fbpx
Život dobrodruhov: Markušovský skalný hríb

Neviete kam na výlet? Už ste počuli o tomto zaujímavom skalnom útvare zvanom Markušovský skalný hríb? Skvelá prechádzka vhodná aj pre rodiny s deťmi. Celou turistikou vás bude sprevádzať zurčanie Hornádu a štebotanie vtáčikov. A bez pár zaujímavých fotiek odtiaľto určite neodídete.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Markušovský skalný hríb sa zaraďuje medzi najznámejšie hríbovité skalné útvary na Slovensku. Údajne je aj najväčším v celej Európe. A ako tento útvar vznikol? Môže za to fakt, že na tomto mieste sa stretávajú dve rôzne geologické vrstvy. Spodná časť útvaru sa skladá z hrubozrnného treťohorného zlepenca a vrchný „klobúk“ je zasa zložený z tvrdšieho jemnozrnného pieskovca. Vplyvom vetrov, mrazov a dažďov sa spodná časť zvetráva (obrusuje) o niečo rýchlejšie ako „klobúk“. Markušovský skalný hríb je súčasťou prírodnej pamiatky nazývanej Markušovské steny. Markušovské steny tvoria útvary rôznych veľkostí a tvarov, ktoré vznikli činnosťou vody, vetra a mrazov.

Túto túru môžete spojiť aj s prehliadkou kaštieľa v obci Markušovce.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Obecný úrad Markušovce
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Markušovce, OcÚ
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO,
Markušovce
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 2,6 km
Trvanie trasy: 0:50 h
Celkové prevýšenie: 147 m

 

Či prídete vlakom alebo autobusom, z dediny stačí sledovať žlté turistické značky. Tie vás navedú až za dedinu, kde sa začína lesná cesta. Ak prichádzate autom, zaparkovať sa dá v dedine. My sme sa odviezli až na okraj dediny a na kraji lesnej cesty pri poli sme aj zaparkovali. Hneď na začiatku trasy sa po ľavej strane nachádzajú viaceré skalné útvary, ktoré sú tiež súčasťou prírodnej pamiatky Markušovské steny.

Markušovské steny

Značenie na tomto úseku nie je až tak časté. Stačí sa ale držať lesnej cesty a neschádzať z nej. Po pravej strane máme počas celej túry Hornád. Prechádzame viaceré lúky s miernym porastom. Po pár minútach prichádzame k osamelému stromu uprostred lúky, na ktorom je žltá turistická značka.

Odtiaľto pokračujeme ďalej lesnou cestou po lúke. Cestu čoskoro vystrieda lesný chodníček a vchádzame do lesa.

Netrvá dlho a na ľavej strane máme žltú turistickú značku. Tá nás vedie smerom doľava do kopca. Tu začína posledný krátky úsek s miernym stúpaním. Aj les je tu hustejší.

Prejdeme pár serpentín a už sa ocitáme v cieli. Po pravej strane je rázcestník a pred nami obrovské skalné bralo. Odbáčame vpravo a tu už vidíme Markušovský skalný hríb.

DCIM\100MEDIA\DJI_0342.JPG

Trasa na Markušovský skalný hríb

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov