fbpx
Život dobrodruhov: Roháčka a Rozsypaná skala

Prekrásne divoké lesy, čerstvý vzduch, čučoriedky z každej strany a k tomu ešte aj nádherne výhľady? Presne toto všetko ponúka túra na Rozsypanú skalu. Na vrchole je dokonca ohnisko, kde si môžete za odmenu pochutnať na rôznych dobrotách. No neznie to úžasne? Tak sa s nami poďte na toto krásne miesto prejsť aj Vy!

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

MIERNA

 

Roháčka (1028 m.n.m), nazývaná aj Talafúsov vrch, je najvyšší vrchol pohoria Čierna hora. Leží na hranici Košického a Prešovského kraja. V okolí sa nachádzajú vzácne druhy ako sú napríklad Poniklec slovenský a Púpavec Sivý. Roháčka je jeden z vrcholov, ktorý neposkytuje žiadne výhľady. Je zarastená bukovo-dubovým lesom a malinčím. Aj tak sa vám však odvďačí nádhernou turistikou a príjemne stráveným časom v krásnej prírode.

Oveľa krajšie výhľady nám poskytne Rozsypaná skala. Môžeme si odtiaľto vychutnať výhľad na Slanské vrchy a hradný kopec Šarišského hradu. Za dobrého počasie dovidieť až na Vysoké Tatry či Kráľovú hoľu. Priamo pred Rozsypanou skalou sa rozprestiera Prešov. Vrchol sa skladá z mohutnej kopy roztrúsených brál a skál. Dĺžka vrcholu dosahuje až 150m a výška od 10m do 30m. Taktiež je tu drevená socha Madony a kríž s Kristom.

V okolí Roháčky a Rozsypanej skaly sa nachádza mnoho rôznych lesných plodov. Prevládajú tu najmä vyššie spomínané čučoriedky.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Strelnica Klenov
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Klenov
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 4,5 km
Trvanie trasy: 1:50 h
Celkové prevýšenie: 456 m

 

Na Roháčku a Rozsypanú skalu sa dá dostať z Margecian a z Klenova. My sme si vybrali Klenov, nakoľko táto trasa je o niečo kratšia a má menšie prevýšenie. Východiskový bod sa nachádza pri autobusovej zastávke Klenov, strelnica. Ak pôjdete lesnou cestou ďalej smerom k strelnici, je tu parkovisko.

Autobusová zastávka Klenov, Strelnica (východisko)

Vyberáme sa po modrej turistickej značke, ktorá nás dovedie až do cieľa. Začiatok cesty je trošku rozbitý kvôli ťažbe dreva. Kráča sa po lesnej ceste a značenie je dobre viditeľné. O niečo vyššie už schádzame na lesný chodníček. Stúpanie je celú cestu mierne, len v jednej časti nás čaká o niečo strmší úsek.

Zhruba po hodinke prichádzame do Sedla pod Roháčkou. Je tu menšia lúka a ohnisko. Spomedzi stromov už vidno prvé výhľady na okolie. Pokračujeme lesným chodníčkom strmým kopcom nahor. Kráčame pomedzi stromy a malé skaly. Chodníček vedie celý čas po hrebeni. Po 30 minútach sa dostávame na vrchol Roháčka. Bohužiaľ, Roháčka neposkytuje žiadne výhľady a z každej strany sme obklopení lesom. Na vrchole je aj vrcholová kniha, do ktorej sa môžete zapísať (aj keď už tam nie je veľa voľného miesta).

Sedlo pod Roháčkou (901 m)
Roháčka (1028 m)

Z Roháčky sa poberáme ďalej znova po modrom chodníčku. Kráčame po hrebeni kopca. O pár minút môžeme po pravej strane vidieť rôzne skalné útvary. Míňame malú lúčku po ľavej strane. Hneď za ňou sa nám už naskytuje výhľad na cieľ našej túry – Rozsypanú skalu.

Rozsypaná skala (1000 m)

Trasa na Rozsypanú skalu

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov