fbpx
Gejzír, vodopády, hrady aj doliny: Skryté krásy v okrese Košice-okolie

Okres Košice-okolie obklopuje prekrásne prostredie s turisticky veľmi atraktívnymi lokalitami a mnohými prírodnými krásami pre jednotlivcov, ktorí majú radi turistiku osamote, vo dvojici, s rodinou i deťmi.

Tip pre jednotlivcov

Rankovské skaly

Jednou z najznámejších skalných vyhliadok na západnej strane pohoria, nad Košickou kotlinou, sú Rankovské skaly. Lákajú turistov najmä nádhernými výhľadmi a tiež zaujímavými skalnými blokmi majestátnych rozmerov. Prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Prešov sa nachádza v  území obce Rankovce v okrese Košice-okolie v našom Košickom kraji. Je prírodnou rezerváciou s najvyšším 5. stupňom ochrany a rozlohou vyše 23 hektárov. Za dobrodružstvom choďte do obce Herľany zeleno značeným turistickým chodníkom. Výstup je dlhý približne 5 km. Obľúbeným východiskom je aj Herlianske sedlo, odkiaľ vedie červená turistická značka až po rozcestník Vyžník a odtiaľ už po zelenej značke. Na výlete nemôžete prehliadnuť skalné komplexy tvorené sopečnými horninami, ktoré sú dôkazom niekdajšej aktívnej vulkanickej činnosti. Rankovské skaly vystupujú ponad hustý listnatý les a na ich úpätí zbadáte i menšie kamenné more. Vaše oči pohladí výhľad na údolie rieky Torysy, Slanské vrchy, Košickú kotlinu a východné časti Slovenského rudohoria. Za dobrého počasia bystré oko skúseného turistu určite zahliadne ďaleké končiare Vysokých Tatier. Keď vám bude priať počasie, sadnite si v tichosti na skalnú plošinu a vychutnajte si moc prírody.

Jánošíková bašta

Jánošíkova bašta je známa horolezecká skala a pešími turistami vyhľadávaný približne 45 až 50 metrov vysoký výhľadový vápencovo-dolomitický skalný útvar. Dominanta doliny Hornádu vystupuje zo zalesneného kopca malého východoslovenského pohoria Čierna hora. Z jej skalnatej vrcholovej plošiny ležiacej vo výške 523 m n. m. sa vám otvorí výhľad na Volovské vrchy, Čiernu horu i rieku Hornád. Na Jánošíkovu baštu vedú značkované turistické chodníky z obcí Kysak a Veľká Lodina a túra nie je veľmi  náročná. Vaším sprievodcom sa stanú značkované turistické chodníky z obcí Kysak – železničná stanica (cca 3 km) a Veľká Lodina (cca 5 km).

 

Hlboká dolina

Hlboká dolina vyzerá ako úplne iný svet.  Neveríte? Cestička vás privedie cez zhluk chát na poľnú cestu smerom na juh do Hlbokej doliny, ktorá sa vám ukáže ešte pred Važcom. Dostanete sa na ňu z obce Hýľov, tá je len pár kilometrov od Košíc. Tam schádza cesta k horárni s exotickým názvom Mexiko. Tesne za horárňou sa po odbočení vpravo nachádza Hlboká dolina. O ďalšie dva kilometre na lúke pod Podkovou pracovníci železničného staviteľstva vybudovali vtedajší pioniersky tábor Železničiar. V týchto miestach už uvidíte aj kúsok Kojšovskej hole. Celkom pekná predstava, čo myslíte?

Tip pre páry

Zádielska dolina

Pri dolinách ešte zostaneme, ako tip na výlet pre páry tu máme Zádielsku dolinu. Súčasťou doliny je približne 3,8 km dlhá monumentálne krasová tiesňava nazývaná Zádielska tiesňava, ktorý vznikla zarezávaním Blatnického potoka do Zádielskej planiny. Vaša myseľ si oddýchne prechádzkou po historickom, prírodovednom a ochranárskom chodníku. Keď po ňom budete kráčať, spomeňte si, že ho otvorili v roku 1977 a zrekonštruovali v roku 1992. Na vašej ceste vás trochu potrápi namáhavý výstup na okraj Zádielskej planiny a strmý zostup do Zádiela. Začiatok tiesňavy sa nachádza pod vrchom Havrania skala, ďalej už pokračuje len ako Zádielska dolina, pričom pod vrchom Chvost sa prudko stáča na západ a odtiaľ pokračuje až k jej spomínanému začiatku. Tento úsek Zádielskej doline sa nazýva aj Blatnická dolina. Pri túre cez štyri kilometre dlhú tiesňavu je možné zachytiť na váš fotoaparát mnoho drobných jaskýň, krasových a skalných útvarov. Najznámejším z nich je Cukrová homoľa vysoká 105 metrov.

