fbpx
Zipline Beňatina

Ambasádori: Autom po Slovensku

Preletieť sa nad dokonale tyrkysovou vodnou hladinou s vetrom vo vlasoch a zažiť Kraj sveta z vtáčej perspektívy? Zipline nad zatopeným kameňolomom Beňatina je horúcou adrenalínovou novinkou tohtoročnej letnej sezóny.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Približne hodinku a pól od Košíc, na samom východe Slovenska neďaleko ukrajinských hraníc, leží malá zemplínska obec Beňatina. Pýši sa skvostom, ktorý je turistami vyhľadávaný, a domácimi veľmi obľúbený. Bývalý kameňolom Beňatina totižto zaplavila číra spodná voda a obkolesujú ju strmé skalné steny s pôvabnou prírodou. Lom si dokonca vyslúžil prezývku Malé Chorvátsko, keďže mnohým pripomína práve povestné Plitvické jazerá. Netradične tyrkysová (a dozaista studená) voda v lete láka nemálo plavcov aj napriek tomu, že do nej vstupujú na vlastné riziko. Keďže je voda v pohybe, nenájdete tu riasy, no množstvo skamenelín malých morských živočíchov áno.

Lom je zaujímavý aj približne 5 metrovou siluetou pravekej veľryby na jeho južnej strane. Môžeme len hádať, či ide naozaj o skamenený odtlačok Beňatinskej veľryby, alebo náhodné dielo prírody.

Beňatinská veľryba

Okolie lomu bolo dlho ťažko dostupné, no v roku 2019 tu pribudol okružný vyhliadkový chodník so zábradlím, fotopoint a aj vysunutá vyhliadka. Viac si o trase môžete prečítať v tomto článku od našich kolegov Život dobrodruhov.

V roku 2022 lomu vdýchla život úplne nová atrakcia – prvá svojho druhu v Košickom svetovom kraji. Na Zipline Beňatina preletíte priamo ponad vodnú hladinu! Lanová dráha s dĺžkou 180 metrov spája najvyššie a najnižšie položené miesta lomu.

Cieľová plošina sa nachádza neďaleko parkoviska. Tu si vyzdvihnete ruksak so zipline setom a pešo sa vyberiete stúpajúcim chodníkom okolo lomu. Cesta je dlhá necelých 240 metrov a zvládnete ju aj za 10 minút. Na štartovacej plošine si vás prevezme certifikovaný personál. Ostáva už len vliezť do istiaceho postroja a nasadiť si ochrannú prilbu.

Štartovacia plošina
Cieľová plošina

Scenéria, ktorá sa vám naskytne keď sa postavíte na okraj lomu vo výške 35 metrov nad vodou, vám dozaista vyrazí dych. Pevná zem sa pod nohami stráca a vietor vo vlasoch značí, že naberáte rýchlosť až do 50 kilometrov za hodinu. Jazda je krátka, ale letné dobrodružstvo nezabudnuteľné!

Slávnostné otvorenie atrakcie sa konalo v nedeľu 14. augusta a aj my sme boli jeho súčasťou. Nechýbalo osviežujúce občerstvenie a prvá jazda bola v tento deň zadarmo (inak stojí 7€). Zipline je prístupný pre dospelých aj deti od 10 rokov, s váhou od 40 do 120 kíl. Na zipline sa prevezie asi 7 ľudí za hodinu. Otváraciu dobu a ďalšie praktické informácie nájdete na webe Zipline Beňatina.

Oficiálne otvorenie

Pre menšie deti tu postavili mini zipline s dĺžkou 30 metrov, ktorý je bezplatný. Ak sa vyberiete po vyhliadkovom chodníku, nájdete ho za úvodnými drevenými mostíkmi.

Mini Zipline

Na Kraji sveta by mal vzniknúť aj druhý zipline s dĺžkou takmer 770 metrov, a to v areáli Gombaseckej jaskyne.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

 

 

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.