávať pozor pri prechode cez hlavnú cestu, autá tam idú patrične rýchlo,“ varuje Müller.

Zelená cyklotrasa pokračuje ďalej na Jahodnú – obľúbené miesto turistov a v zime lyžiarov.

Posledná etapa je po modrej trase, ktorá vedie na chatu Lajoška a prechádza popri Jergovej studni. Samotná chata Lajoška (908 m n. m.) leží v Slovenskom rudohorí. Je možné načerpať tam energiu, dať si teplé jedlo alebo si len príjemne posedieť. Jej unikátnosť spočíva v tom, že je to horská chata najbližšie k mestu (iba 13 km).

Na Jahodnú sa dá odtiaľto vrátiť po starej ceste, ktorú postavili Židia počas 2. svetovej vojny. Definitívny návrat do mestskej trmy-vrmy vedie modrou trasou č. 7 alebo 5. Müller chváli na tejto trase hlavne to, že „človek je vlastne len kúsok za Košicami a cíti sa už hlboko v prírode“.

Foto: Eva Dučaiová

ŠIROKÁ PONUKA

Turisti, ktorí by chceli pokračovať v objavovaní košického regiónu na bicykli, ocenia hlavne pestrosť terénu. Oblasť Zemplínskej šíravy je rovinatejšia, zatiaľ čo Slovenský kras alebo Slovenský raj sú pre tých, ktorí sú pripravení trochu sa zapotiť, i keď aj tu si rekreační cyklisti nájdu svoje trasy. Ponuku dopĺňa možnosť spojiť si svoju pešiu túru s jazdou na bicykli. Po absolvovaní trasy niektorou z roklín Slovenského raja smerujúcich na Kláštorisko sa môžu turisti počas letnej sezóny denne zviezť do Podlesku (mimo sezóny v prípade priaznivého počasia iba cez víkendy). Miestna požičovňa vyváža na Kláštorisko bicykle, čo šetrí čas pri ceste späť k civilizácii do Podlesku, ktorý je jedným z najpopulárnejších východiskových bodov so záchytným parkoviskom a zastávkou hromadnej dopravy.

Foto: Eva Dučaiová