fbpx
10 miest na turistické prechádzky v Košickom kraji

Turistika nie je iba záležitosťou letnej sezóny? Vŕzgajúci sneh pod nohami, líca červené od mrazu, horúci čaj v termoske a chodníčky Košického kraja pokryté kopami snehu. Zimná turistika má jednoznačne svoje čaro. Zoznámte sa s našimi tipmi na Kraji sveta.

 

Túra na Skalisko

Túra na vrch Skalisko, jeden z najikonickejších vrcholov vo Volovských vrchoch. Ak by ste nevedeli, patrí do podcelku Zlatý stôl. Ohúri vás masívny hrebeň a s odchádzajúcou zimou horské lúky s kosodrevinou. Korunu tohto vrchu tvorí asi 10 metrov vysoké vápencové skalné bralo. To sa týči až nad úrovňou porastu. Ak Skalisko ešte nepoznáte, zapáči sa vám i vďaka jedinečnému kruhovému výhľadu. Za dobrého počasia môžete dovidieť na susedné Stolické vrchy, Čergov, Vysoké i Nízke Tatry, Levočské vrchy, Spišskú Maguru, poľské pohorie Beskid Sadecki, južnú časť Slanských vrchov, Slovenský Kras i maďarské pohoria Bükk s Mátrou. Vrch je aj hranicou medzi Spišom a Gemerom a je prístupný z oboch strán. Ako sa sem dostanete? Z juhu vedie na hrebeň žltá turistická značka z Betliara a zelená turistická značka z obce Čučma. Zo severnej strany je Skalisko najlepšie prístupné z obce Henclová, z ktorej vedie hore zelená turistická značka. Hrebeňom prechádza červená turistická trasa E8, známa ako Cesta hrdinov SNP.

Rímsky vodopád

Rímsky vodopád pri kaštieli v Betliari dal postaviť gróf Leopold Andrássy začiatkom 19. storočia. Navrhol ho architekt Josef Bergmann ako súčasť unikátneho vodného systému, ktorým je charakteristický celý zámocký park v Betliari. Samotný Rímsky vodopád postavili v roku 1823. Má podobu zrúcaniny rímskeho akvaduktu. Zaujímavosťou je, že kedysi v ňom majitelia kaštieľa chovali ľadové medvede. Bol to celkovo prvý chov ľadových medveďov nielen v Európe, ale celkovo aj vo svete. Chovali ich v bazéne pod vodopádom. Táto stavba je jedinečná aj preto, že je najvyšším umelým vodopádom na Slovensku. Jeho výška je deväť metrov. Pri prechádzke parkom môžete vidieť aj ďalšie zaujímavosti. Vašu pozornosť upúta niekoľko romantických stavieb, ktoré vytvárajú nezameniteľný charakter parku. Aj čínsky pavilón, slobodomurársky pavilón či zverinec, v ktorom Andrássyovia chovali zvieratá.

 

Silická planina a Silická ľadnica

So svojou rozlohou 153 km² je najrozsiahlejšou planinou na Slovensku. Rozprestiera sa v Slovenskom krase – medzi Rožňavou a hranicou Maďarska. Turisti by nemali vynechať jej najatraktívnejšie miesta, medzi ktoré patria rozhodne výhľady do Rožňavskej kotliny, ďalej to je Brzotínska skala a Dievčenská skala. Po hrane planiny vedie turistická trasa. Zláka vás informácia, že je tu najviac krasových javov zo všetkých planín Slovenského krasu? Planina je totiž posiata veľkým množstvom závrtov rôznej veľkosti a hĺbky. Návštevníkov najviac priťahujú do Silickej planiny jaskyne a priepasti. Ale čo je atrakciou číslo jeden? Silická ľadnica. Kde presne je? Cestu vám ukáže nenáročný náučný chodník z parkoviska nad obcou Silica. Zvládnu to aj netrénovaní (ne)turisti. Je to vlastne zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny a najnižšie položená ľadová jaskyňa v Európe. Vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi. Málokto vie, že v rokoch 1863 – 1867 tu prevádzkovali pivovar. Je to naozaj krásavica a v roku 1982 bola vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Od roku 1995 je tiež súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Kojšovská hoľa

Výhľadový vrch Kojšovská hoľa, nazývaný aj Kojšovka, láka davy ľudí z košickej aj spišskej strany. Je na rozhraní dvoch okresov. Košice-okolie a Gelnica. Od metropoly východu sa nachádza asi 25 km. Takmer každá trasa za peknou vyhliadkou vedie po lesných cestách a chodníkoch. Na vrchole bola v roku 1988 vybudovaná meteorologická stanica, neďaleko nej je umiestnená kovová schránka s vrcholovým denníkom. Na Kojšovke nájdete aj 49 mierových stĺpov. Tie symbolizujú umiestnenie Slovenska na 49. rovnobežke a zachovanie mieru v Európe. Nainštalovali ich v roku 1997. Z vrcholu si tiež užijete prekrásnu panorámu Nízkych a Vysokých Tatier, ako aj celej východnej časti Slovenska a okolité obce s mestami – Košice, Prešov, Margecany, Prakovce, Moldava nad Bodvou, Gelnica atď.  Ak budete mať šťastie, uvidíte až do Maďarska a Ukrajiny.

