fbpx
Piesočnatá pláž na brehu rieky Tisa, Malé Trakany

Ambasádori: Autom po Slovensku

Na mieste, kde naša krajina končí a hraničí s ďalšími dvoma – Maďarskom a Ukrajinou – leží drobný klenot východu. Piesočnatú pláž pri lužných lesoch, o ktorej vie len málokto, domáci nazývajú “Zlaté piesky na Tise”.

Obec Malé Trakany leží v najjuhovýchodnejšom cípe Slovenska, v okrese Trebišov. Susedí s obcou Veľké Trakany a mestom Čierna nad Tisou, kde je aj najbližšia železničná zastávka. Poloha na pravom brehu rieky Tisa návštevníkom obce ponúka rekreačné, turistické, ale aj rybárske možnosti.

Pri Malých Trakanoch si určite všimnete ohraničené územie označené ako Alúvium Tisy. Zahŕňa necelých 6 kilometrov dlhý úsek Tisy a jej povodie. Nachádzajú sa tu mokrade, ktoré boli zaradené medzi celosvetovo významné lokality. Časti alúvia sú permanentne zaplavované – tvoria ich močiare, slatiny či rašeliniská. Mimoriadne vzácne druhy rastlín a živočíchov sú na mokraďové ekosystémy existenčne viazané. Na Slovensku nájdeme až 14 medzinárodne významných mokradí zo zoznamu Ramsarského dohovoru, ktorý ich celkovo obsahuje vyše 1 900. Svetový deň mokradí sa mimochodom (od roku 1997 aj na Slovensku) oslavuje 2. februára.

Obec je povestná aj trakanskou slivovicou. Obyvatelia si dodnes pestujú ovocie v záhradách a pripravený kvas dávajú vypáliť do obecnej pálenice.

Breh rieky Tisa ukrýva lukratívne miesto. Nachádza sa tu totižto piesočnatá pláž, vytvorená naplaveným jemným riečnym pieskom. Zlaté piesky na Tise, ako lokalitu volajú domáci, boli v 90-tych rokoch vychýreným prírodným kúpaliskom.

Na koniec obce nás doviedla ulica K Tise. Odtiaľ sme autom pokračovali približne 5 minút východne a po 2,4 kilometroch odbočili doprava. Poľnou cestou sme sa po chvíľke dostali priamo ku rieke. Pláž v mapách označená nie je, a tak vám tu prikladáme jej GPS súradnice: 48.3941806N, 22.1429875E (zobraziť na mape).

Po vystúpení z auta sme ostali prekvapení. Na internete sme nevideli snáď ani jednu fotku, ktorá by odpovedala súčasnému stavu miesta kde sme sa ocitli. V podstate sa ani nie je čomu čudovať, veď články s týmito fotkami sú viac ako 10 rokov staré. Z kedysi širokej piesočnatej pláže dnes ostal už len pás pri vode, a zvyšok brehu zarástol trávou. Pláž sa tiež mohla zúžiť zvýšením hladiny v rieke. Na starých fotkách sú davy ľudí s osuškami a slnečníkmi, no v horúcu júnovú nedeľu nám spoločnosť robilo len zopár miestnych. Poväčšine hovoria maďarsky a ku Tise sa z obce chodia osviežiť na bicykloch.

Na Zlatých pieskoch na Tise sa nám veľmi zapáčilo. Nohy sa zabárali do jemného piesku a voda bola priezračná. Plytký breh si užívali aj deti s vedierkom a formičkami. Nejedna rybárska loď vytvorila lámajúce sa vlnky a náš psík sa ich s nadšením snažil pochytať. Prostredie bolo krásne čisté a na zemi sa neváľala jediná plechovka. Nášmu pohľadu neunikla veľká piesočnatá diera na svahu a zaujímavé hmyzie hniezda v nej. Stromy na kopčeku ponúkli príjemný tieň s posedením na lavičkách.

Rybári
Hniezda v piesku
Lavičky
Naše posedenie 🙂

Zlaté piesky na Tise sú málo známou rekreačnou oblasťou. Zadarmo sa tu môžete opaľovať aj okúpať, len občerstvenie si treba doniesť vlastné. Pláž je orientovaná na juh a druhý breh Tisy už patrí Maďarsku.

Na záver už len dodáme malé upozornenie: po chotári obce by ste sa nemali pohybovať svojvoľne kvôli štátnej hranici s Maďarskom a Ukrajinou.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Malé Trakany
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

   

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.