fbpx

Polovičný Medzevský hámor

Domovom polovičného hámru je jedinečné miesto dýchajúce atmosférou - Ulička remesiel. Turistom, ale aj domácim poskytuje priestor na neobyčajné zážitky, spojené nie len s tradičnými remeslami. O dôležitosti tejto uličky nepochyboval ani Rudolf Schuster (bývalý prezident Slovenskej republiky a rodák z mesta Medzev), ktorý podnietil výstavbu medzevského hámru práve na Uličke remesiel, konkrétne za kováčskou dielňou.

Polovičný hámor nájdete v prvej časti Uličky remesiel v smere od Kalvínskeho kostola na Vodnú ulicu.

Názov "Polovičný hámor" vznikol z dôvodu, že ide o vernú zmenšenú kópiu hámru nachádzajúceho sa v Medzeve, ktorý je živou technickou pamiatkou. Srdcom tradičnej kováčskej dielne, teda hámru, je vodné koleso. To využíva vodnú energiu na chod kováčskych bucharov, dúchadiel alebo mechov. Bez nich by žiadna pec nebola dosť žhavá na kutie železa a spracovanie ocele. Návštevníci tak na vlastné oči uvidia tradičný spôsob tvorby kováčskeho umenia a pocítia sálavé teplo, ktoré dotvára túto špecifickú atmosféru.

Okrem kováčskej dielne môžu turisti navštíviť (v Uličke remesiel) aj bylinkára, kamenára, hrnčiara a v neposlednom rade aj rezbára. Zaujímavou voľbou je aj návšteva Miklušovej väznice a expozíciu Východoslovenského múzea - Rodošto.

Hrnčiarska 956/15, Košice
térkép