fbpx
6 ľadových plôch uprostred prírody, ktoré sú pokladmi pre korčuliarov

Konečne sme sa dočkali poriadnej zimy. Mrázik pošteklil nielen naše tváre, ale aj prírodné vodné plochy, ktoré sú ideálne na korčuľovanie v zasneženej krajinke. Poriadne zamrznuté jazerá, rybníky a tajchy sú stvorené na zimné športy. Ale len pri bezpečnej hrúbke ľadu.

Prielom Hornádu

Viete, že keď hladina rieky Hornád súvisle zamrzne, tak sa Prielom Hornádu mení na najdlhšie klzisko našej krajiny? Pridajte sa ku stovkám návštevníkom, pre ktorých sa stal prechod Prielomom Hornádu na korčuliach nezabudnuteľným zážitkom. Je pravdou, že v letnom období je prístupný iba kajakárom, ale teraz a v zime patrí k najvďačnejším lokalitám v Slovenskom raji. Zamrznuté rokliny ponúkajú asi 12-kilometrovú trasu pre korčuliarov. Pohyb na zdravom vzduchu je veľmi dobrý. Zo zamrznutej hladiny sa vám naskytne úplne iný pohľad na okolie. Je to však aj istá dávka adrenalínu, pretože sa málokedy stáva, že hladina Hornádu je zamrznutá úplne dokonale. Niektorí tu obľubujú aj nočné korčuľovanie, ktoré je veľmi romantické. O kvalite ľadu sa môžete informovať vždy u horskej záchrannej služby.

 

Palcmanská Maša

Poriadne veľká korčuliarska plocha, akú si môžete dopriať v okolí nášho Košického kraja, je tá v Dedinkách. Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji. Obrovská zamrznutá vodná nádrž Palcmanská Maša láka korčuliarov i ľudí na prechádzky. Krásne scenérie, majestátne stromy, vďaka ktorým sa nadýchnete voňavej atmosféry a poteší i široké klzisko vytvorené prírodou. Pre turistov má veľmi dobrú polohu, pretože je pri obci, ktorá je významným strediskom cestovného ruchu južnej časti Slovenského raja. Rozprestiera sa v malebnej Hnileckej doline s rozlohou približne 85 ha a lemujú ju strmé vápencové zrázy Geráv. Prezradíme vám, že na priehrade sa nielen korčuľuje, ale aj bežkuje. Svoje miesto si tam nájde každý milovník spomínaného zimného športu. 

 

Jazero vo Vinnom

Malebná vinohradnícka obec Vinné má nielen zaujímavú históriu spätú s vínom, ale aj krásnu prírodu v okolí, ktorá priam láka na spoločné vychádzky alebo relax. Aj keď si ho skôr spájate s hradom, určite viete, že v lete je jazero plné plavcov. Plocha 8 hektárov je dosť široká pre vaše piruety na korčuliach. Mimochodom, vzniklo v sedle na upätí dvoch vrchov vytvorením umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka. Keďže je obklopené okolitými lesmi, korčuľovanie budete vnímať všetkými zmyslami a nadýchate sa tu i čistého lesného vzduchu. Môžete si dať aj pauzu, vychutnať si vôňu stromov a ticho, ktoré vás pohltí. Autobusom sa k jazeru dostanete asi za 20 min z autobusovej stanice metropoly dolného Zemplína – z Michaloviec.

Smolnícky tajch

Ideálne podmienky na korčuľovanie sú v zimných mesiacoch na zamrznutom Smolníckom tajchu.  Známe je aj ako Úhornianske jazero. Nájdete ho asi 4 kilometre juhozápadne od obce Smolník a 2 kilometre severovýchodne od obce Úhorná vo Volovských vrchoch v doline Smolníckeho potoka. Predstavte si, že jazero vzniklo ako banské dielo – tajch, priehrada, súčasť vodohospodárskeho systému smolníckych baní a patrí medzi pozoruhodné doklady o technickej vyspelosti smolníckeho baníctva. Okrem histórie oceníte tiež lodenicu, ktorá sa stane kulisou pri vašom korčuliarskom predstavení. Možno sa vám podlomia kolená, keď zistíte, že pod jazerom je 35 metrov dlhá štôlňa. Spomínané jazero vybudovali v roku 1768 a patrí k najstarším vodným stavbám (r. 1768) na východnom Slovensku.

Jazero a Poľov

Malá vodná nádrž Poľov (mestská časť Košíc) sa nachádza uprostred poľnohospodárskej krajiny v blízkosti Košíc. Vodnú plochu
využívajú v zimných mesiacoch miestni ľudia na korčuľovanie. Nádrž sa rozprestiera na ploche troch hektárov, bola vybudovaná pre potreby U.S.Steel Košice. Napája ju Belžiansky potok, ktorý následne ústi do Hornádu. V Košiciach ešte zostaneme a vyberieme sa spolu k sídlisku Nad Jazerom. Jazero vzniklo po regulácii toku rieky Hornád využitím pôvodných meandrov rieky.  V zime sa teší z návštevy hokejistov, ktorí tu odohrajú svoje amatérske zápasy. Pridáte sa? 

Chcete objavovať Kraj sveta aj počas zimy? Viac informácií nájdete na https://www.krajsveta.sk/