fbpx

Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky - Kasigarda

Múzeum vysťahovalectva z územia Slovenska do Severnej Ameriky približuje emigráciu Slovákov najmä do Spojených štátov a ich tamojšie kultúrne aktivity.

Názov Múzea – Kasigarda je slovenskou skomoleninou anglického Castle Garden, hlavnej brány imigračného úradu v New Yorku, ktorou musel prejsť každý imigrant. „Kasigarda“ presne odzrkadľuje fenomén vysťahovalectva. Negramotnosť, neznalosť jazyka, útrapy, stresy, sklamania, ale hlavne nádej, ktorou pre mnohých našich predkov práve Kasigarda predstavovala.

Expozícia sa nachádza v zrekonštruovanom tzv. amerikánskom dome v obci Pavlovce nad Uhom, časť Ťahyňa. Ťahyňa bola v minulosti samostatnou obcou, z ktorej sa takisto vysťahovali za oceán mnohí obyvatelia.

Múzeum obsahuje 4000 artefaktov, ktoré pochádzajú z USA a Kanady. Súčasťou prezentácie je aj najväčšia zbierka stúh slovenských spolkov v Amerike, osobitná vitrína je venovaná bankárovi Michalovi Bosákovi, ktorý sa podpísal pod dolárovú bankovku. Vidieť napríklad aj uniformu amerického Slováka z československých légií z čias prvej svetovej vojny.

Múzeum je otvorené po telefonickej, alebo online rezervácii

Ťahyňská 915, Pavlovce nad Uhom
térkép