fbpx
Život dobrodruhov: Sobranecké kúpele (urbex)

Hľadáte nezvyčajný tip na výlet? Čo tak Sobranecké kúpele? Ich história siaha stovky rokov dozadu. Preslávené boli v celom Uhorsku. A predstavte si, voda tu dokonca obsahuje až 10-krát viac sírovodíka ako v Piešťanoch. Žiaľ, vtedajšiu slávu kúpeľom do dnešného dňa nikto nevrátil.

Villa Varandy

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Sobranecké kúpele sa využívali na liečenie stovky rokov. Prvá zmienka pochádza už z roku 1336. Vtedy ich používali mnísi najmä na liečenie chudobných. Po miestnej vode sa dopytovali ľudia z južného Uhorska. Chceli ňou liečiť reumatické choroby. Neskôr sa ale voda určila najmä na liečenie kožných chorôb.

Pozostatky budov

Obsahuje totižto obrovské množstvo minerálov a až okolo 40mg sírovodíka na liter. Ide o vysoko mineralizovanú, izotonickú vodu so zvýšením obsahom sírovodíka. Najväčší rozkvet zažili po roku 1850. Chodilo tu až toľko ľudí, že sa často nemali ani kde ubytovať. Využívali len okolité prenájmy v neďalekých obciach. Sobranecké kúpele fungovali ako letné kúpele. Boli teda otvorené len od mája do septembra. Priemerne sa tu cez leto vystriedalo 1100 hostí podstupujúcich dlhšiu liečbu.

Bohužiaľ, kúpele boli počas Prvej svetovej zničené. Neskôr sa ich síce podarilo obnoviť,  no nie nadlho. Pri oslobodzovaní počas Druhej svetovej vojny boli znova zničené a tentokrát ostali neobnovené. Neostalo z nich takmer nič. Iba vila Varandy sa do istej miery zachovala. V 70. rokoch sa tu ale postavil nový liečebný pavilón s lôžkovými časťami. Až do roku 2004 kúpele fungovali ako Vysunuté pracovisko odborného medicínskeho oddelenia v Michalovciach.

V súčasnosti kúpele chátrajú. Môžete tu nájsť pozostatky kúpeľní, vaní, izieb či bazénov. Do budov sa dá dokonca vojsť. Vzadu sa nachádza aj prameň minerálnej vody, ktorého pach vám udrie do nosa už z diaľky. Je tu aj altánok a zopár lavičiek, kde si môžete posedieť. Môžete tu taktiež nájsť Kaplnku sv. Petra a Pavla, v ktorej sa dnes slúžia bohoslužby. Hneď vedľa kaplnky je socha Svätého Františka. Ten je patrónom ekológie. Ekologické povedomie v okolí zvyšuje náučný chodník Sobranecké kúpele. Dozviete sa tu niečo o histórií kúpeľov, funkciách lesa či o poľovníctve.

Popis trasy

Parkovisko sa nachádza hneď pri areáli kúpeľov. Stačí prejsť cez cestu a ste tam. Pokiaľ ideme autobusom, môžete vystúpiť na zastávke Sobranecké kúpele. Ta je taktiež hneď pri areáli. Ďalšia možnosť je zastávka Horňa, rázcestie. Tu sa začína náučný chodník Sobranecké kúpele. Ten má 1.8km a vedie okolo celého areálu. Rozhodne nevynechajte Kaplnku sv. Petra a Pavla a ani vilu Varandy.

Liečivý prameň

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Neďaleko areálu Sobranecké kúpele (mapa)

Autobusová zastávka

ÁNO, Sobranecké kúpele (mapa)

Vlaková zastávka

NIE

 


 

 

Miestne chodníčky

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov