Dokážeš vnímať farby okolia, emócie lokalít a vidieť svet v plnom pestrofarebnom šate, aj v čase, kedy svet pôsobí len čierno-bielo a mnohé brány k zážitkom sú zatvorené? Jasné, že to dokážeš – poznač si aktivity z tohto BUCKET LISTU a objav ružového pelikána na kúpalisku, zelený kostol bez strechy a okien, modré jazero v liečivom grófskom prostredí. Vstúp zároveň do zvieracej voliéry, vyšplhaj sa obzrieť si šediny skál alebo zájdi do Ice Baru, otvoreného 24/7. A vieš, čo majú tieto miesta spoločné? Sú pre teba k dispozícií aj v čase, kedy množstvo interiérových aktivít a miest má zatvorené dvere.
1. Mať celé kúpalisko len pre seba
URBEX kúpalisko, Byšta
Vezmi si ružové okuliare a poď na kúpalisko. Zabudni na tú strašnú predstavu preplnených miest ľudí v plavkách. Dnes môžeš mať privilégiá, o akých sa ti ani nesnívalo! Keď vkročíš na kúpalisko Byšta, nenájdeš tam ani živej duše, uži si teda kupko len pre seba. Privíta ťa jedine nafukovací ružový pelikán. A bude ti patriť svet! S ružovými okuliarmi si tu môžeš snívať svoje sny. Tento priestor ti poskytne mnoho inšpirácií k premýšľaniu, napríklad nad tým, ako tu usilovne pracoval zub času, aké životné príbehy sa na tomto mieste asi odohrali a kde začína zabudnutie a opustenosť. Pestrofarebný drink si vychutnaj s nafukovacím pelikánom, ktorý stráži minulosť Byšty – jej ozdravný slano-zásaditý závan z výverov slano-zásaditých minerálnych prameňov, ku ktorým v dávnych časoch prichádzalo nespočetné davy, vrátane grófskeho panstva. Ľudí lákali vaňové kúpele určené na liečbu žalúdočných, reumatických a cievnych chorôb a ischiasu. Kúpele Byšta boli totiž známe už od roku 1867. Blízko kúpaliska je na potoku Byšta vybudovaný rybník s možnosťou člnkovania, vodných športov a rybolovu. Ak ťa teda omrzí otužovanie uprostred urbex kúpaliska, zober svojich pestrofarebných nafukovacích kamošov a skoč šípku priamo do vody!
URBEX kúpalisko Byšta na mape.
2. Nájsť duchovný pokoj
Rastlinný kostol, Debraď
Tak taký pokoj pre dušu a telo nenájdeš v žiadnom inom kostole! Je to chrám večnej fotosyntézy, a práve to potrebuje tvoj mozog v dobe uzamknutia sa. Kostol sv. Ladislava je odomknutý pre každého a nonstop, tak neváhaj! Môžeš doň vkročiť, kedy len chceš, a nikto ti ho pred nosom nezatvorí. Poskytuje kyslík a čaro, ktoré v tebe odpáli duševnú aj duchovú nálož pozitivizmu. A ten ti už potom nikto nevezme! Tento kostol v minulosti zničili Turci, ale dnes ho okolitá debraďská príroda doslova velebí. Toľko ozdravného chrámového kúzla žiaden iný kostol na Slovensku nemá, veď vyrástol z rastlín. Je to architektonický unikát, ktorý obkolesuje aj istá dávka magickosti. K tomuto miestu sa totiž viaže legenda o zbožnom uhorskom kráľovi Ladislavovi, ktorý si počas návratu z ťažkého boja vymodlil na suchej pláni vytrysknutie prameňa, aby sa jeho vysmädnuté a na smrť unavené vojsko napilo a zachránilo pred záhubou. Vedľa prameňa, ktorý je dodnes veľmi výdatný a ani v najväčších suchách nevysychá, bol na začiatku 16. storočia postavený kostol zasvätený práve sv. Ladislavovi. Tak ako iné stavby, aj tento kostolík podľahol tureckým vpádom, no možno práve vyvierajúca živá voda tu držala celé storočia pri živote aj spomienku na kostolík. Na stredovekých základoch kostola preto postupne vyrástol kamenný múrik a na ňom symbolická drevená konštrukcia v tvare niekdajšieho chrámu. Strom, ktorý rástol medzi základmi stavby, bol ponechaný na svojom mieste, takže prečnieva cez trámy postavené navôkol. Drevenú konštrukciu pomaly obrastajú popínavé rastliny. Tak vyrástol na mieste pôvodného starobylého chrámu nový, tzv. Rastlinný kostol. Areál kostola a vyvieračky dnes predstavuje dôležitú križovatku turistických trás. Vďaka legende o zázraku sv. Ladislava ako aj údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa vraj odohrali v päťdesiatych rokoch 20. storočia, predstavuje Rastlinný kostol i obľúbené pútnické miesto.
