fbpx
Na Šírave sa objavila vodná príšera! #MATILDAzije

Kde bolo tam bolo…

…za siedmimi horami…

..na východe Slovenska.

Žila na dne Zemplínskej šíravy vodná príšera. Niet nikoho, kto by ju bol videl na vlastné oči, staré legendy dokonca hovoria o odvážnych kapitánoch, ktorí ju šli hľadať, no akoby sa po nich a aj po ich lodiach zľahla zem.

O príšere dlho nebolo počuť a zdalo sa, že bola skutočne iba fámou, akých poznáme stovky. Aspoň doposiaľ. LENŽE! Prišlo leto 2018 a príšera sa znova prebudila k životu. Vynorila sa nad hladinu a všetkým okamžite začala naháňať strach. Médiami sa preháňali senzačné titulky: KRVILAČNÁ BEŠTIA ZO ŠÍRAVY OŽÍVA!, ŠÍRAVSKÁ LOCHNESKA STRAŠÍ DOMÁCICH AJ TURISTOV!, ale aj bulvárnejšie: UPSÍK! ČO TO VYKÚKA ŠÍRAVSKEJ PRÍŠERE SPOD ŠUPÍN?

Po prvotnej vlne strachu sa však strhla davová psychóza. Každý si chcel Matildu – ozaj, povedali sme už, že príšera sa volá Matilda? – odfotiť a postnúť na Instagram. Heštegy #jasomjuvidel a #MATILDAzije sa okamžite začali šíriť internetovým priestorom. A naša Matilda? Užívala si nebývalú pozornosť, pupkom nahor sa hrdo vyvaľovala na hladine Šíravy a pózovala pred objektívmi. Tak takáto je Matilda. Krvilačná? Beštia? Straší? Príšera!? No uznajte, ktorá krvilačná príšera by sa už len mohla volať MATILDA…

Natíska sa jedna otázka. Teda, natíska sa ich omnoho viac, ale všetko pekne po poriadku. Ako sa Matilda vlastne na Šíravu dostala? Zlé jazyky hovoria, že z ničoho nič. Sú aj takí, ktorí veria, že ju sem zámerne zavliekol Nostradamus. Nevedno, či im skutočne máme veriť, keďže sú zároveň skalopevne presvedčení aj o tom, že zem je plochá. Navyše, Zemplínsku šíravu vybudovali v 60. rokoch 20. storočia a Nostradamus zomrel v roku 1566.

Druhá dôležitá otázka: Prečo sa príšera Matilda vynorila práve teraz? Lebo počas osmičkových rokov sa vždy udejú prelomové udalosti? Možné to je, a vlastne, do istej miery aj pravdivé. Prelomovou udalosťou tohto roka sú totiž Matildine narodeniny. Okrúhle, desiate. U príšer Matildinho druhu ale čas beží inak a nikto nevie, akému letopočtu sa rovná jeden príšerný rok. Takže možno má 40 a možno 837. A možno predsalen, rovnako ako my ľudia, desať.

Matilda ešte nikdy narodeniny poriadne neoslávila, vždy ju totiž na dne Zemplínskej šíravy obklopovala samota. Občas o ňu zavadil nejaký ostriež alebo sumec, ale vždy im išlo iba o jedno… A tak si povedala, že na desiate narodeniny to poriadne rozbalí. A gratulovať jej prišli skutočne prominentné celebrity podvodného sveta: kráľ všetkých morí Poseidón, starý dobrý Pepek námorník aj s plechovkou špenátu, známe rybičkovské duo Dory a Nemo. A chýbať nemôžu ani Piráti z Karibiku.

Veľkú Matildinu párty paparazzi nevymákli, a keďže pod vodou nie je signál, na verejnosť sa neodstali ani žiadne fotky. Príšera zo Šíravy si však na ňu pozvala aj jedného bežného smrteľníka. Dopočula sa totiž o šikovnom sochárovi Adamovi Bakošovi z Lieskovian, ktorý Matildu a jej hostí vytvaroval z piesku. Tak v roku 2018 vznikol na brehu Zemplínskej šíravy, pri Hoteli Glamour, vodný svet fantázie – Pieskové kráľovstvo.