fbpx
Silická ľadnica a priepasť Babská diera

Ambasádori: Autom po Slovensku

Povrchové a podzemné krasové formy, priepasti a jaskyne. Národný park Slovenský kras má nevídané množstvo prírodných zaujímavostí a medzi najvýznamnejšie určite patrí najnižšie položená ľadová jaskyňa v Európe – Silická ľadnica! Po ceste k nej si môžete pozrieť aj priepasť Babská diera, v ktorej sa našli ľudské kosti či kultová maska.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Ku Silickej ľadnici v nadmorskej výške 503 metrov vedú dve najkratšie trasy, obe po žltej turistickej značke. Prvá začína v obci Silica, od autobusovej zastávky vám zaberie asi 30 minút. Druhá začína na parkovisku pred Silicou a trvá približne 15 minút. Odbočka na parkovisko (po ceste od Gombaseku do Silice) je z cesty dobre viditeľná a nachádza sa pri nej aj turistický prístrešok. Trasy sú nenáročné a príjemnú prechádzku zvládnu aj tí najmenší :).

My sme sa k ľadnici vybrali od parkoviska. Jablčným sadom sme zostúpali do hustého lesa, na jeseň krásne zahaleného zlatistým lístím. Pokračovali sme po vyšľapanej lesnej cestičke a turistické rázcestníky nás ubezpečili v tom, že ideme správnym smerom. Čoskoro sa pred nami v diaľke začala črtať národná prírodná pamiatka zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Rázcestník Parkovisko pri Silici
Odbočka ku Silickej ľadnici

Portál Silickej ľadnice vytvárajú obrovské skalné steny s hĺbkou až 90 metrov. Je to vlastne jaskynná priepasť, ktorá vznikla prepadnutím stropu podzemného dómu pred cca 2 000 rokmi. Jej doteraz preskúmaná časť je dlhá 1 100 metrov a hlboká 110 metrov. Pred zaľadnením podzemný dóm tisícročia obýval praveký človek, čo dosvedčujú aj archeologické nálezy. Je súčasťou Silicko-gombaseckého jaskynného systému, tečú z nej vody Čierneho potoka do Gombaseckej jaskyne (mimochodom, gombaseckú výzdobu sintrových brčiek sa tiež oplatí vidieť).

Silická ľadnica nie je verejnosti prístupná, no do jej útrob viete nahliadnuť vďaka upravenej terase lemovanej zábradlím, na ktorú sa dá zísť vybudovaným schodiskom. Buďte obozretní, mierne strmé schody bývajú kvôli vysokej vlhkosti šmykľavé.

Silická ľadnica

Jaskyňa sa nachádza na Silickej planine. Zaujímavé je, že počas horúčav môže teplotný rozdiel medzi planinou a jaskyňou dosahovať až 30 stupňov. V zime jaskyňu obývajú netopiere, na jar ju zdobia dlhé ľadové cencúle. Názov ľadnica si jaskyňa vyslúžila preto, že sa v nej udržiava ľad po celý rok. Alebo tak tomu aspoň donedávna bolo… Aj keď na nás z monumentálnych priestorov sálal chlad, na ľadovú výzdobu sme šťastie nemali. Speleológovia v ľadnici každoročne zaznamenávajú úbytok ľadu, príčinou je globálne otepľovanie a nedostatok snehu počas zimy. S podobným problémom sa stretávame aj v Dobšinskej či Demänovskej ľadovej jaskyni, a tak ostáva len dúfať, že Silická ľadnica raz neostane úplne bez ľadu.

Návšteva Silickej ľadnice bola úchvatná. Machom porastené skaly, bohaté papraďorasty, popínavý brečtan a špecifická mikroklíma v nás vzbudili dojem, že sme sa ocitli v úplne inom svete. Vrelo odporúčame prísť sa sem pozrieť naživo!

Medzi parkoviskom a ľadnicou sa cesta približne v polovici nenápadne delí na dve. Ak zo žltej turistickej značky na chvíľu vybočíte, len po 2 minútach natrafíte na 45 metrov dlhú vertikálnu jaskynnú priepasť Babská diera. Našli sa v nej úlomky ľudských kostí ktoré patrili dvom mladým osobám (mužovi a žene) a maska vyrobená z tvárovej časti ľudskej lebky ktorá sa pravdepodobne používala pri šamanských obradoch v dobe bronzovej. Mnohí turisti priepasť prehliadnu pretože na ňu neodkazuje žiaden smerovník. Aj tu si dávajte pozor, miesto nie je ohradené.

Babská diera

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 1 km
Trvanie trasy: 0:17 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.