Sivec

Ak máte radi výhľady, určite vás poteší zimný výstup na Sivec. Je jedným z najnavštevovanejších vrcholov v okolí Košíc. Len málokto vie, že počas ideálneho počasia je z neho výhľad až na 75 km vzdialený Lomnický štít (vzdušnou čiarou). A aj keď je vrch Sivec vysoký len 781 m n. m., ponúka úžasné výhľady aj počas hmly! Uvidíte aj ďalšie hory Volovských vrchov alebo vodnú nádrž Ružín.

Folkmárska skala

Pri Volovských vrchoch ešte zostaneme. Ich vrchom je tiež Folkmarská skala v podcelku Kojšovská hoľa. Vrchol a jeho okolie s rozlohou 136,768 ha patrí do sústavy chránených území európskeho významu projektu Natura 2000. Prezradíme vám, že v minulosti slúžila baníctvu. Cestou na vrchol môžete nájsť niekoľko príkladov pripomínajúcich tieto banícke časy. Najľahšie sa k nej dostanete z Folkmarského sedla, z ktorého vedie žltá turistická značka.

Okolie kúpeľného Štósu

Ak preferujete prechádzky, určite nevynechajte návštevu lesov v okolí klimatických Kúpeľov Štós. Ležia tiež v spomínaných Volovských vrchoch a sú v okolí tým najideálnejším miestom na oddych. Objavte tento čarovný kút juhovýchodného Slovenska, v lone malebnej prírody, plnej voňavých jedlí a smrekov na hranici Spišského rudohoria a Slovenského krasu. Zhlboka sa nadýchnite, pretože toto miesto sa pýši najčistejším vzduchom na Slovensku. Oddychovať môžete v lesoparku s vyše 200 druhmi vzácnych drevín a kvetov, umelým potôčikom a okúzľujúcimi kaskádami s fontánou. Z kúpeľov sa môžete prejsť na kopec s kaplnkou sv. Márie (konajú sa tu púte i bohoslužby). Po červenej značke pomalým stúpaním po ceste vám otvoria výhľady až na košické železiarne, pod kopcom zazriete dedinku Štós.

Obec Smolník

Skvelým miestom pre celé rodiny je prechádzka obcou Smolník. Nachádza sa v údolí potoka Smolník vo Volovských vrchoch. Je architektonicky zaujímavá a turistov láka na množstvo pamiatok, ktoré vyzerajú dobre nielen na fotografiách a „selfíčkach“. Predtým, ako sa rozbehnete s fotoaparátom do tejto dediny, naštudujte si aj jej históriu, aby ste oveľa intenzívnejšie vnímali miesta, ktorými prejdete. Očarí vás centrum pôvodnej mestskej radovej zástavby – vyhlásili ho za pamiatkovú zónu. Históriou tu dýchajú banícke, ľudové a meštiacke domy. Neprehliadnete ani banský vozík s poslednou vyťaženou rudou a zbíjačkou s hrotom v kameni. Pre zdatnejších turistov tu začína žltá značkovaná trasa. Vedie až na výhľadový vrch Hekerová (1260 m).

Morské oko

Atraktívnym a častým cieľom milovníkov prírody je Národná prírodná rezervácia Morské oko. Patrí k príjemným výletom pre jednotlivcov aj pre rodiny s deťmi. Vedeli ste, že Morské oko je najväčším jazerom Vihorlatských vrchov a zároveň i najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku? Lesná cestička vedie cez Vihorlatský prales, ktorý ukrýva mnoho pozoruhodných prírodných úkazov. Jazero vrátane okolitých lesov je vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu a patrí do Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Platí tu najvyšší 5. stupeň ochrany. Z tohto dôvodu sú všetky vodné aktivity (rybolov, kúpanie, člnkovanie) prísne zakázané. Môžete sa len kochať pohľadom. A aby sme nezabudli, cestu k tejto nepoškvrnenej prírode si nájdete z Remetských Hámrov v okrese Sobrance. Z obce vedie turistická trasa po asfaltovej ceste v dĺžke 9 km. Ak si chcete trasu skrátiť, k dispozícii je parkovisko, na ktoré sa dostanete rovnakou trasou z Remetských Hámrov. Od parkoviska trvá pešia túra do kopca približne 15 minút (závisí to od vašej kondície).

Pre mnohých je toto obdobie aj plánovaním prvých jarných túr. Hoci zimná turistika nie je taká populárna ako letná, má svoje výhody a v mnohom je práve toto obdobie to najkrajšie, čo môžete počas blížiaceho sa konca zimy zažiť.

Chcete objavovať Kraj sveta aj počas zimy? Viac turistických tipov nájdete na www.krajsveta.sk