fbpx
Mini Ferrata Kamenná osada

Ambasádori: Autom po Slovensku

Ferraty svojou adrenalínovou povahou lákajú nejednu dobrodružnú dušu. Pre začínajúcich ferratistov či rodiny s deťmi ktoré túžia po štipke vzrušenia je mini ferrata Kamenná osada ideálnym miestom na návštevu. Na okraji Slovenského raja sa vyhnete davom turistov. Rebrík, stupačky a laná vás dovedú na skalné vyhliadky s panorámou pozdĺž Spiša až po majestátne tatranské štíty.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Malá via ferrata Kamenná osada sa spolu so svojimi 2 skalnými vyhliadkami rozprestiera nad baníckou obcou Hnilčík. Bola vybudovaná len pred pár rokmi majiteľmi penziónu Banská Klopačka. V penzióne sa môžete ubytovať, občerstviť, či ručne si zazvoniť na historickom zvone pre lásku, zdravie a šťastie. Banská Klopačka je spolu s Kamennou osadou súčasťou banského skanzenu, v ktorom sa dá navštíviť aj banícke múzeum či štôlňa Ľudmila (v jej 113 metrov dlhom podzemí bol v minulosti sklad výbušnín).

Na Kamennú osadu sa dá dostať po zelenej a žltej turistickej značke. Zelená značka, teda Náučný chodník históriou baníctva v Hnilčíku, vedie z doliny Ráztoky. Parkovanie nájdete pri lyžiarskom stredisku Mraznica a cestou miniete spomínanú Banskú Klopačku. Žltá značka vedie zo Zimnej doliny. Túto trasu sme si zvolili my – je kratšia, aj keď o to strmšia.

Zaparkovali sme za autobusovou zastávkou Zimná dolina v Hnilčíku a vybrali sa smerom k závore. Odtiaľ nás čakalo strmé stúpanie vychodenou cestičkou. Užívali sme si krásnu panenskú prírodu plnú papradí a drobných lesných jahôd. Približne po pol hodinke sme sa ocitli pri turistickom rázcestníku Pod Kamennou osadou. Pokračovali sme po vrstevnici smerom na nástup malej via ferraty a cca po 5 minútach sa pred nami vynorilo skalné bralo, na ktorom je ferrata vybudovaná.

Ako názov napovedá, ferrata je krátkanenáročná. K jej prechodu nepotrebujete ferratový set (ale dočítali sme sa, že sa dá zapožičať v Banskej Klopačke). Cesta je zaistená oceľovými lankami a vstup na ferratu je na vlastné riziko. Po úvodnom úseku sme vyliezli rebríkom dlhým asi 5 metrov a za ním nasledovali husto osadené stupačky. Na vrchole, ktorým je Skalná vyhliadka č. 2, sme boli doslova za pár minút. Veľmi milo nás prekvapila vyhliadková lavička a pod nami sa otvorila Zimná dolina. Ďalšia vyhliadková lavička je o pár metrov vyššie.

Neďaleko sa vo výške 950 metrov nad morom nachádza Skalná vyhliadka č. 1 (keďže ideme dolu svahom, v protismere) s poslednou vyhliadkovou lavičkou. Opäť sa nám naskytol panoramatický výhľad, tentokrát aj s fotografiou a popisom miest, ktoré môžeme pozorovať. Krajina sa tiahne od pohoria Branisko a Spišského hradu, cez Levoču a kostol na Mariánskej hore až po Belianske a Vysoké Tatry so svojimi majestátnymi štítmi. Tie sa nám, nanešťastie, neukázali.

Kamenná osada na kopci Stangenberg-Hlinisko je vlastne bývalá banícka osada. V oblasti sa dobývali nerasty a to najmä meď, železo a striebro. V osade dlhej asi 100 metrov stáli malé domčeky a v lete ich obývali baníci, želiari vyrábajúci drevené uhlie a pastieri. Medzi skalnými útvarmi môžeme nájsť pingy (diery vzniknuté pri banskej činnosti), v ktorých bývajú jazvece.

Na trase sme v sobotné dopoludnie nestretli jediného turistu, a tak sme to tu mali celé pre seba :). Ak usúdite, že ferrata nie je pre vás, môžete sa na vyhliadky dostať cestičkou od rázcestníka Pod Kamennou osadou.

V Slovenskom raji je z ferrát veľmi známa ferrata Kyseľ, vybudovaná v náročnom teréne. Pred viac ako 40 rokmi ju zničil rozsiahly požiar, no v júni 2022 bola opätovne otvorená. Deti už od 6 rokov môžu s ferratovým setom prejsť detskú ferratu Čingov, ktorá s dĺžkou 77 metrov vedie k dvom jaskyniam.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 1,1 km
Trvanie trasy: 0:36 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.