fbpx
Jaskyňa a bralo Peško

Ambasádori: Autom po Slovensku

Prechodná jaskyňa severne od obce Bretka, ktorú ľudia obývali už od doby kamennej. Jaskyňa v brale Peško ponúka príjemné schladenie v horúcich letných dňoch. Prístup k unikátnej prírodnej pamiatke je krátky a nenáročný. Prejdite sa krasovým tunelom a poseďte si na skalnom balkóne na Kraji sveta!

Peško – jaskyňa a bralo

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Štartovacím bodom výletu je malá obec Bretka na Hornom Gemeri v okrese Rožňava. Od autobusovej zastávky sa môžete vybrať doprava (smerom ku kostolu) i doľava (dvojnásobne dlhou trasou) po Náučnom chodníku Prielom Muráňa. Ak ste do Bretky prišli autom tak ako my, o kúsok ďalej sa pri cintoríne nachádza neplatené parkovisko, z ktorého sa k jaskyni dostaneme najkratšou trasou.

Obec Bretka

Od parkoviska sme sa vybrali rovno chodníkom medzi miestnym cintorínom a kúpaliskom. Na jeho konci sme zabočili vpravo do lesíka a úzka vychodená cestička nás vedie popri rieke Muráň. Pri kovovej lávke prekonávajúcej rieku síce ostávame na tom istom brehu, no napájame sa na trasu náučného chodníka. Lokalitu obýva vzácna fauna aj flóra, a jasnú modrú farbu lajniaka pozorujeme na každom kroku. Približne len po 10 minútach svah pred nami začína prudko stúpať a lemuje ho drevené zábradlie. Pod nohami zdolávame zopár malých skál a ocitáme sa pred vchodom do jaskyne Peško.

Cestička vedie popri rieke Muráň
Stúpanie k jaskyni so zábradlím

Peško je nádherná prírodná pamiatka vo výške 210 metrov nad morom, ktorá si nás získala svojou neobvyklosťou. Po vstupe do jaskyne prechádzame 17 metrov dlhým krasovým tunelom a vychádzame na pomyselnom skalnom balkóne s drevenou lavičkou. Svah je pred balkónom zarastený stromami a my sme približne 14 metrov nad riekou Muráň. Z druhého brehu počuť pasúce sa kravy.

Krasový tunel jaskyne Peško
Balkón jaskyne

Názov jaskyne vznikol zmiešaním slovanského slova pešt (pec, jaskyňa) a maďarského kő (kameň, skala). Na mieste sa našli archeologické pozostatky ako zvyšky keramických nádob či strelky šípov. Vďaka výskumnej sonde z rokov 1984-1987 si dnes na informačnom paneli môžeme pozrieť obrázok toho, z akých vrstiev jaskyňa pozostáva. Počas druhej svetovej vojny slúžila ľudu ako úkryt.

Jaskyňa je ukrytá v masíve rovnomenného brala a vznikla chemickým rozpúšťaním vápenca podzemnými vodami. Má tvar gotického oblúka a verejnosti je voľne prístupná.

Pri jaskyni sú vybudované schody, ktorými sa pohodlne dostávame až na samotný vrchol brala. Tu nám už vo výhľade nestoja stromy a rozhliadame sa do širokého okolia gemerskej prírody (aj s kravičkami, ktoré sme predtým len počuli).

Výhľad z brala
Bralo Peško

Náučný chodník Prielom Muráňa bol otvorený v roku 2010. Má dĺžku 3,2 kilometra a je na ňom celkom 6 informačných panelov v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku. Začína v obci Bretka a končí pri Starej hute, niekdajšej továrni na klince. V prielome sa nachádza asi 15 menších jaskýň, z ktorých najvýznamnejšie sú Hutnianska jaskyňa a jaskyňa Peško. Peško je druhou zastávkou náučného chodníka.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 0,5 km
Trvanie trasy: 0:11 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.