fbpx
6 tipov pre milovníkov otužovania v našom kraji

Vybrali sme sa na miesta v Košickom kraji, kde nájdete benefity priaznivcov v otužovaní. Krásna príroda, čerstvý vzduch aj zlepšenie imunity. Ak vám neprekáža studená voda a tiež ste podľahli aktuálnemu trendu – otužovať sa, možno si vyberiete z našich tipov.

Jazero v Košiciach

V metropole Košice sa môžete otužovať aj vo vodnej nádrži Jazero, ktoré je jej dominantou mestskej časti Nad jazerom a je súčasťou významnej rekreačnej lokality druhého najväčšieho mesta na Slovensku. Práve v týchto dňoch tam stretnete desiatky milovníkov ľadovej vody, ktorí si urobia dieru v zamrznutom jazere a užívajú si vodu, akoby bolo horúce leto. Prechádzajú sa po pláži v bikinách, kde piesok nahradil bielučký sneh. Atmosféru im dopĺňa AH Sauna, kde sa každý správny ľadový medveď môže zohriať. Vek nehrá úlohu, v jazere sa kúpu naozaj všetky vekové kategórie, ktoré si posilňujú imunitu.

https://www.instagram.com/p/Cp6AFLLIYBY/?utm_source=ig_web_copy_link

Palcmanská Maša

Najvyššie položená priehrada Palcmanská Maša, ktorá je známa aj ako Dedinky, láka ľadových medveďov do južnej brány Slovenského raja. Už v minulosti do týchto končín, v nadmorskej výške 800 metrov, chodievali v plavkách otužilci. Predtým než vstúpite do vody, zoznámte sa s jej históriou. Možno vás nadchne predstava, že jej stavba sa skončila v roku 1956 a vodná plocha zaberá územie zhruba 86 hektárov. Je súčasťou prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná, ktorá je prvou takouto elektrárňou na území Slovenska. Prechádzku okolo vodnej nádrže rozhodne odporúčame. Ak sa nachádzate v blízkosti Slovenského raja, skúste tu otužovanie. Prechádzka okolo vodnej nádrže Palcmanská Maša je až na pár úsekov nenáročná. Cestou uvidíte pár pekných zákutí tohto miesta, ktoré sa budú páčiť aj tým najmenším turistom, tento výlet určite hravo zvládnu aj deti.

 

https://www.instagram.com/p/CJYvTGJppKK/?utm_source=ig_web_copy_link

Zelená lávka

V Slovenskom raji ešte zostaneme. Neláka totiž len turistov na rokliny, tiesňavy, rebríky, ale svoj kút v príjemnom prostredí si tu na nejednom mieste nájdu tiež otužilci. Takto sa už roky schádzajú i na Zelenej lávke. Ako sa tam dostanete? Vybrať sa môžete po modrej značke od Základnej školy Smižany, kde si to namierite k obľúbenému miestu klubu Pstruhov Slovenského raja. Ak si netrúfate na otužovanie, môžete sa pridať k nim alebo k iným skúseným otužilcom. Netreba zabúdať na to, že otužovanie nie je vhodné pre každého a začínať s ním je potrebné opatrne a postupne. Mimochodom, spomínaná Zelená lávka v Prielome Hornádu je takmer 24 metrov dlhá lávka. 

 

https://www.instagram.com/p/B7L-05PBJL9/?utm_source=ig_web_copy_link

Indiánske jazero a rybník

Viete, že v Košickom kraji máme Indiánske jazero? Nachádza sa v Rožňave. Spomínanú lokalita milujú Gemerskí ĽadoBorci. Na Gemeri sa ponárajú a plávajú aj v rybníku v Betliari. Hoci sa vám spomínaná lokalita určite spája skôr s historickým kaštieľom, milovníci ľadovej vody sem radi zavítajú kvôli rybníku. Ak aj vy patríte do veľkej slovenskej rodiny ľadových medveďov, ktorí posúvajú svoje vlastné hranice a považujete plávanie v ľadovej vode za tú najprirodzenejšiu aktivitu, tak rybníkom v Betliari budete nadšení. Pekné prostredie naokolo, vôňa prírody a to najdôležitejšie – chladná voda.

 

 

https://www.instagram.com/p/CJVmoZcLD1e/?utm_source=ig_web_copy_link

Zemplínska šírava

Zemplínske more čaká na otužilcov v lete i v zime – za každého počasia.  V lete patrí medzi obľúbené rekreačné strediská, ale v zime má tiež svoje čaro. Na jej severnej strane je viacero rekreačných zariadení, ktoré sú turistickým východiskom do Vihorlatských vrchov. V zime vás však nebudú rušiť turisti, zábava, hlučná hudba, ani  vyhliadkové výletné lode. Na Zemplínskej šírave si pokojne môžete vychutnať otužovanie s pohľadom na majestátny Vihorlat. Ak ešte váhate, možno vás priamo na mieste inšpirujú Šíravské bobry. Nezľaknite sa, ide o klub otužilcov, ale pri brehu Šíravy skutočné bobry máme a práve nimi sa inšpirovali pri tvorbe názvu zemplínski otužilci.

Otužilci si nevolia vody Zemplínskej šíravy len tak pre nič, za nič. Novinka, ktorá ich tu láka, stojí na brehu pri penzióne Anima a každého správneho otužilca dostane „do varu”. Sauna pri slovenskom mori vznikla na jeseň 2023 a je prístupná pre všetkých návštevníkov šíravy – na objednávku. 

 

https://www.instagram.com/p/B_zVlwugAwJ/?utm_source=ig_web_copy_link

Chcete objavovať Kraj sveta aj počas zimy? Viac informácií nájdete na https://www.krajsveta.sk/