fbpx
Náučný chodník Vrabčie skaly

Ambasádori: Autom po Slovensku

Druhé najväčšie lesy strednej Európy ukrývajú niekoľko náučných chodníkov. Jeden z nich, dlhý necelých 5 kilometrov, vás za spevu vtáčikov prevedie lesom a mostíkmi, až nakoniec zdoláte málo známe, no o to krajšie, Vrabčie skaly!

Vrabčie skaly

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO

Náročnosť trasy

STREDNÁ

 

Čermeľ je obľúbená rekreačná oblasť na okraji Košíc. Preteká ním Čermeľský potok a hádam najznámejší je svojou stanicou detskej železničky. Tá má trať dlhú približne 4 kilometre a končí v stredisku Alpinka. Neďaleko stanice sa na severnom, strmom svahu košických mestských lesov nachádza náučný chodník vybudovaný v roku 2015. Je určený pre peších návštevníkov (nie cyklistov), a vďaka svojej atraktívnej tématike najmä pre rodiny s deťmi. Okruh s prevýšením okolo 200 metrov prejdete za 1:30 až 2:00 hod. Vedeli ste, že táto časť košických lesov patrí pod Volovské vrchy?

Detská železnica Košice

Náučný chodník Vrabčie skaly je situovaný hneď na začiatku Čermeľského údolia. 8 informačných tabúľ je rozmiestnených na úvodných dvoch kilometroch chodníka, a popisujú vtáčie druhy typické pre územie košických lesov. Košické lesy sú domovom až pre 206 rôznych vtáčích druhov, z čoho 125 druhov tu pravidelne hniezdi.

Prvá informačná tabuľa náučného chodníka Vrabčie skaly stojí hneď pri parkovisku a autobusovej zastávke Čermeľ, na ktorú sa dá dostať autobusom č. 14 jazdiacim na Jahodnú. Nachádzame na nej aj mapku náučného chodníka a graf s prevýšením. Po vykročení na chodník ihneď stúpame a vcelku rýchlo sa vzďaľujeme od čermeľského hlavného ťahu. Ruch z cesty strieda štebot vtáčikov a slnečné lúče zasa tieň stromov. Úzku cestičku obklopuje rozprávkový dubovo-hrabový les s rozkvitnutou flórou a na trase míňame lavičky „na každom kroku“. Lesnú cestu dopĺňa jeden drevený a zopár kovových mostíkov, ktorými prekonávame úžľabiny vymyté vodou. Na serpentínach so strmším stúpaním už vieme, že sú skaly veľmi blízko.

Začiatok náučného chodníka
Lesná cestička s lavičkami
Drevený mostík

Vrabčie skaly vás vítajú pomyselnou skalnou bráničkou. Panoramatický výhľad do údolia sa vám z nich nenaskytne, pretože skaly nie sú vysoké. Zato sa na nich ale môžete usadiť a užívať si melódiu vtáčieho zboru. Kratší, ale najstrmší úsek tvorí prechod skalami, na ktorom si môžete pomôcť ochranným zábradlím. Nájdete tu aj skromné ohnisko. Ešte minulý rok v zime na jednom zo stromov nad skalami symbolicky visela červená vtáčia búdka. Hľadali sme ju aj tentoraz, žiaľ sme ju už nenašli. Či sme ju prehliadli pod listnatými konármi, alebo tam už ozaj nie je, pre nás ostáva záhadou.

Prvé skaly
Prechod skalami s ochranným zábradlím
Na skalách

Za poslednou tabuľou nás cestička vedie hrebeňom vrcholu a potom sa napájame na červenú turistickú značku (Cesta hrdinov SNP). Asfaltovou cestou cez Čermeľské priesady opäť zostupujeme do Čermeľského údolia a ocitáme sa na parkovisku, kde sme výlet začali.

Ak by ste si chceli výlet predĺžiť, po napojení na červenú značku sa môžete vybrať opačným smerom, do kopca, a dôjsť na chatu Hrešná po 1:16 hod, alebo sa pri rázcestníku Nad Suchou dolinou napojiť na žltú značku a po 0:45 hod si vychutnať výhľad na Košice z vyhliadkovej veže Hradová.

V Čermeli sú aj 3 pohostinstvá – Ovečka, Baránok a U Vlka. Na Ovečku sa dostanete prechodom zo spomínaného parkoviska cez cestu, no aktuálne je mimo prevádzky. Baránok je len pár krokov od parkoviska, je to trojhviezdičková reštaurácia a penzión. Hneď za baránkom je reštaurácia U Vlka, kde sme sa aj my osviežili vychladenou čapovanou Kofolou.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 4,8 km
Trvanie trasy: 1:43 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.