 

Rastlinný kostol v Debradi

Vedeli ste, že na Slovensku máme kostolík, ktorý vraj vyrástol z rastlín? Vysvetlíme vám to… Strom, ktorý je medzi základmi stavby a jeho koruna prerastá cez trámy, tvorí dominantu chrámu. Tento architektonický unikát obkolesuje istá dávka tajomnosti. Ak neveríte, tak to na vlastné oči uvidíte v obci Debraď. Prvú písomnú zmienku o pôvodnom kostole na tomto mieste by ste našli zo 16. storočia, no už v roku 1570 ho zničili Turci. K Rastlinnému kostolu sa dostanete po žltej turistickej značke z obce Jasov (zo severu) 7 km, z obce Drienovec (z juhu) 5 km a po zelenej turistickej značke z mesta Moldava nad Bodvou (9 km). Ak cestujete autom, zviezť sa môžete blízko k spomínanému jedinečnému miestu a po vlastných nohách to máte z obce Debraď približne 3 km.

Herliansky gejzír 

Nemusíte cestovať ďaleko na Island, aby ste videli gejzír. Stačí ísť do obce Herľany, kde je vzácny a studený gejzír. Objavili ho v roku 1870, keď sa správa kúpeľov v Herľanoch rozhodla hľadať výdatnejšie zdroje minerálnej vody. V tom čase vytryskol do výšky 4 m a táto očarujúca nádhera trvala päť minút. Aj dnes môžete obdivovať jeho intervaly erupcie, ktoré sú výsledkom pôsobenia plynu v podobe oxidu uhličitého. Ten súvisí s postvulkanickými procesmi v Slanských vrchoch. Aj preto Herliansky gejzír dosahuje teplotu len okolo 14-18 °C. Periodicita erupcií dosahuje v súčasnosti interval okolo 32-36 hodín, preto si vopred overte, kedy príde jeho vzácny okamih, aby ste naňho nečakali aj viac ako jeden deň. 

  • Hĺbka: 404,5 m
  • Dosiahnutá výška pri erupcii: 15- 20 m
  • Interval medzi erupciami: 32 až 36 hod.
  • Dĺžka erupčnej činnosti: 30-35 min.
  • Teplota vystrekovanej vody: 14-18 °C
  • Mineralizácia gejzíru: silne mineralizovaný prameň

Tipy pre rodinky

Hájske vodopády

Vyberte sa celá rodina na čarovný výlet a objavte vodopády ukryté v lesoch Hájskej doliny (neďaleko cesty medzi obcami Háj a Hačava), patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Nachádzajú sa na spodnom konci Hájskej doliny vo východnej časti Národného parku Slovenský kras. Sú veľmi ľahko prístupné. Ak sem prídete autom, nebudete potrebovať viac než hodinu, aby ste si pozreli všetky. Dych vám vyrazí ich výška – 1 až 7 metrov. Medzi najatraktívnejšie miesta v Hájskej doline patria Dolný Hájsky vodopád, Hájsky vodopád Malý most, Veľký Hájsky vodopád a Stredný Hájsky vodopád.

Hrad Slanec

Možno ste už veľakrát prechádzali autom pri zrúcanine hradu na vrchole andezitového kužeľa na okraji Slanských vrchov, ktorý vytvára výraznú  dominantu obce Slanec. Vďaka svojej polohe je pre vás ideálnym vyhliadkovým miestom, z ktorého môžete odfotografovať Východoslovenskú nížinu, Slanské či Zemplínske vrchy. Výlet na hrad začnite v obci Slanec, z ktorej sem vedie značený turistický chodník, takže s rodinkou nezablúdite. Či už budete pod hradom alebo na hrade, do očí vám padne bergfritová veža zrúcaniny (dnes ju nazývajú Neboj sa). Vašich spoločníkov na ceste do stredoveku môžete zaujať aj tým, že im vysvetlíte, že bergfrit je prevažne okrúhla hlavná veža hradu. Vedľa veže im ukážte aj múr gotického paláca, ktorý má zachovalé veľké gotické okno kaplnky zo 14. storočia a krásne gotické nosníky s klenbami, pretože pred výletom je vždy lepšie sa oboznámiť s informáciami o danom mieste. 

Turniansky hrad

Zo zrúcanín Turnianskeho hradu môžete deťom ukázať pekný výhľad na obec Turňa nad Bodvou, Háj, malebnú Hájsku dolinu, z časti Zádielsku planinu, na východe Jasovskú planinu, z časti planinu Dolný vrch, na  Košickú kotlinu a juhu Turniansku kotlinu. Na hrad sa ľahko dostanete z obce Turňa nad Bodvou, ďalšou možnosťou je spraviť si výlet z obce Háj po žltej značke. Pre viac akčných ľudí je i možnosť spraviť si túru zo Zádielskej doliny. Vedie sem modrá turistická značka. Väčšina trasy potom vedie k hradu v podstate po hrebeni Zádielskej planiny. Ocitnete sa na mieste, ktoré bude dýchať históriou 13. a 14. storočia, to je obdobie, v ktorom hrad postavil šľachtický rod Turnianskych. K hradu patrí tiež povesť a podľa nej sa v noci na jeho hradbách zjavuje prízrak hradnej pani. Odvážite sa napriek tomu ho navštíviť?