Ambasádori: Autom po Slovensku
Bývalú banícku obec Žakarovce nájdeme v okrese Gelnica na Spiši. Rozprestiera sa na brehoch Žakarovského potoka a je typická svojim podlhovastým tvarom v doline Volovských vrchov. Zabudnite na ruch veľkomesta a pestrofarebné vežiaky. Už pri vstupe do malebnej obce len s cca 700 obyvateľmi budete mať pocit, že ste sa „vrátili v čase“. Skutočne vás ale do minulosti zoberie prechádzka náučným baníckym chodníkom s historickými zastávkami.
Informácie o trase a lokalite
Vhodné pre deti ÁNO |
Značená trasa ÁNO |
||
Stravovacie zariadenie NIE |
Náročnosť trasy ĽAHKÁ |
Na prelome 19. a 20. storočia obec Žakarovce zažívala najväčší banícky rozmach. Časom sa ale ložiská medenej a železnej rudy vyčerpali a bane sa zavreli. Vďaka novovybudovanému chodníku z roku 2020 si môžeme priblížiť najvýznamnejšie pamiatky obce. Banícky chodník Žakarovce pozostáva zo 4 zastávok – koľajnička, klopačka, štôlňa Zuzana a pekárnik. Na každej z nich nájdeme tabuľu s popisom miesta a orientačnou mapkou.
Chodník začína pri miestnom kultúrnom dome, a práve tu sa nachádza aj jeho prvá zastávka. Žakarovská koľajnička kedysi spájala cca 4 kilometre dlhý úsek medzi štôlňou Zuzana a úpravovňou rúd v Maria Hute. Pripomíname si ňou významné prvenstvo, pretože Žakarovce mali prvú banskú ozubnicovú železničku postavenú na území bývalého Rakúsko-Uhorska a zároveň prvú v strednej Európe!
K druhej zastávke stúpame asfaltovou cestou takmer až na samotný koniec obce. Zastavili sme pri bielej budove s drevenými rámami, v ktorej sídlilo riaditeľstvo Banskej a hutnej spoločnosti v Žakarovciach. Klopačka (resp. klepačka) bola v minulosti na budove a prioritne slúžila na ranné zvolávanie baníkov do práce. Replika klopačky dnes stojí pred budovou, kde si ju môžu návštevníci chodníka prehliadnuť zblízka. Je symbolom baníckej činnosti v obci a zaklopaním na ňu bol slávnostne otvorený aj tento náučný chodník.
„Hollywoodsky“ nápis Zuzana pozorujeme vľavo na kopci už od klopačky. Napovedá, že je tretia zastávka veľmi blízko. Pokračujeme po asfaltovej ceste a v ostrej zatáčke opäť stúpame. Dopravná štôlňa a šachta Zuzana bola postavená na významnom ložisku železnej rudy, vďaka čomu zásobovala hutnícky priemysel v širokom okolí. Ruda sa zo Zuzany do úpravárenského závodu presúvala priemyselnou ozubnicovou železnicou, ktorú sme už videli na samom začiatku chodníka. Steny štôlne sú z kameňa a strop tvorí tehlová klenba. Na konci štôlne dlhej asi 185 metrov je ochoz a šachta výťahu, ktorým sa ruda v banských vozíkoch prepravovala. Štôlňa nám zatiaľ prístupná nie je. Pozeráme sa len na repliku jej dvojportálu a predstavivosť nám dopĺňajú dobové fotografie na informačnej tabuli.
K poslednej zastávke sa dostávame cestou na svahu, ktorá je súbežná s hlavnou, a tak nám ponúka pohľady zhora na miestne domčeky a jarnú prírodu okolitých Volovských vrchov. Nachádzame sa na mieste jednej z troch obytných kolónií, Vilhelm 1. V budovách s jednoizbovými bytmi žili baníci spoločne s ich rodinami, a podkrovie obývali robotníci zo zahraničia. Raz týždenne sa pod spoločnou strechou vykúrila pec na pečenie chleba a koláčov, pekárnik. Na murovanej stene visia nástroje, ktoré sa využívali na vykúrenie pece a sádzanie chleba. V tejto budove sa nachádzali aj suché záchody, z ktorých sa zachoval drevený urinal (pisoár) z 18. storočia.
Jedinečné lokality so vzácnymi pamiatkami nás previedli zaujímavými dejinami obce, ktorá je medzi turistami málo známa. Tešíme sa z iniciatívy obce vybudovať náučný chodník a rozvíjať tak potenciál cestovného ruchu ďalšieho neprebádaného kúta Slovenska. Obec plánuje banícky chodník rozšíriť o ďalšie zastávky a taktiež ho prepojiť so susedným mestom Gelnica.
Dopravná dostupnosť
Parkovanie NIE |
Autobusová zastávka ÁNO |
||
Vlaková zastávka ÁNO |
Celkové trvanie a dĺžka trasy Dĺžka trasy: 3 km |
Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.