fbpx
Vezmi si ďalekohľad a zahľaď sa do diaľok – 5 netradičných vyhliadkových veží na Kraji sveta

Cesty do diaľok či ďaleké cesty nemusia vždy znamenať ďaleké vzdialenosti. Príroda nás dopuje nielen relaxom a novou životnou energiou, ale sprostredkúva nám aj možnosť nazerania na veci inak. S nadhľadom. S očami upretými na šírku spektra, hĺbku krásy, no najmä diaľku poznania. Je ideálny čas zbaliť si ďalekohľad a navštíviť miesta, ktoré takéto pohľady ponúkajú.

Od východu na západ

Začať môžete pozorovaním východu slnka na východe z vyhliadkovej veže Tokaj a postupovať na západ cez vyhliadkovú vežu Hradová pri Košiciach, ďalej na stráž priamo na hranicu regiónov Abov a Šariš na vyhliadkovú vežu Čerešenka. Potom smerom ku Gelnici na Rozhľadňu Bognár až do cieľa k zelenému „víťaznému vencu“  Green point nad Kluknavou.

Vyhliadková veža Tokaj

Začneme pohľadmi na juhozápadnom úpätí Zemplínskych vrchov, kde sa nachádza srdce Tokajskej vinohradníckej oblasti Mala Tŕňa, ktorá patrí medzi zemplínske obce s dávnou tradíciou výroby znamenitého tokajského vína. Nuž a čo iné poukáže na význam Tokajskej oblasti lepšie, ak nie práve vínny sud? A to v nadrozmernej veľkosti, dokonca ako vyhliadková veža! V priebehu 17. a začiatkom 18. storočia mali protihabsburské stavovské povstania na vývoj vinárskej obce Malá Tŕňa negatívny vplyv. V júli 1660 vniklo počas týchto povstaní do obce cisárske vojsko, ktoré násilne vtrhlo do pivníc, odnieslo sudy s vínom a vydrancovalo ich.

Možno práve preto si obec Malá Tŕňa zaslúžila, aby sa teraz mohla pýšiť novou dominantou Tokaja, symbolom vínneho suda. Toto nevšedné architektonické riešenie vyrástlo v roku 2015 do výšky 12 metrov uprostred viníc.

Vyhliadková plošina poskytuje krásne pohľady na tokajský región predstavujúci jednu z najmenších, avšak najvýznamnejších vinárskych oblastí Slovenska. Návštevníkom je tu k dispozícii aj ďalekohľad.

Vyhliadková veža Hradová pri Košiciach

Na vrchole kopca Hradová poskytuje vyhľadávaná vyhliadková veža zaujímavý panoramatický pohľad na Košice z výšky 466 m. Samotná vyhliadková veža Hradová je vysoká 21,5 metra. Vyhliadkové plošiny sú chránené drevenou ihlanovou strechou s plechovou krytinou. Na všetkých štyroch stranách veže sú k dispozícii reliéfne mapy s vyznačenými najvyššími vrchmi na okolí.

Z veže je široký výhľad do Košickej kotliny, Hornádskej doliny a na mesto Košice spolu s okolitými pohoriami (Čierna hora, Volovské vrchy a Slanské vrchy) a nachádzajú sa tu tiež aj informačné tabuľky s popismi panorámy, vďaka ktorým budete presne vedieť, čo na obzore uvidíte. Vyhliadková veža je v noci veľmi vkusne osvetlená.

V jej blízkosti sa nachádza zrúcanina Košického hradu, kde vznikol Areál Košického hradu, ktorého súčasťou je hradná scéna, prírodný amfiteáter a infocentrum. Okolie ponúka aj možnosť opekania si či prechádzku náučným chodníkom.

Vyhliadková veža Čerešenka

Pri príležitosti 700-tého výročia Bitky pri Rozhanovciach, ktorá sa uskutočnila 15. júna 1312, sa občianske združenie Čerešenka rozhodlo vytvoriť neobyčajnú vyhliadkovú vežu, ktorá by sa zaradila k monumentom pripomínajúcim túto udalosť. Svojim vzhľadom sa nápadne približuje práve k stavbám zo 14. storočia.

Jej tvar evokuje stredovekú strážnu vežu, jej bočné otvory v tvare kríža zase naznačujú, že stojí na pietnom mieste, na mieste, kde vyhasli tisíce životov. Pozorovanie panorám je možné cez okná zo schodišťa, z 2. poschodia cez ramená kríža, ale aj z vrcholu veže. Informačné panely sú umiestnené na atike.

A prečo ten názov? Veža a rovnako aj jej autor, OZ Čerešenka, dostali toto pomenovanie podľa stromu čerešne týčiaceho sa nad obcou, v ktorom sa nachádza kameň znázorňujúci hranicu katastrálnych území obcí Rozhanovce, Chrastné a Čižatice, v minulosti historickú hranicu medzi župami Abov a Šariš. Spomínaná stredoveká bitka pri východoslovenských Rozhanovciach rozhodovala nielen o osude kráľovského mesta Košice, ale aj samotného Uhorského kráľovstva.

Rozhľadňa Bognár

Bognár je drevená vyhliadková vežas dvoma poschodiami zasadená v kopcoch a ponúka krásne výhľady na okolie. Leží v nadmorskej výške 437 metrov. Vysoká je asi 10 metrov. Z východnej strany pútajú farebné domčeky, vežiaky a maličké autíčka valiace sa hlavným ťahom, no rovnako sa tu naskytá pohľad z vtáčej perspektívy aj na bohatú históriu a na pamiatky Gelnice.

Z pomedzi zástavby svojou veľkosťou a farbou zaujme jasná dominanta historického jadra rímskokatolícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Príďte sa porozhliadať z rozhľadne na rozľahlú krásu okolia a nechajte ju na seba pôsobiť v tichu prírody, kde prevetráte hlavu a vyvetráte z nej všetok stres.

Tip na výlet k veži Bognár nájdeš >>TU

Green point nad Kluknavou

Nová 35 metrová rozhľadňa nad obcou Kluknava je stavbou s jedinečnou architektúrou, ktorá využíva moderné technológie na obnoviteľné zdroje energie vrátane veterného a slnečného zdroja. Ide o využitie vlastnej zelenej energie na prevádzku s obrovským potenciálom s prínosom nových smart a ekoturistických prvkov.

Táto inovatívna technológia, ktorá ešte na Slovensku nebola použitá, zabezpečuje energetickú sebestačnosť veže, čo zahŕňa jej osvetlenie a bezplatné nabíjanie mobilných zariadení a elektrobicyklov pre návštevníkov.

Green Point, ako autonómna vyhliadková veža, je od obce vzdialená asi 1,5 hodiny cesty pešo a ponúka úchvatný výhľad na nádherný krajinný reliéf, ktorý náš kraj ponúka. Z veže je vidieť vrchy ako Kloptaň, Dvoriská, Sľubica, Krompašský vrch, Slovinskú a Bielu skalu a najvyšší vrch Kráľovu hoľu. Je vytvorená z pozinkovaného železa a strecha je obložená z červeného smreku, na ktorej sa nachádzajú veterné turbíny a fotovoltaické články.

Veža sa zapína na súmrakový spínač každý deň okolo 16:30 hod. a jej prevádzka je celoročná a celodenná. Pre nočného návštevníka je vybavená pohybovým senzorom, ktorým sa schodisko veže rozsvieti na 5 minút.