fbpx
Tufový kaňon

Ambasádori: Autom po Slovensku

Severovýchodne od Košíc sa v Slanských vrchoch nachádza významná geologická lokalita. Tufový kaňon je veľmi netradičné a turistami pomerne málo navštevované miesto. Je známy aj ako Ortášska ryha alebo Ploská roklina. Ide o fantastické dielo prírody v objatí dubového lesa. Prechádzka medzi tufovými bralami nám pripomínala divočinu a v blate sme pozorovali stopy divej zvery. V tomto článku sa dozviete viac o zaujímavej lokalite na krátky výlet, počas ktorého sa budete cítiť ako v pralese.

Tufový kaňon v Slanských vrhoch

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Z obce Ploské sme vycestovali smerom na obec Ortáše, a po pol kilometri odbočili vpravo do poľa. Tu sme odstavili auto a ďalej už pokračovali po svojich. Vďaka panelovej ceste sme sa nemali kde stratiť. Panelová cesta vedie najprv rovno, a za červeno-bielou rampou pri Kráľovskom potoku sa stáča doľava. Končí pri včelích úľoch v betónovej ohrade, kde bolo pôvodne hnojisko. Za ohradou sme zahli vpravo do lesa a pokračovali cez kopček lesnou cestičkou. Celkom len po 1 kilometri sa už pred nami otváral tajuplný Tufový kaňon. Prístup ku kaňonu je nenáročný a cestu zvládnu aj deti alebo štvornohí miláčikovia.

Panelová cesta
Rampa pri Kráľovskom potoku
Včelie úle

Ako názov napovedá, kaňon je vymodelovaný z tufu. Tuf je usadená hornina vulkanického pôvodu. Je sfarbená do svetlosiva a zložená z jemnozrnného sopečného popola a prachu. To asi nie je prekvapivým faktom, nakoľko sú Slanské vrchy sopečným pohorím a dokonca aj súčasťou karpatského oblúka.

Na začiatku kaňonu sa nachádza kameňolom nazývaný Stračí dol, v ktorom sa tuf kedysi ťažil. V súčasnosti je toto miesto ľudskou rukou nedotknuté a stará sa oňho len príroda. Aj preto cesta k lomu značená nie je, a nenachádza sa tu ani informačná tabuľa. Tufový kaňon je dlhý 1 kilometer, no jeho najkrajšiu časť tvorí prvých 40 až 50 metrov. Tú sme si prešli hneď niekoľkokrát a zakaždým nanovo obdivovali jeho krásu :). Strmé steny sú eróznou činnosťou vodného toku tvarované do písmena V. Kaňon sa zužuje natoľko, že na niektorých úsekoch sú od seba steny vzdialené len niečo málo vyše 1 metra a dosahujú výšku 5 až 12 metrov. Vašu pozornosť si určite získajú aj machy a paprade, ktorým sa v tomto vlhkom prostredí dobre darí. Kaňon sa následne opäť rozširuje, no jeho ďalší prechod je náročný. Je totižto popreplietaný popadanými stromami a húštinou v stúpajúcom svahu.

Kameňolom Stračí dol
Vstup do kaňonu
V najkrajšej časti kaňonu

Ak sa kaňonom chcete prejsť, odporúčame ho buď navštíviť v období sucha, alebo sa vybaviť turistickými nepremokavými topánkami. Stačilo zopár upršaných dní a v kaňone sme preskakovali nejednu mláku. Po silných dažďoch a pri topení snehu kaňonom tečie voda.

Kaňon zhora

Ak budete mať po návšteve kaňonu chuť aj na príjemný výhľad do doliny Torysy, za spomínanou rampou môžete vybehnúť do kopca ku Poľovníckemu krížu na lúke. Tu sa môžete osviežiť v altánku s lavičkami.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

AŃO,
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Ploské
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE


Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 1 km
Trvanie trasy: 0:21 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.