fbpx
Festival Chlebom a vínom prilákal stovky návštevníkov

TREBIŠOV – Tradičný festival Chlebom a vínom prilákal v piatok 26.8. stovky návštevníkov do areálu múzea a Andrassyovského parku v Trebišove. Festival bol právom zaradený medzi desať TOP podujatí v rámci programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja, pretože ponúkol návštevníkom možnosť nahliadnuť, ako sa kedysi žilo a pracovalo a vytvoril priateľskú atmosféru.

V predvečer festivalu sa mnohí Trebišovčania prišli pozrieť na pracovníkov múzea, ktorí na historickom stroji ručne plietli lano a snažili sa prekonať vlastný ustanovujúci rekord spred niekoľkých rokov. Lano spletali z množstva jutových povrázkov dlhých tristo metrov. Po niekoľkých hodinách práce vyrobili lano dlhé 247,4 metra. Komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svítok potvrdil, že vytvorili nový slovenský rekord a odovzdal certifikát.

V piatok návštevníci mohli absolvovať dožinkové slávnosti, ktoré začali slávnostnou svätou omšou a požehnaním úrody v gréckokatolíckom chráme. So spevom potom preniesli dožinkový veniec do areálu múzea, kde ho odovzdali gazdinej – riaditeľke trebišovského múzea Beáte Kereštanovej.

Návštevníci potom mohli v parku sledovať pečenie chleba v tradičnej domácej peci, varenie slivkového lekváru v kotle, súťaž v pečení hrubej lokše, či ochutnať priamo na mieste vyprešovanú hroznovú šťavu, alebo iné dobroty pripravené na ohni. Súčasťou podujatia bola výstavka historických poľnohospodárskych strojov, stabilných motorov a stredovekých žarnovov, ale aj súčasnej poľnohospodárskej techniky. Bola tu napríklad stroj na výrobu povriesiel, historická mláťačka poháňaná stacionárnym spaľovacím motorom, či stroj, ktorý z vymlátenej slamy robil balíky. Dospelí i deti si mohli vyskúšať mlátenie obilia cepmi, či jeho mletie na starobylom žarnove. Pozornosť deti pútala aj malá farma s mini kozičkami a ovečkami, aj so zajačikmi.

Obdivovatelia tradičného varenia videli ukážky varenia toho najlahodnejšieho slivkového lekváru v kotle, varenia „zameški“, pečenia tradičných domácich koláčikov a ďalších jedál. Organizátori pripravili pre účastníkov aj súťaž v pečení tradičnej zemplínskej kysnutej hrubej lokši, ale aj ďalšie. Nechýbali ani iné bezmäsité, ale aj mäsité gastronomické špeciality. Návštevníci mohli ochutnať aj rôzne tokajské vína.

O dobrú náladu sa postarali miestne folklórne skupiny. Dožinkové slávnosti vyvrcholili vystúpením Muziky Milana Rendoša a koncertom populárnej slovenskej speváčky Márie Čírovej.

Ako uviedla hlavná organizátorka a riaditeľka múzea Beáta Kereštanová, cieľom podujatia je nielen uchovávanie a prezentácia ľudovej kultúry, ale festival ponúka priestor na stretnutia priateľov a dobrú zábavu, čo sa organizátorom podarilo dosiahnuť.