fbpx

Pamätník II. svetovej vojny Skároš

Ťažké boje z konca II. svetovej vojny, ktoré sa odohrávali v okolí obce Skároš pri Košiciach, dokumentuje miestne Prírodné múzeum zbraní. Návštevníci tu môžu vidieť legendárny sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm i dve húfnice. Súčasťou areálu vedľa obce je Pamätník oslobodenia a Hrob neznámeho sovietskeho vojaka.

Obec Skároš sa nachádza asi 20 km južne od mesta Košice bezprostredne pri maďarskej štátnej hranici. Leží v juhovýchodnej časti Košickej kotliny v podhorí Slanských vrchov východne od vodného toku Hornád.

Ak sa postavíte pred pamätník, pomedzi dve betónové krídla sa otvára priestor na Košice, čo symbolizuje smer, kam mali vojenské oddiely postupovať. V prírodnom múzeu púta z vystavených zbraní najväčšiu pozornosť tank T-34/85, ktorý absolvoval trasu do obce "po svojich" s pohonom vlastného motora. O tanku sa tvrdí, že sa zúčastnil bojov o Berlín. Svoju púť skončil na podstavci, kde ho možno dodnes obdivovať.
Obec Skároš bola oslobodená v noci zo 16. na 17. decembra ako prvá v okrese Košice - okolie. Keďže strategickým mestom z hľadiska oslobodenia nášho územia boli Košice, k nim smerovali IV. aj II. ukrajinský front, pričom podľa Stalinových plánov mal Košice oslobodiť IV. ukrajinský front. V danom čase patrili Košice, Skároš i okolité obce pod Horthyho Maďarsko. Zatiaľ čo Slovensko vďaka SNP a vytvoreniu armádneho zboru vedeného Ludvíkom Svobodom bolo vnímané ako spojenec Červenej armády, Maďarsko stále bojovalo na strane Nemecka. Podľa spomienok pamätníkov trvali boje v širšom okolí Skároša takmer dva týždne a výsledkom bojov týchto dní okrem hmotných škôd bolo vyše 100 mŕtvych, ktorí boli pochovaní na území parku, kde sa dnes nachádza pamätník.

Krajinársky hodnotné a pôsobivé okolie obce z neho robí dobré východisko do jeho okolia, či už NPR Marocká hoľa, NPR Veľký Milič, alebo si môžete vybrať Jazero Malá Izra. Zelená turistická trasa vás zavedie ku rázcestníku Vlašská lúka. Odtiaľ môžete pokračovať po žltej turistickej trase, ktorá smeruje ku Skárošskej vyhliadke.

Zdroj fotografií: www.keturist.sk

Skároš
térkép