Rastlinný kostol na mape.
3. Prelistovať encyklopédiu zvierat
Exteriérová učebňa, Morské oko
Nezostávaj zatvorený doma pod dekou s knihou v ruke. Iste už nevieš, akú polohu z toľkého sedenia zvoliť. Poď von! Otvor živú encyklopédiu a navštív otvorenú učebňu a knižnicu v jednom, v ktorej nemusíš len strnulo sedieť! Môžeš behať, skákať, vyložiť si na lavicu nohy a dokonca aj jesť svoj „hambáč“! Dokonca ani nemusíš vziať knihu do rúk, prevracať tu budeš listy knihy prírody pod tými najkrajšími vihorlatskými dubmi. Z obce Remetské Hámre sa po príjemnej rovinke v tieni týchto stromov dostaneš na parkovisko a odtiaľ je to iba kilometer pešo k Chate Morské oko. Príjemný bufet je tu pre niektorých zastávkou, pre iných je toto odľahlé a veľmi pekné miesto cieľom oddychu. Hneď vedľa sa totiž nachádza ohnisko a prístrešok s veľkým stolom. Tam sa možno ukryť pred hroziacim dažďom, neúprosnou páľavou slnka alebo v čase najväčšej snehovej fujavice. Učebňa je pre teba totiž otvorený stále! Navyše sa tu niečo nové dozvieš. Práve tu na teba čaká encyklopédia prírody – Exteriérová prírodovedná učebňa priamo na brehu Morského oka! Nachádza sa tu 7 interaktívnych drevených tabúľ – edukačných hier a 5 „lavičko-stolov“ čakajúcich na všetkých zvedavých turistov, ktorí túžia po nových poznatkoch. Nejde len o obyčajné tabule a lavičky! Interaktívnou formou prezentujú informácie zo života rastlín a živočíchov, informácie o dobe rozkladu odpadov a zásady správania sa v lese. Môžeš tu spoznávať zvuky, ktoré vydávajú typické slovenské divé zvery. Súčasťou tejto „encyklopédie“ je aj zvuková tabuľa s napájaním batérie solárnym panelom a veternou miniturbínou. Do roku 1945 Morské oko a okolie patrilo grófke Gladys Vanderbilt-Széchenyi, ktorá v roku 1924 dala vybudovať pri jazere malý kaštieľ – Kaštielik. Dôvodom výstavby bola choroba jej dcéry. Tá sa na tomto mieste napokon úspešne vyliečila. Materiál sa na stavbu dopravoval po „drevienke“ – dubových žliabkovaných koľajniciach. Kamenárske práce robili majstri zo Sniny. Zrekonštruovaný Kaštielik sa v súčasnosti využíva ako reprezentačná lesnícka chata a slúži aj verejnosti. Stavba patrí k najkrajšie situovaným lesníckym objektom na Slovensku. Celý areál patrí medzi najkrajšie zátišia na Slovensku. Zachoval si romantiku a prirodzený pôvab.
Exteriérová učebňa na mape.
