fbpx
Čerešňové sady v Brdárke

Ambasádori: Autom po Slovensku

Maličká horská obec len s približne 60 obyvateľmi, ukrytá v rozľahlých čerešňových sadoch. Taká je Brdárka na hornom Gemeri. Tisíce ovocných stromov sú na jar odeté do bielych šiat a spolu so svojou pokojnou atmosférou a bzukotom včiel ulahodia očiam aj duši. Príďte sa tiež pokochať idylickou scenériou na Kraji sveta!

Brdárka

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO, čiastočne

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Hneď na začiatku obce Brdárka sa nachádza autobusová zastávka s malým parkoviskom. Aby sme sa odtiaľto dostali k čerešňovým sadom, musíme najprv prejsť na samotný koniec obce. Aj keď to môže znieť odradzujúco, verte, že sa naozaj niet čoho báť. Obec totižto tvorí asi len 40 domčekov a pešo ju prejdete za 10 minút. Už po pár krokoch môžete po svojej pravici obdivovať jej dominantu, evanjelický kostol. Ide o renesančno-barokovú stavbu z konca 17. storočia, v ktorej sa zachoval historický orgán majstra Wallachyho zo Spišskej Soboty.

Pohľad na obec a evanjelický kostol

Nie je tu škola, pošta, potraviny a dokonca ani krčma. Obyvatelia sa živia hospodárstvom, chovajú ovce a starajú sa o včely. Nájdete tu tiež nejedného šikovného remeselníka – sochára, kachliara. Na konci asfaltovej cesty vás pri prameni s kvalitnou pitnou vodou (a veru, tých tu majú niekoľko) čaká turistický prístrešok a rázcestie. Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek zo smerov ďalšej cesty, zavedie vás do vychýrených čerešňových sadov.

Turistický prístrešok

Ovocinárstvo sa na Gemeri rozšírilo na začiatku 18. storočia. Významnú rolu v dejinách zohral panovník Jozef II., ktorý prikázal vysádzať ovocné stromy. Sadili sa okolo ciest, do záhrad, ale i do svahov nad domami. Nielen čerešne, ale aj jablká, hrušky, slivky či orechy patria medzi najstaršie pestované druhy v regióne. Ovocie sa sušilo v špeciálnych sušiarňach, varil sa z neho lekvár vo veľkých kotloch a, samozrejme, pálila sa najmä slivovica. Prebytok sa vyvážal na Spiš, odkiaľ sa zase dovážala soľ. Ovocie bolo vzácne a za zoťatie stromu sa platila pokuta až 300 zlatých.

Ovocné sady

Bohaté sady tvorí 2 500 až 3 500 ovocných stromov a niektoré boli vysadené už na začiatku minulého storočia. Desiatky rôznych odrôd čerešní dopĺňa aj zastúpenie ostatných ovocných druhov. Slovenský unikát má svojich priaznivcov po celej krajine a v roku 2021 sa naň prišlo pozrieť vyše tisíc návštevníkov.

Čerešne kvitnú v apríli a rodia koncom júna. Práve prelom mesiacov apríl a máj je ideálnym časom na návštevu čerešňového raja. Pobozkať sa pod čerešňou znie fajn, ale čo tak pobozkať sa pod všetkými? 🙂

V sadoch sa môžete prechádzať celé hodiny cestičkami, na ktoré vás srdce ťahá. Sadnúť si pod čerešne a jednoducho si užívať biely prírodný skvost. S troškou šťastia možno narazíte aj na pasúce sa stádo oviec. Sady sú rozmiestnené na svahoch nad obcou, z ktorej vytŕča veža brdárskeho kostola. Sadmi ale vedie aj niekoľko turistických značiek, ktoré zdatnejších turistov dovedú napríklad na výhľad z vrcholu Veľký Radzim či skalnaté bralo miestneho zbojníka Vdovčíka, Vdovčíkovo kreslo.

Brdárka v roku 2022 ponúka už aj komentované prehliadky. Miestny obyvateľ vás za 2 hodiny prevedie po kvitnúcich čerešňových sadoch a porozpráva aj o histórii obce a príbehoch spod hory Radzim. Viac informácií nájdete na stránke obce.

Brdárka vo výške 555 m n.m je koncovou obcou v okrese Rožňava. Hovorí sa, že tu končí svet a začína dobrá voda. Po ceste z Brdárky vašej pozornosti určite neuniknú gotické kostoly v Koceľovciach, Ochtinej a Štítniku, ktorých jedinečné fresky tiež stoja za návštevu.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

   

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.