fbpx
Vlakom za Unescom – Krásy krasu

Organizácia Košice Región Turizmus vypraví 10. júna milovníkov železničnej nostalgie a turistiky na druhý výlet Vlakom za UNESCOM : Krásy Krasu. Hlavným cieľom nostalgickej jazdy bude Gombasecká jaskyňa, jedna zo šiestich verejne prístupných jaskýň regiónu zapísaných na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Vlak odchádza v sobotu 10. júna z hlavnej železničnej stanice v Košiciach o 8:00.
Z dôvodu obmedzenej kapacity vlaku je nutná rezervácia miest vopred na rezervaciedzk@gmail.com.

Hlavným cieľom jazdy za krásami Krasu je Gombasecká jaskyňa, jedna zo 6 sprístupnených jaskýň Svetového dedičstva, ktoré sú z Košíc dostupné do 100 minút. Interiér jaskyne zdobia očarujúce ihlice visiace zo stropu, akýsi „kamenný dážď“. Ide o mimoriadne tenké sintrové brčká s hrúbkou 2 až 3 milimetre a dĺžkou 3 metre. V jaskyni nájdeme aj Sieň Hirošima pomenovanú po dominantnom stalagnáte v tvare atómového hríbu. V roku 1968 začala ako prvá jaskyňa na Slovensku slúžiť na speleoterapiu.

Po vystúpení z vlaku na stanici Slavec sa presunieme ku Gombaseckej jaskyni po miestnej komunikácii, preto dbajte na svoju bezpečnosť. Vstupovať do jaskyne budeme maximálne v 50-členných skupinách na 2x, resp. 3x.

  • v prvej skupine o 10.15 hod. pôjdu klienti so zámerom absolvovať aj ďalšie, vzdialenejšie turistické ciele * – odporúčame zdatnejším turistom
  • v skupine o 11.00 hod. budú preferovaní klienti s deťmi, pohybovými obmedzeniami a turisti, ktorí plánujú návštevu turistických lokalít v okolí jaskyne a obce Slavec.

Čakanie na vstup si môžete krátiť opekaním dobrôt v stredisku Gombasek.

Po prehliadke jaskyne sa vyberieme k Silickej ľadnici, kde je tiež zabezpečený odborný sprievodca. Odtiaľ sa presunieme do obce Silica, kde si pozrieme kostol zo 16. storočia. (Individuálni turisti môžu pokračovať v túre a pozrieť si občasné Jašteričie jazierko, Silickú planinu či Farárovu jamu…).

Po túre sa vrátime do strediska Gombasek, kde si môžete oddýchnuť a občerstviť sa, pri ohni opekať voňavé dobroty, ktoré si donesiete so sebou. K dispozícii je veľké rodinné ohnisko. Deti aj dospelí sa môžu „vyšantiť“ na tráve pri rôznych športových aktivitách. V neďalekej bývalej osade Gombasek sa môžeme zastaviť pri národnej kultúrnej pamiatke Remeselnícky dom a uvidíme aj zrúcaniny kláštora Paulínov s gotickým kostolom, ktorý tu stál od 14. do 17. storočia. Poznávanie ukončíme v obci Slavec, kde možno vidieť reformovaný kostol z 19. storočia a niekoľko zachovaných tradičných gemerských sedliackych domov.

Aj túto jazdu si cestujúci budú môcť spestriť neopakovateľnou fotografiou v originálnom fotorámčeku, ktorú môžu s hashtagom #kosiceregion a #unesconadosah zdieľať na Facebooku alebo Instagrame a zapojiť sa tak do súťaže Košice Región Turizmus o lístky na ďalšie nostalgické jazdy Vlakom za UNESCOM.

Turistické ciele so sprievodcom:

Gombasecká jaskyňa

jej interiér zdobia očarujúce ihlice visiace zo stropu. Ide o mimoriadne tenké sintrové brčká s hrúbkou 2 až 3 milimetre a dĺžkou 3 metre.

  • Prístup: zo stanice Slavec po žltej značke
  • Prehliadková trasa: trvanie 30 min., dĺžka 530 m, prevýšenie 8 m
  • Vstupy: o 10.15, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hod.
  • Kapacita: max.50 osôb na 1 vstup
  • tel. 058/788 20 20


Gombasek

historická zrúcanina kláštora Paulínov s gotickým kostolom, v jeho blízkosti sa nachádza nár. kultúrna pamiatka – Remeselnícky dom, ktorému sekunduje stará budova kováčskeho hámra

Silická ľadnica

ide o priepasť s celoročnou ľadovou výzdobou v jej najspodnejšej časti, zapísanú na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako súčasť systému Gombaseckej jaskyne. Je verejne prístupná iba k jej ústiu a pohyb je možný len po vyznačenej vyhliadkovej trase.

Obec Silica

za pozornosť stojí kostol zo začiatku 16.storočia

Okrem toho môžete bez sprievodcu navštíviť obec Slavec, najväčšie krasové jazero Slovenska – Silické (Jašteričie) jazierko, Brzotínske skaly s úchvatným výhľadom či obec Jovice s dobovou zvonicou z roku 1892.