4. Vkročiť do vtáčej voliéry
Senianske rybníky
Že sa nedá nikam ísť? Necíť sa obmedzený v pohybe, v možnostiach prechádzok. Objav jedinečnú slovenskú lokalitu, jednu z takých, aké vyhľadávajú Európania. Vkroč na toto miesto, zaspievaj si spolu s najlepšími európskymi hlasmi, nechaj ten svoj vykričať sa dosýta vo voľnej prírode. K tvojmu koncertu sa nepochybne pridá unikátny spev vtákov. Ten najlepší európsky repertoár totiž môžeš počuť práve na Senianskych rybníkoch! Územie je významným hniezdiskom pre vodné a pri vode žijúce vtáky, je významným vtáčím územím Európy. Navštív teda dovolenkovú destináciu európskeho vtáctva! Systematickým pozorovaním sa tu totiž zistila prítomnosť približne 160 druhov vodného a pri vode žijúceho vtáctva. Aj voľným okom, bez ďalekohľadu, sa dá pozorovať množstvo rôznych druhov divých kačíc, husí, potápok, čajok, rybárikov, cíbikov, volaviek a mnohých iných. Okrem vtáctva si na rybníkoch našli podmienky pre život aj iné živočíchy, ako napríklad ondatra pyžmová, tchor či hranostaj. Tu, v najvýznamnejšej slovenskej ornitologickej lokalite, si kŕdle husí „rezervovali“ svoje nocovisko. Senianska mokraď odpradávna priťahovala nespočetné množstvá rôznych druhov vtákov, ktoré tu sčasti hniezdili, sčasti odpočívali počas svojich migračných letov cez hrebene Karpát. Nad územím aj priamo na nocoviskách sa od novembra do Vianoc zdržiavajú desiatky tisícok husí. Hlavnými chovanými druhmi rýb sú tu kapor, amur, tolstolobik, sumec, šťuka a iné. Vo vyčlenených rybníkoch si prídu na svoje aj milovníci športového a rekreačného rybolovu.
Senianske rybníky na mape.
5. Obchytkať prírodu
Lezecká stena Rokodromo
Šplhni si pred inými. Ukáž, čo vieš a na čo dosiahneš! Aby si len nerelaxoval a neužíval si prírodu a jej pokoj bez pohybu, zapoj svaly, všetko svoje sústredenie a poďho do výšav! Je čas objať prírodu a doslova sa jej dotýkať, zakúsiť niečo nové, objaviť nový svet – svet šedivých skál. Umelá skala Rokodromo, ktorej názov bol inšpirovaný nadpisom článku v ekvádorskom horolezeckom časopise, je dielom košických lezcov a bola prvou umelou a cvičnou skalou v bývalom Československu, v tom čase jedinou. Komplex Rokodromo bol postavený v roku 1987. Stena je vysoká 9 metrov, široká 8 a dlhá 24 metrov. V súčasnosti slúži ako tréningová skala pre horolezcov, najmä pre začiatočníkov a deti. Je zasadená na začiatku Čermeľského údolia, na lúke vedľa Detskej železnice. Na najvyššej veži s výškou približne 9, 2 m je umiestnené zábradlie na zlaňovanie. Je možné využiť postupové istenia a zaliezť si na expresky na celkovo deviatich možných cestách. Istenia sú vŕtané bližšie k sebe, najmä pre začiatočníkov. Dnes vedie k stene aj cyklochodník, ktorý má od stanice Detskej železničky dĺžku viac ako 500 m. V okolí cvičnej lezeckej skaly Rokodromo je niekoľko prístreškov aj s ohniskom, takže opekačka ti bude po lezení ozajstnou odmenou! Hneď vedľa skaly je aj mokraď s názvom, čuduj sa svete, Mokraď pri Rokodrome. Ponad mokraď vedie vysutý drevený mostík.
Lezecká stena Rokodromo na mape.
6. Nájsť prírodný Ice Bar
Silická ľadnica
Nejdeš do baru, len tak chodíš? Netúlaj sa zbytočne a zájdi do Ice Baru, ktorý ponúka nezvyčajnú ľadovú krásu. Čaká tu na teba už celé veky, od druhohôr, a má nezvyčajné prostredie vytvorené zo strednotriasových svetlých wettersteinských vápencov silického príkrovu. Je to jedna z kuriozít svetových rozmerov. Táto Silická ľadnica je najnižšie položená ľadová jaskyňa mierneho klimatického pásma na celom svete! Nájdeš tu ľadovú priepasť, ktorá vznikla prepadnutím stropu podzemného dómu pred asi 2 000 rokmi. Tento Ice Bar je dlhý 1100 m a hlboký 110 m. A prečo sa tomuto baru hovorí ľadnica? V chladnej jaskyni sa v zime nahromadí studený vzduch, ktorý sa drží dole. Na jar a v lete do jaskyne presakuje voda, stretáva sa z chladným vzduchom a mrzne. To znamená, že v Silickej ľadnici narazíte na krásne ľadové útvary aj uprostred leta. Vďaka tejto mikroklíme sú vo vstupnej časti jaskyne vytvorené vhodné podmienky pre život chladnomilných lesných druhov rastlín a živočíchov, ktoré sú typické pre vyššie položené horské pásma.
Silická ľadnica na mape.