fbpx

Obecné múzeum Nižná Myšľa

Obec, v ktorej nájdete najstaršiu detskú hračku na Slovensku či rituálny chlieb starý 3700 rokov, je malebná východoslovenská obec Nižná Myšľa. Je známa nielen vďaka týmto raritným vykopávkam, keďže na jej území ležalo jedno z našich najstarších pravekých sídlisk. Ukrýva v sebe čarokrásne poklady. Múzeum by nemal obísť nijaký návštevník kraja.

Myšľanské Obecné múzeum sa nachádza v časti budovy bývalého premonštrátskeho kláštora , pochádzajúceho z 13. storočia, blízko Farského kostola sv. Mikuláša.

Archeologické, ale aj iné kultúrne pamiatky obce a regiónu, najmä pamiatky viažuce sa k cirkevným dejinám a dejinám mníšskych rádov, nájdete sústredené pod jednou strechou, v Myšľanskom múzeu. To, čo podľa návštevníkov vyráža dych a napĺňa úctou, je úžasné kultúrne a duchovné bohatstvo, ktoré tu môžete vidieť a pocítiť. Nájdené artefakty dokumentujú vysokú životnú úroveň, technologickú zručnosť . Napríklad hrnčiarstvo doviedli miestni obyvatelia do dokonalosti bez toho, aby poznali hrnčiarsky kruh. Boli to nielen zdatní metalurgovia, ale aj výborní obchodníci – svoje výrobky po starodávnej obchodnej ceste vymieňali za jantár zo severu a za stredomorské mušle z juhu. Múzeum sa pýši vykopávkami lokality európskeho významu nachádzajúcich sa v obci. , t. j. opevnenej remeselníckej osady otomansko-füzesabonskej kultúry, starej 3400-3700 rokov, zo staršej a začiatku strednej doby bronzovej. Okrem výstavnej plochy má toto múzeum aj laboratórium na reštaurovanie archeologického materiálu. Zaujímavosťou múzea je expozícia hornín a minerálov. Nachádza sa tu aj zbytok jezuitskej knižnice zo 16.-19. storočia. Okrem expozícií v nadzemných priestoroch budovy sú tu navyše k vzhliadnutiu aj prastaré kláštorné katakomby, vybudované pôvodne mníchmi a pracovníkmi kláštora, ktoré ústia až na bývalý lom Skalka. Ich účelom bola ochrana a možnosť prípadného úteku.

Po absolvovaní tejto vzácnej prehliadky múzea vám určite dobre padne čarokrásne blízke okolie, či už zaujímavý Koscelek z 13. storočia alebo náučný chodník Horný Abov.

Otváracie hodiny v múzeu:
• v období 1.6.- 30.6. cez víkendy: vstup o 14:00 a 16:00 (návštevníci sa musia ohlásiť telefonicky alebo v infocentre archeoskanzenu)
• v období 1.7. - 31.8. cez víkendy a sviatky: otvorené 10:00 - 13:00 ; 14:00 - 17:00, komentované prehliadky 10:00, 12:15, 14:00, 16:15
• ostatné dni v období 1.5. - 31.10. - na objednávku

Veľká nemecká 2, Nižná Myšľa
map